Новини
Габрово има готовност за зимата! Снегът няма да ни изненада
Добра предварителна подготовка за зимата има в община Габрово, сочат докладите на структурите, ангажирани с осигуряването на нормални условия за работа и живот през зимата, информираха от местната общинска администрация.
Обезпечено е отоплението на всички детски и учебни заведения, както и транспорта за учениците от средищните училища. Всички здравни и лечебни заведения са създали необходимата организация за работа през зимния сезон.
Общинско предприятие “Благоустрояване” разполага с подготвена снегопочистваща техника и необходимите количества инертни материали и противозамръзващи химикали.
Продължава прочистването на пътната и алейна мрежа от растителност, повдигат се короните на дърветата и се премахват сухи и счупени клони. Ежемесечно се определя дежурна група, която е на разположение и при необходимост може да отстрани паднали и препречили пътната мрежа дървета на територията на града.
За зимното поддържане на общинската пътна мрежа са осигурени необходимите инертни материали и специализирани машини. Създадена е необходимата организация за осигуряване на нормалната експлоатация и на републиканските пътища. Зимното им поддържане на територията на общината ще се осъществява от 2 опорни пункта, в които има налични инертни материали.

До края на месеца ще приключат ремонтните работи по инфраструктурните обекти от републиканската пътна мрежа.
„Топлофикация – Габрово“ – ЕАД информира, че са сключени договори за доставка на горива за отоплителния сезон. Осигурени са и необходимите резерви на склад от въглища и биомаса. Извършени са ремонт и профилактика на основните и резервни топлоизточници в топлоелектрическата централа.
Районната служба Пожарна безопасност и защита на населението има готовност за работа при зимни условия, разполага с 8 специализирани автомобила, окомплектовани с необходимото оборудване, като почти 100 % от техниката е обновена. 13 аварийни екипа ще отговарят за отстраняване на аварии по електроразпределителната мрежа в общината.
Почистени са от клони и дървета 65 дка от просеките на електропроводи средно и високо напрежение, извършени са обходи и ревизии на 96 км мрежи средно напрежение, подготвен е план за действия при снегонавявания.
При евентуално усложняване на МТО обстановката в района на общината има възможност за командироване на допълнителни екипи на от други райони.
Възможните усложнения през предстоящата зима на територията на общината са свързани с интензивен снеговалеж, придружен със силен вятър, сняг с висока плътност, обледявания и много ниски температури, предупреждават от Общинския съвет по сигурност.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Янтра се превърна в трамплин за български футболисти

Сезон 2025/2026 ще остане един от най-успешните в съвременната история на ОФК Янтра Габрово. „Ковачите“ бяха само на 15 минути от завръщане в Първа лига след 33 години чакане, завършиха на второ място във Втора лига и спечелиха уважението на футболната общественост със своя стил на игра и последователност.
Още по-впечатляващо е, че всичко това беше постигнато с изцяло български състав – нещо, което днес е истинска рядкост в професионалния футбол. Почти половината от футболистите бяха местни момчета, а клубът остана верен на своята философия да развива родни таланти, вместо да разчита на чуждестранни играчи.
Именно тази философия превърна Янтра в един от най-добрите клубове за развитие на български футболисти. Само след края на изминалия сезон трима основни играчи направиха следващата стъпка в кариерата си.
Божидар Пенчев подписа с ФК Септември София и ще играе в Първа лига. Георги Бабалиев реализира трансфер в киргизстанския ФК Алай. Константин Иванов продължи кариерата си в румънския ЧСМ Олимпия Сату Маре. Това обаче не е случайност, а тенденция, която Янтра изгражда през последните години. След силните си изяви с екипа на клуба Ивайло Иванов премина в ЦСКА 1948, а само преди няколко месеца игра финал за Купата на България с Локомотив Пловдив.
Георги Върбанов също направи крачка към Първа лига след престоя си в Габрово. Божидар Томовски продължи кариерата си в елита на българския футбол. По същия път минаха имена като Христо Митев, Иван Василев и други.
През последните години Янтра доказа, че клубът не само постига добри резултати, но и изгражда състезатели, които са готови за следващата крачка в своята кариера. Това превръща Янтра в един от малкото клубове в България, които успешно съчетават развитието на български футболисти с високи спортни резултати.
Без нито един чужденец в състава си, габровският клуб показа, че с доверие към родните играчи може да бъде конкурентен и едновременно с това да се бори за промоция в Първа лига.
Сезонът не донесе промоция в елита, но затвърди нещо много по-ценно – Янтра е разпознаваем като клуб, който дава шанс на българските футболисти, развива ги и ги подготвя за следващото ниво. А това е модел, който все по-рядко се среща в съвременния професионален футбол.

Любопитно
Детски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли

Община Габрово организира детски следобед, изпълнен с игри и изненади, който ще се проведе в понеделник, 6 юли, от 17.00 до 18.00 часа на детската площадка зад Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“.
Инициативата е насочена към най-малките жители на града, както и към гостите на Габрово, а входът е свободен за всички семейства, които искат да прекарат приятно време заедно.
Събитието се организира съвместно с няколко институции и организации, които работят активно с деца и хора в неравностойно положение. Сред тях са Държавен куклен театър Габрово, Център за обществена подкрепа към Сдружение „ИМКА“, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания, Дневен център за деца с увреждания, Център за социална рехабилитация и интеграция „Келер“, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, както и кафе Липите.
Очаква се децата да могат да участват в различни занимания и игри, подготвени специално за случая, докато родителите ще имат възможност да наблюдават или да се включат заедно с тях.
Организаторите канят всички семейства с деца да се възползват от инициативата и да прекарат част от следобеда на понеделник в компанията на приятели, игри и добро настроение край библиотеката.

Новини
Кметът на Габрово посрещна финландския посланик

Кметът на Габрово Таня Христова посрещна в кабинета си финландския посланик у нас Н.Пр. Кирсти Полянкука.

„Среща, която вярвам отвори нови хоризонти за партньорство и общи инициативи. Заедно с моите колеги разказахме за силните страни на нашия град. Споделих за проектите, които развиваме и за сътрудничеството ни с финландски региони като Лаперанта в сферата на транспорта и мобилността, Университета в Лапланд, както и Турку в областта на енергийната ефективност. Обсъдихме управлението на отпадъците, депото и възможностите за оползотворяване – тема, по която можем да учим много от финландския опит“, коментира Таня Христова.

Особен акцент е бил поставен върху развитието на Енергийните общности и активното участие на гражданите – модел, който може да промени начина, по който се произвежда и споделя енергия.
„Говорихме и за културата и разбира се нашата голяма амбиция да се впуснем в надпреварата за Европейска столица на културата 2032. Посланичката веднага направи връзка с Оулу – финландския град, който вече носи тази титла и предложи да обменяме опит“, допълни Христова.
Финландският първи дипломат у нас е подчертал, че макар посолството да е малко, желанието им за активна работа е на лице, особено в сферите на иновации, дигитализация и автоматизация.
Всъщност се оказва, че Габрово е единствената община в България със Стратегия за интелигентна специализация, а тук функционира и Дигиталният иновационен хъб към Регионалния иновационен център, така че партньорство по тази линия звучи логично.
„Финландия е прекрасен партньор – с опит, от който можем да учим и с решения, които можем да прилагаме в нашия град. Както каза и самата Н.Пр. Кирсти Полянкука това е първата среща помежду ни, която вярваме ще прерасне в дълготрайно партньорство“, подчертаха още от местната общинска администрация.

-
Културапреди 2 дниХумористичният спектакъл „Кантора ф селу“ ще бъде представен в Габрово
-
Кримипреди 2 дниОтново бой между група мъже в Габрово, трети пореден само за 2 месеца
-
Кримипреди един денСпор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване
-
Новинипреди един денКметът на Габрово посрещна финландския посланик
-
Кримипреди един денСилният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско
-
Новинипреди 5 часаЯнтра се превърна в трамплин за български футболисти
-
Любопитнопреди 6 часаДетски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли







