Новини
„Топъл обяд“ в Габрово продължава до 30 април 2020 г.
Предоставянето на безплатен топъл обяд чрез услугата „Обществена трапезария“ ще продължи до края на месец април 2020 г., съобщи за медиите Миглена Въгленова, главен експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово.
С допълнително споразумение между Общината и Управляващия орган на Оперативната програма за храни и/или основно материално подпомагане са осигурени още 64 603,55 лв. Средствата са по линия на Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица.
Така общият размер на безвъзмездната финансова помощ по проекта е 647 504,26 лв. Услугата стартира на 1 август 2016 г. и трябваше да приключи в края на годината. От началото на дейностите до средата на този месец за участие са подадени 598 заявления.
След проверките от Дирекция „Социално подпомагане“ са одобрени 404 потребители, които са получавали топъл обяд за различни периоди. Към момента в списъка на резервите са 8 лица.

След запълване на капацитета от 200 места чакащите ще бъдат включвани при освободена бройка. Заявления се приемат през целия период на проекта. Обядът се раздава в ресторант „Сите Българи“ – служебен вход (зад сградата на Общината).
Храната се приготвя ежедневно от „Соня Трейдинг“ ЕООД – Габрово и включва супа, основно ястие, десерт и хляб. Стойността на храноден за едно лице е 2,50 лв. Досега от услугата са се възползвали потребители от Габрово и селата Трънито, Мечковица, Зелено дърво и Поповци.
За трудноподвижните хора е осигурена доставка до дома. Допустими са лица и семейства на месечно подпомагане по реда и условията на чл. 9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, лица с липса на доходи и близки, които да се грижат за тях, лица и семейства с минимални пенсии – за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност, с наследствени пенсии и с пенсии, несвързани с трудова дейност, скитащи и бездомни хора.
Желаещите да ползват трапезарията могат да подадат заявление по образец в Община Габрово – дирекция „Образование и социални дейности“ (партерен етаж, стая № 1) или да го изтеглят оттук. За повече информация тел. 066 818 390.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Честит Ивановден!

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.
В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.
Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.
У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.
Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.
Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.
Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.


Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


Новини
Момче е първото родено бебе в Габрово

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.
През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.


-
Новинипреди един денУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Любопитнопреди 7 дниЧестита Нова 2026 година, скъпи читатели!
-
Новинипреди 2 дниГаброво ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста
-
Новинипреди 2 дниМомче е първото родено бебе в Габрово
-
Новинипреди 14 часаЧестит Ивановден!






