Свържи се с нас

Култура

Родни занаятчии са предложени да участват в изложение във Венеция

Над 30 български занаятчии са предложени за участие в световно изложение във Венеция

Published

on

Повече от 30 предложения за участие на български занаятчии в световното изложение Homofaber във Венеция, организирано от фондация „Микеланджело” през 2020 година, изпраща проф. д-р Светла Димитрова. Директорът на музей „Етър” представя страната ни в Културния съвет, който консултира голямата европейска неправителствена организация.

Фондацията започва своята дейност преди две години, а още първата експозиция Homofaber във Венеция е с много силно участие. 410 специалисти – занаятчии и дизайнери, са включени в събитието. Представени са 36 страни, а изложението е разгледано от внушителен брой посетители – над 62 000. На това изложение обаче български занаятчии не са включени.

снимка: РЕМО „Етър“

Направените в края на 2019 година предложения от проф. Димитрова са придружени със снимки на изработени от съответния майстор изделия – всяко от които с висока художествена стойност, независимо дали става въпрос за бижу или за предназначен за битова употреба предмет.

„Интересът към занаятчийството нараства, но на занаятите вече не се гледа като на типово, а като на арт-производство, което е ръчно, сътворено със специфични инструменти, от хора със специални умения. Едно производство, което търси нови идейни решения, нови форми, нови цветове. Фондация „Микеланджело” е посредникът между занаятчиите и потребителите. Тя показва разликите между стоките, произведени ръчно и стоките от масовото производство”, коментира проф. д-р Светла Димитрова.

В Културния съвет към фондацията с по един представител участват 30 европейски държави. Всеки има роля на посланик на занаятчиите от своята страна. Задачата му е да открие и представи пред организацията най-добрите майстори, за да се прецени възможността те да участват със свои произведения на следващото изложение.

снимка: РЕМО „Етър“

„Културният съвет обсъжда и темите на изложението, където са представени традиционни и нетрадиционни сектори, фотоизложби. През 2020 година темата, която е определена е „Живите съкровища на Европа и Япония”, тъй като Страната на изгряващото слънце е поканена да бъде партньор. Вече са отправени предложения за повече от 30 български занаятчии, чието производство може да се впише в изискванията на фондацията. Снимки на техните изделия са изпратени на съответния отговорник към „Микеланджело”, който да прецени дали предложенията са подходящи. През януари 2020 година се предвижда посещението му в България, като целта е да се направи подбор на изделията, които да бъдат включени в предстоящото изложение.”

Според проф. Димитрова повечето от българските занаятчии се придържат към традиционното производство, което е пречка изделията им да достигнат до изложения от типа на организираното от фондация „Микеланджело”. Връзката с художествените занаяти у нас е нарушена със снижаване на ролята на Съюза на българските художници по отношение на занаятчийското производство.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица