Свържи се с нас

Новини

Блок в Габрово и НУ „Васил Левски“ – с приз от „Фасада на годината“

Published

on

Жилищният блок на бул. „Могильов“ № 15-21 и НУ „Васил Левски“ (бившето училище „Цанко Дюстабанов“ ) са сред призьорите в конкурса на „Фасада на годината 2018 – 2019“, съобщи Миглена Въгленова, гл.експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово. Пред повече от 600 гости от сферата на бизнеса, архитектурата и строителството в четвъртък вечер в Националния дворец на културата се състоя церемонията по награждаване на победителите.

Обновената сграда на бившето ОУ „Цанко Дюстабанов“ (сега НУ „Васил Левски“), ул. „Христо Смирненски“ № 27

В категорията „Термично саниране“ второто място бе присъдено на училищната сграда, която е обновена по проект „Инвестиции в съвременна образователна инфраструктура в община Габрово“ със средства от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Проектант на обекта е арх. Александър Генчев от „Сол Ер Интернешънъл“ ООД, а изпълнител – габровската фирма „Гипсотехника“ ООД.

От ляво надясно: арх. Александър Генчев, арх. Иглика Люцканова („Сол Ер Интернешънъл“ ООД) и Цанко Георгиев („Гипсотехника“ ООД) получават наградата за фасадата на бившето ОУ „Цанко Дюстабанов“

В същата категория трета награда получи блокът на бул. „Могильов“, саниран по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Архитектурното решение е на Павлета Василева, изпълнител е „Инфра билд проект“ ЕООД.

Общият брой на подадените кандидатури в „Термично саниране“ бе 15. От Габрово в тази категория се състезаваха още фасадите на жилищните сгради на ул. „Спортна“ № 3, ул. „Смърч“ № 21-31, блок „Плиска“ на ул. „Свищовска“ № 70-74, както и обновеното училище „Св. св. Кирил и Методий“.

Санираната многофамилна жилищна сграда на бул. „Могильов“ № 15, 17, 19, 21

Отличия за оригинално изпълнение с материали бяха раздадени и в категориите: „Еднофамилни къщи“, „Реновиране на исторически сгради“, „Нежилищни сгради – ново строителство“ и „Жилищни сгради – ново строителство“.

Сред наградените 17 обекта единствено габровските предложения са с инвеститор общинска администрация. Участието им е заявено от изпълнителите на строително-ремонтните работи.

инж. Вилиана Братанова („Инфра билд проект“ ЕООД) получава наградата за фасадата на жилищната сграда на бул. „Могильов“

В конкурса участваха общо 101 обекта от страната. Във всяка категория журито номинира по шест фасади, от които бяха определени първо, второ и трето място, наградени съответно с 3 000 лв., 2 000 лв. и 1 000 лв., почетна статуетка и грамота.

Първите 6 фасади, достигнали до финалния кръг на всяка категория от „Фасада на годината“, ще се състезават и в международния конкурс на Баумит „Life Challenge“ („Лайф Челиндж“) заедно с фасадите от други 26 държави.

Обновената сграда на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, бул. „Могильов“ № 69

В европейското издание освен НУ „Васил Левски“ и блокът на бул. „Могильов“ ще участва и училище „Св. св. Кирил и Методий“, чиято фасада също е сред номинираните. „Life Challenge“ за 2020 г. ще се проведе на 14 май в испанския град Валенсия.

Целта на конкурса „Фасада на годината“ е да привлече вниманието на обществото върху вижданията на архитектите, както за съчетание на форми, структури и обеми, така и за вписването на дадена фасада в заобикалящата ни среда. Състезанието насърчава професионалното и естетическото изпълнение на сградите и прилагането на екологосъобразни и енергоефективни практики.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Регионален център на социалните предприятия в Габрово

Published

on

В Международния ден на социалната работа ви представяме Регионалния център на социалните предприятия в Габрово.

През 1983 г Международната федерация на социалните работници (IFSW) и Международната асоциация на училищата за социална работа (IASSW) предлагат социалните работници да имат свой професионален празник. За първи път такъв ден е отбелязан през 2007 г., като всеки трети вторник на месец март започва да се отбелязва като Международен ден на социалната работа.

Днешният 19 март габровци посрещат с нова възможност за развитие в сферата на социалната и солидарна икономика. От месец юни 2023 г в Габрово започна работа Регионален център на социалните предприятия към Министерството на труда и социалната политика.

6 такива регионални центъра има в страната, чиято дейност покрива районите на планиране по NUTS 2. За Северен Централен район фокус – точката е в Габрово, а другите пет са в градовете Ловеч, Благоевград, Пловдив, Бургас и Варна.

Позиционирането в нашия град е благодарение усилията на хора, които имат визия в перспектива и разбиране за значимостта на социалната сфера като част от икономиката на региона и страната.

Защо и как Габрово вече е част от административния капацитет на социалната политика на държавата?
Малко предистория. През 2012 г. с решение на Министерски съвет е приета Национална концепция за социална икономика. През месец май 2019 г. влиза в сила Закон за предприятията на социалната и солидарна икономика и Правилник за неговото прилагане. Субекти на закона са кооперациите, юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност и социалните предприятия. Законът има за цел да насърчи развитието на социалната и солидарна икономика като стопански отрасъл със специални правила за подобряване на достъпа до заетост и обучения и създаване на условия за оказване на подкрепа на лицата от уязвими социални групи за социално включване и самостоятелен начин на живот, както и създаване на условия за намаляване на социалното неравенство в обществото.

С него се уреждат обществените отношения, свързани със социалната и солидарна икономика, видовете субекти и мерките за тяхното насърчаване, както и условията и реда за дейността на социалните предприятия. През същата 2019 г. е готов и публичният Регистър на социалните предприятия. Вписването в него позволява на социалните предприятия да се възползват от мерки по различни програми. За регистрация могат да кандидатстват всички заинтересовани, без значение от тяхната юридическа субектност – граждански организации, търговски дружества, кооперации и и др.

При успешна регистрация министерството издава удостоверение и предоставя за безплатно ползване марката „Продукт на социално предприятие“, която идентифицира визуално юридическия субект за принадлежността му към социалната икономика. В продължение на политиката на държавата в областта на социалната икономика е разработен и към настоящия момент се изпълнява проект на Министерството на труда и социалната икономика „Развитие на социалната икономика“.

Създаването на 6-те фокус-точки през 2023 г. е част от него и има за цел да развие регионалния аспект на политиката по социална икономика и възможностите за социално предприемачество, включително чрез европейско и държавно финансиране, както и да се осигури подкрепа за социално включване и самостоятелен начин на живот на хора в неравностойно положение чрез социалната икономика.

Проектът предвижда дейности в подкрепа на дигитализацията на регистрираните социални предприятия, както и мерки за насърчаване на работата в мрежа, изграждане на партньорства, видимост чрез платформа на сайта на министерството, съвместни инициативи, обучения, базари, благотворителни събития.

Позиционирането на Регионалния център в Габрово е безспорно признание за благоприятната работна среда и административен капацитет на града, което допринася за развитието му и повишаването на жизнения стандарт на населението.

Офисът на Регионалния център се намира в центъра на града на ул. „Успех“ 1, ет. 5, а екипът е готов да съдейства на всички заинтересовани страни при преминаването през процеса на регистрация, информация за финансиране и др.

За регистрираните социални предприятия последващите услуги в областта на рекламата, маркетинга и обследването за дигитализация са безплатни. За повече информация можете да следвате страницата на фокус-точката във фейсбук.

Зареди още

Новини

Скрининг на риска от туберколоза

Published

on

Туберкулозата е една от най-древните болести, познати на човечеството. Тя е хронично заболяване, засягащо главно дихателните органи – 90% от случаите. Развиват се и извънбелодробни форми със засягане на други органи и системи: лимфни възли, централна нервна система, сърце, очи, кожа, органи на коремна кухина, кости и стави, уро-генитална система и др.

Туберкулозата е предотвратима и обикновено лечима болест. Въпреки това през 2022 г. тя е на второ място като причина за смърт в света от заразно заболяване, след КОВИД-19 с 1,3 млн. починали лица.

Туберкулозата присъства във всички страни и възрастови групи. През 2022 г броят на заболелите в света от туберкулоза е приблизително 10,6 млн. души, от които 5,8 млн. са мъже, 3,5 млн. са жени и 1,3 млн. са деца.

На 24 март се отбелязва Световния ден за борба с туберкулозата, като инициативите тази година ще се проведат под мотото “Седмица на отворените врати“ от 18 – 22 март 2024 г.

В Габрово ще се извършват безплатни консултации от специалисти по „Пневмология и фтизиатрия“ и прегледи за туберкулоза.

Такива ще бъдат организирани в приемния кабинет в Специализирана болница за активно лечение на Белодробни болести /Парахода/ от 09.00 до 12.00 часа от  д-р Катя Маринова – Началник Фтизиатрично отделение, и в Диспансерния кабинет във втора поликлиника, на ул. „Христо Смирненски“ №35, от 09.00 – до 12.00 ч от  Д-р Антония Колева – лекар в Диспансерен кабинет и Координатор по проблема туберкулоза за област Габрово.

За целта ще се попълва анкета за скрининг на риска за туберкулоза и след оценка на риска ще се извършват прегледи и допълнителни изследвания на всички желаещи лица. Целта на инициативата е да се повиши обществената информираност по отношение на туберкулозата, да се даде възможност на всеки за достъп до здравни услуги.

Зареди още

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица