Свържи се с нас

Култура

Известният художник Николай Тодоров гостува за първи път галерия „Видима“

Published

on

За пръв път в Севлиево гостува известният добрички художник Николай Тодоров. В изложбата, озаглавена „Наследство”, той ще представи своето над 15-годишно художествено изследване в областта на древните знаци и символи, завещани от народите населявали някога земите ни.

снимка: Галерия „Видима“

Забравени езици и тайнствени послания, издялани в камък преди хиляди години. Магически символи, ритуали и пророчески послания, обгърнати в тайнствената мъгла на вековете, оживяват в живописните творби на автора.

Николай Тодоров е роден през 1960 г. в гр. Добрич. През 1990 г. завършва специалност „Стенопис” при проф. Димо Заимов в Националната Художествена Академия. Допира до монументалното изкуство, предопределя бъдещият интерес на автора към завещанието на нашите праотци, оставили своите отпечатъци върху каменните стени в пещери, гробници и храмове.

снимка: Галерия „Видима“

Николай Тодоров има над 30 самостоятелни изложби в страната. Участвал е в множество съвместни изложби в страната и чужбина. Носител на награди и многократно номиниран в национални конкурси, член е на Съюза на българските художници от 2010 г., а негови творби се намират в Националната художествена галерия, реномирани галерии в страната и чужбина, както и в частните колекции на известни личности и корпорации, сред които Бил Клинтън и Coca-Cola.

Авторът намира вдъхновение за своето изкуство в историческите извори, в търсенето на архетипа, на корените, на първичните знаци. Търсенията му го отвеждат до клиновидното писмо на Шумерите, преминава през още по-старите първични знаци на кръга, спиралата, лабиринта и постепенно се завръща до първоизточника.

снимка: Галерия „Видима“

Едни от най-старите и изчистени знаци оставени от човешка ръка, които са познати на историците се намират в пещерата Магура(северозападна България). Те са космогонични и представляват цяла енциклопедия. В тях е вложена много енергия и космически разум, вследствие на което въздействието им е потресаващо.

Това са първообразите на египетските йероглифи и по-късно на знаците от глаголицата, като са силно изчистени откъм графично изображение. В представените от автора композиции знаците са поставени в една друга структура, така че те вече звучат по един по-различен и специфичен начин.

Той се учи от природата, камъка, скалите и сливайки природните структури с древните знаци, създава произведения, които са релефни, подчертано материални, с тежест, и в същото време имат специфично енергийно излъчване. Изпълнени са в уникална авторска смесена техника върху платно, която сам е разработил и продължава да усъвършенства.

снимка: Галерия „Видима“

Те са подходящи за ценители на съвременното изкуство, за един модерен дом или офис, свързвайки историята и съвременността. Позитивната духовна енергия, която излъчват, задоволява потребността на човека да се докосне до изкуството, да общува с него, да изпита естетическа наслада.

Всички любители на изкуството и историята могат да присъстват на откриването на изложбата в галерия „Видима“ на 15 октомври, вторник, в 18.00 часа.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица