Свържи се с нас

Новини

Мобилният пункт за събрани отпадъци продължава и през октомври

Published

on

Инициативата на Община Габрово и ОП „Регионално депо за неопасни отпадъци“, свързана с дейността на Мобилният пункт за разделно събрани отпадъци от домакинствата, продължава и през месец октомври.

Пунктът е търсен и очакван в кварталите, където хората предават все по-големи количества отпадъци, които след това биват насочени за рециклиране, обезвреждане или оползотворяване.

В първия ден на месец октомври Мобилният пункт ще се намира в кв. Трендафил 2 (ул. „Д-р Тота Венкова“ и ул. „Никола Рязков“), информираха от местната общинска администрация.

На 2 октомври пунктът ще бъде позициониран в кв. Трендафил 1 (паркинг срещу студентското общежитие).

Пълният график и останалите точките по трасето на пункта за месец октомври може да видите оттук.

През октомври продължава и кампанията с награди. Всички, предали отпадъци на мобилния пункт, имат възможност да получат специална награда, осигурена от организаторите на инициативата – Община Габрово и ОП „Регионално депо за неопасни отпадъци“.

Наградите ще се получават чрез събирането на печати в специална книжка, като за получаването на един печат е необходимо предаването на минимум три вида отпадъци.

А наградите са атрактивни, удобни и насочени към опазване на природата – пакет компост, текстилна торбичка, тефтер, шапка или комплект за пикник.

В пункта могат да се предават разделно събрани битови отпадъци: пластмаси, хартия, метал, стъкло, текстил, фритюрна мазнина, батерии, дребни излезли от употреба уреди, лекарства с изтекъл срок на годност, флакони и опаковки от препарати.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

„Плаша цените, а не гаргите“

Published

on

Регионален етнографски музей на открито „Етър“ дава нестандартен творчески отговор на една от най-чувствителните теми в обществото – ръста на цените. Петото издание на Националния детски конкурс „Бостанско плашило“ през 2026 г. е под мотото „Плаша цените, а не гаргите“.

Идеята е участниците да интерпретират с чувство за хумор и сатира инфлацията, като превърнат традиционното бостанско плашило в символ на обществен коментар. Конкурсът, който се провежда за първи път през 2009 г., насърчава децата и младежите да съчетаят познанията за традицията с актуален поглед към съвремието.

Плашилото – познато от миналото като пазител на реколтата – днес се използва като артистично средство за изразяване на позиция и креативност. В инициативата могат да се включат индивидуални участници и групи на възраст от 5 до 19 години, разпределени в три възрастови категории.

Условието е плашилата да бъдат изработени в човешки ръст и от устойчиви материали, тъй като след оценяването ще бъдат изложени на открито в музейното пространство. Журито ще бъде председателствано от Алфидин Ахмедов, директор на Държавния куклен театър в Габрово, с участие на експерти от областта на занаятите, дизайна и изкуствата.

Крайният срок за изпращане на творбите е 20 април 2026 г., а награждаването на победителите ще се състои на 25 април в музей „Етър“. Отличените участници ще получат предметни награди и грамоти.

Организаторите очакват конкурсът отново да привлече интереса на деца от цялата страна, като им даде възможност не само да творят, но и да изразят своята гледна точка към случващото се в обществото.

Изпратете плашилото си на адрес: Габрово, 5309, ул. „Ген. Дерожински“ № 144, РЕМО „Етър“ – конкурс „Бостанско плашило“. Победителите във всяка категория и възрастова група ще получат предметни награди и отличителен документ.

За повече информация: Росица Бинева, главен уредник отдел „Занаяти“ – +359 884 772 156; Кремена Петрова, главен експерт събития и маркетинг – +359 888 804 252; Миглена Банкова, аниматор – +359 897 654 700.

Зареди още

Крими

Иззеха близо 130 кг риба без документи за произход, продавана в Габрово

Published

on

През изминалата седмица служители от сектор „Рибарство и контрол“ – Велико Търново към ИАРА, съвместно с БАБХ извършиха проверка на търговски обект за предлагане на прясна риба в Габрово.

Инспекторите констатирали близо 130 кг риба без документи за произход и 25 кг риба негодна за консумация. След акцията част от рибата е била предадена на екарисаж. На търговеца са били съставени актове за установяване на административни нарушения от ИАРА и БАБХ.

Близо 130 кг риба е била дарена на Център за настаняване от семеен тип за деца.

В ход на друга проверка по река Росица, в района на град Севлиево, екипите са съставили 1 акт за нарушение.

Зареди още

Крими

Акция срещу купуването на гласове, иззеха тефтери с имена

Published

on

На 1 април на територията на села от общините Севлиево и Габрово беше проведена специализирана полицейска операция, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Акцията е била насочена към превенция на нарушения, свързани с изборното законодателство и упражняването на политическите права на гражданите, противодействие на конвенционалната престъпност, както и контрол на пътното движение.

В рамките на операцията са били образувани 7 досъдебни производства, свързани с нарушения на изборното законодателство.

При извършени проверки в хранителни магазини в селата Душево, Шумата и Яворец били иззети тетрадки и тефтери, съдържащи списъци с имена и срещу тях изписани парични суми.

Проверяват се съмнения за купуване на гласове чрез опрощаване на натрупани задължения (вересии).

В хода на операцията са били задържани две лица за срок до 24 часа по Закона за МВР. Съставени и връчени са 20 протокола за полицейско предупреждение.

Проверени са били общо 132 моторни превозни средства и 107 лица, като две от тях са от криминалния контингент. За констатираните нарушения по Закона за движението по пътищата са съставени 3 акта и са наложени 19 глоби с фиш.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица