Свържи се с нас

Новини

Девет постоянни комисия в Общински съвет – Севлиево

Published

on

Девет са постоянните комисии в новия Общински съвет на Севлиево, а членовете им бяха определени на първото редовно заседание вчера, 28 ноември. За председател на комисията по „Бюджет, финанси и стопански дейности“ бе избран Димитър Димитров. Председател на комисията „Екология и рационално използване на природните ресурси“ ще бъде Огнян Пешков, а комисията по „Здравеопазване и социални дейности“ ще се ръководи от Сюзан Садъкова – Томева.

снимка: Община Севлиево

Комисията по „Земеделие и гори“ ще се ръководи от Али Алиев, а на комисията по „Младежки дейности, спорт и туризъм“ – от Камен Николов. Председател на комисията по „Образование, култура и вероизповедания“ стана Мирена Станчева, а на комисията по „Общинска собственост и териториално, и селищно устройство“ – Павлин Ганчев.

Постоянната комисия „Сигурност, обществен ред и организация на движението“ ще бъде под председателството на Ердоан Узунов, а на „Приватизация и следприватизационен контрол“, както досега – Недко Георгиев.

Кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов ще бъде представител на Общината в общите събрания на „Севлиевогаз 2000“ и „Регионално депо за отпадъци – Севлиево“ ООД, както и ще упражнява правата върху дружествата, при които едноличен собственик на капитала е Община Севлиево.

снимка: Община Севлиево

Освен в газовото дружество, Община Севлиево е акционер в габровската МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ и съдружник в „Регионално депо за отпадъци – Севлиево“ ООД. За болницата в Габрово общинските съветници определиха представител на Общината да бъде зам.-кметът Калина Георгиева.

Бяха избрани представители на публичния сектор в Общото събрание и на „Местна инициативна група – Севлиево“. С друго свое решение Общинският съвет определи индивидуалната основна месечна заплата на кмета на Община Севлиево да бъде 2 904 лева.

Това е 10% увеличение, съобразено със заложеното увеличение на средствата за възнаграждения на държавната и общинска администрация, кметове и кметски наместници, съгласно проекта на Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г.

Максималното увеличение, което можеше да бъде предложено възлиза на 5 228,55 лв. Заплатата се определя въз основа на Постановление на Министерски съвет №4 от 10 януари 2019 г., за изменение и допълнение на Постановление на Министерски съвет №67 от 2010 г. за заплатите в бюджетните организации и дейности, общинският съвет определя при условията на закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) индивидуалните основни месечни заплати на кметовете на общини, райони и кметства.

снимка: Община Севлиево

Размерът на определените заплати не може да надхвърля основната месечна заплата на министър и следва да е съобразен с разполагаемия ресурс. Основното месечно възнаграждение се преизчислява всяко тримесечие като се взема предвид средно месечната работна заплата за последния месец от предходното тримесечие.

След прилагане на описаната методика и по данни на НСИ, основната месечна заплата на министър за периода юни – септември 2019 г. е в размер на 5228,55 лв. Определени бяха и основните трудови възнаграждения на кметовете в Общината.

За кметове на село с население под 700 души основната заплата през мандата ще бъде 800 лева. Това се отнася за кметовете на Горна Росица, Дамяново, Добромирка, Кормянско, Крамолин, Крушево, Стоките и Сенник.

За кметовете по селата с население над 700 души основната заплата е определена на 900 лева, решиха общинските съветници. Тук попадат Батошево, Градница, Душево, Петко Славейков, Ряховците и Шумата.

Общинският съвет реши още Общината да поеме задължението по издаване на запис на заповед за авансово плащане по проекта за подобряване на енергийната ефективност на административната сграда на Общината. Проектът се изпълнява по Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“ и сега трябва да се договори авансовото плащане по него в размер на 398 374,66 лева. Безвъзмездната финансова помощ е 100%.

Община Севлиево ще кандидатства и с проектно предложение за финансиране на културни дейности. Проекти ще се подготвят като се кандидатства по европейската програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, администрирана от Министерство на културата.

Севлиево ще кандидатства за безвъзмездна финансова помощ по Раздел 2 „Подобрен достъп до изкуства и култура“. Една от целите на програмата е да се постави фокус върху достъпа до култура и предприемачество в тази сфера, както и да се подобри достъпа до култура на етническите и културни малцинства.

Съветниците решиха още председателят на Общинския Съвет Здравка Лалева да членува от името на Общината в Националната асоциация на председателите на общинските съвети в Република България и да представлява Севлиево в Областния съвет за развитие на Област Габрово. Следващото заседание на Общинския съвет ще бъде на 17 декември.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Валя Балканска ще открие Славейковите празници

Published

on

Една от най-обичаните и талантливи народни певици, жената с космически глас – Валя Балканска ще открие тазгодишните Национални Славейкови празници, които се провеждат под патронажа на президента на Република България и с финансовата подкрепа и съдействие на Министерство на културата.

Под съпровода на каба гайди, нейният глас ще огласи площада пред НЧ „Пенчо Славейков 1871“ в Трявна днес, 19 юни, от 18.30 ч. Половин час по-рано своето тържествено слово ще произнесе кметът на Трявна Денчо Минев, предшестван с отслужването на водосвет за здраве от местните духовни лица към Тревненска духовна околия.

Неразривна част от официалното откриване ще бъдат талантливите дами от Камерен хор „Еуфоника“, които също ще вземат участие в Славейковите празници, както и местните танцьори от Ансамбъл „Трявна“ и самодейни колективи при НЧ „Пенчо Славейков 1871“.

Тържествената програма ще продължи в 19.30 ч. с поетичния спектакъл „Нощ на поезията“ по стихове на Славейкови в салона на читалището. Жители и гости на града ще могат да видят творчеството на ученици от 119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“ – гр. София и местни възпитаници от Славейковото училище, които ще представят пред публика специално разработен спектакъл за Националните Славейкови празници.

Зареди още

Новини

Мотополигон „Горна Росица“ отново ще домакинства еврошампионат

Published

on

След близо 8-годишно прекъсване мотополигон „Горна Росица“ край Севлиево отново ще приеме европейския елит, но този път за полуфинала на Европейския шампионат по мотокрос в детско юношеските класове ЕМХ65 и ЕМХ85.

През последните години пистата ежегодно бе домакин на квалификационни кръгове на шампионата, но през 2025-та година управата на FIM Europe (Европейския мотоциклетен съюз) гласува огромно доверие на България и тази седмица 122 състезатели от 17 страни ще премерят сили на емблематичния мотополигон край Севлиево.

Състезанието е комбинирано и с Международна Купа в Клас OPEN. Мотополигон „Горна Росица“ бе значително реновиран през изминалите няколко месеца с подкрепата на Община Севлиево и Министерство на младежта и спорта.

Според някои специалисти, инспектирали мотополигона, спортното съоръжение и прилежащата му инфраструктура, са готови отново да посрещнат състезания от световен ранг, като организаторите се надяват почитателите на мотокроса отново да имат възможност в най-скоро бъдеще това да стане реалност.

България тази седмица ще бъде представена в Европейския шампионат от 9 състезатели в класовете ЕМХ65 и ЕМХ85, като най-бързите български пилоти ще имат възможност на собствен „терен“ да се преборят за класиране на финала на шампионата който предстои в края на юли в Локет, Чехия. Конкуренцията е от най-високо ниво и включва най-добрите джуниър състезатели от Испания, Франция, Италия, Австрия, Словения и др.

В клас ЕМХ65, заявените участници са 42, като българските асове, преодолели квалификационните кръгове са Николай Павлов, Иван Тунтев, Радостин Присадов, Виктор Иванов, Георги Илиев и Никола Андреев.

При пилотите от клас ЕМХ85, ситуацията както винаги е по-сложна и там заявките са точно 50, България ще бъде представена от Симеон Шаварски, Кристиян Андреев и Велислав Ковачев. В клас OPEN сред 30-те заявки виждаме имената на най-бързите български пилоти в класовете 125, МХ2 и МХ1, като бариерата ще се запълни с много носители на шампионски титли и силни имена на мотокроса от България и региона.

В съботния ден на мотополигон „Горна Росица“ предстоят редица тренировки и квалификационни маншове, а в неделния ден, след официалното откриване което е в 09.30, предстои да видим кои ще бъдат и пилотите, които ще се отправят към Чехия.

Зареди още

Крими

Младши съдия Илиева вече е доктор по право

Published

on

Младши съдия Габриела Илиева от състава на Окръжен съд – Габрово вече е доктор по право. На 12 юни 2026 г., пред петчленно научно жури, съставено от хабилитирани преподаватели от ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”, СУ „Св. Климент Охридски“, УНСС и от ПУ „Паисий Хилендарски“, тя защити успешно дисертационния си труд на тема „Отговорност на съпрузите за задълженията към кредиторите“.

При публичната защита на разработката присъстваха съдии от Окръжен съд – Габрово, преподаватели от ВТУ и студенти. Научен ръководител на г-жа Илиева по време на няколкогодишното й обучение в докторската програма към катедра “Частноправни науки“ на Великотърновския университет и при подготовката на дисертацията е доц. д-р Венцислав Л. Петров.

Разработката на младши съдия Илиева е първото монографично изследване на правния режим на отговорността на съпрузите. Според оценките на научното жури трудът обогатява не само доктрината, но може да бъде полезен и за практикуващи юристи.

Очаква се дисертацията да бъде публично достъпна след публикуването й в Регистъра на академичния състав и защитените дисертационни трудове към Националния център за информация и документация, както и издаването ѝ в книжен формат.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица