Новини
Ремонтират моста край Дряновския манастир
Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет ще отпусне средства за ремонт на разрушения мост при Дряновски манастир, информираха от Областна администрация – Габрово. Мостът, свързващ манастира с пещерата Бачо Киро, е важен за туризма в региона. Мостовото съоръжение беше разрушено при проливните дъждове, паднали през юни тази година.

„Потърсихме помощ от страна на държавата, която чрез Междуведомствената комисия пое ангажимент да осигури необходимото целево финансиране. Очаква се в сряда, на заседание на Министерски съвет, да бъде взето решение за отпускане на средства в размер на 276 614 лева. Те ще бъдат за възстановяване на разрушения мост и оформяне на подходите към него“, информира областният управител на Габрово Невена Петкова.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
Нов офис на Изи Пей в квартал „Трендафила“ в Габрово
Култура
Исторически музей – Дряново тръгва на тур с две книги за Колю Фичето


Исторически музей – Дряново ще представи в Ловеч, Габрово, Севлиево и Свищов последните си две книги, посветени на Първомайстора – „Колю Фичето. Българският строителен гений“ и „(Не)познатият Колю Фичето. Строителният колос на Възраждането“.
Книжните издания по различен, но допълващ се начин, разказват за сътворяването, съхраняването и предаването на българското архитектурно наследство, което ни е завещал родения в Дряново майстор Колю Фичето.
Турът ще започне на 6 ноември от 17.30 часа в Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев“ в Ловеч. Седмица по-късно, на 13 ноември, от 17.30 часа двете издания ще бъдат представени в Интерактивния музей на индустрията в Габрово, както и на 27 ноември по същото време в Галерия „Видима“ в Севлиево. Обиколката с представяния ще завърши на 5 декември, от 16.00 часа в Историческия музей на крайдунавския град.
„Колю Фичето. Българският строителен гений“ е двуезичното, луксозно и богато илюстровано издание, с твърди корици. Негови автори са главният уредник на музея д-р Венелин Бараков и колегата му Стилияна Топалова-Марчовска, които представят Колю Фичето в по-малко познатата му светлина – тази на архитект, скулптор и резбар, надхвърлящ времето си със своя усет към формата, детайла и красотата. Текстовете са дело на музейните специалисти, част от снимковия материал е подбран от архива на Исторически музей – Дряново, а останалите фотографии са заснети специално за изданието от екипа на „Дестинация Дряново“. Книгата се реализира в партньорство с вестник „Строител“ и с финансовата подкрепа на Камарата на строителите в България.
На страниците на„(Не)познатият Колю Фичето. Строителният колос на Възраждането“ са поместени архитектурните шедьоври на възрожденския майстор. Книгата започва с цитат на Константин Фичев, внук на Колю Фичето: „Може да не е много скоро, но за този човек ще се говори много и с уважение“, подчертавайки значимостта и ролята на Първомайстора, останал в националната ни памет. Книжното тяло също е богато илюстровано и проследява емблематичните строежи на Колю Фичето. Автор е д-р Венелин Бараков. Той представя свои изследвания и наблюдения за църкви, къщи, кули – камбанарии, мостове, обществени и търговски сгради, произлезли от гения на възрожденския строител. Изданието не просто представя познатите строежи на Фичето, а добавя и нова, систематизирана информация за тях. Проследяват се видовете конструкции, влиянията на Първомайстора, неговите подходи, строителните и декоративни техниките, които е използвал. Книгата се издава с финансовата подкрепа на Съюза на архитектите в България, а издателството е „Фабер“, 2025.
Двете изданията са част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от неговото рождение, които Исторически музей – Дряново и Община Дряново организират, под патронажа на Министерство на културата.


Крими
20 години затвор за севлиевец, убил по жесток начин майка си

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 3 ноември т.г., състав на Габровски окръжен съд осъди мъж от Севлиево на 20 години лишаване от свобода за умишлено убийство.
Подсъдимият О.Ю. бе признат за виновен в това, че на 23 май 2024 г., в къща на ул.“Светлина“ в Севлиево, по особено мъчителен начин и с особена жестокост, умишлено умъртвил майка си, нанасяйки ѝ множество удари с нож в областта на шията, гръдния кош и двете ръце.
За извършеното престъпление О.Ю. бе осъден на 20 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим на изтърпяване. Присъдата подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново в 15-дневен срок.

-
Културапреди 5 дниПианистите от МК „Весела“ с поредно блестящо представяне
-
Новинипреди 7 дниРЗИ – Габрово организира семинар за здравословно хранене
-
Културапреди 7 дниИзлезе ново краеведско издание с личности, събития и факти от историята
-
Новинипреди 7 дниТържествен Академичен съвет за Деня на народните будители
-
Културапреди 6 дни55 години от първия празник на мъжките хорове в България и Европа
-
Новинипреди 5 дниСевлиево говори за живота: градът, имащ смелостта да говори за репродуктивното здраве
-
Културапреди 5 дниЕмблематичната постановка „Лазарица“ гостува в Габрово
-
Икономикапреди 5 дниСеминар „Социално предприемачество в действие“








