Свържи се с нас

Новини

Екипите на пожарната са реагирали на близо 700 сигнала от началото на 2019 г.

Published

on

По повод седмицата на „Пожарната безопасност“ в сградата на РДПБЗН – Габрово се проведе среща с представители на местните медии, по време на която беше представена актуална информация за обстановката по направление „Пожарна безопасност и защита на населението“ на територията на Област Габрово и бяха обсъдени актуални въпроси, свързани с дейността на дирекцията.

От началото на годината службите за „Пожарна безопасност и защита на населението“ на територията на област Габрово са реагирали на общо 694 сигнала, от които 309 в Габрово, 261 в Севлиево, 72 в Дряново и 52 в Трявна.

От тях общо 426 са пожарите, 86 от които с преки материални загуби, а останалите в сухи треви, горски фонд и отпадъци.

Според данните при пожарите със загуби, най-честите причини са: късо съединение – 27; небрежност при боравене с открит огън – 20; техническа неизправност – 11. Пожарите със загуби са най-често в отраслите: жилищно стопанство – 45; транспорт, складиране и пощи – 20 и селско стопанство – 11.

Горските пожари, регистрирани съвместно с Изпълнителна агенция по горите, са общо 6 (Габрово – 2, Севлиево – 3, Дряново – 1), при които са унищожени общо 187 декара, от които 151 декара в Община Севлиево.

снимка: РДПБЗН – Габрово

Пожарите без преки материални загуби са общо 340, а 241 са извършените технически помощи, аварийно-спасителни дейности и помощни операции. В тези дейности се включват реакцията при пътно-транспортни инциденти, отстраняването на опасни предмети от сгради, премахването на дървета, клони или камъни от пътната инфраструктура, различни форми на съдействие на граждани и зачестилите напоследък съдействия на екипите на Спешна медицинска помощ при пренасяне на болни или пострадали хора.

Лъжливите сигнали за областта са немалка бройка, отчетоха още ръководителите на РДПБЗН – Габрово. Общо те са 15, като най-много са в Габрово – 11, следвани от Севлиево с един; два в Дряново и 1 Трявна. За щастие по-голямата част от тях са добронамерени, тоест реално е имало признаци за пожар или произшествие, но те не са налагали намесата на екипите за ПБЗН.

По направление противопожарен контрол и превантивна дейност, от началото на годината са извършени общо 1470 проверки. За периода на територията на Област Габрово има двама загинали при инциденти (2 в община Севлиево), 5 пострадали (5 в Община Габрово) и 4 спасени (4 в Община Габрово).

При инцидентите със загиналите, тъжната статистика показва отново, че те са с хора в напреднала възраст. Към пострадалите са включени и четиримата от набралия известност в медиите и социалните мрежи инцидент в село Чукилите, община Габрово. Този инцидент беше свързан с туристическа газова бутилка. Тъй като това не е първият инцидент в Област Габрово с газови уреди и съоръжения, бяха разпоредени извънредни проверки по всички газоснабдителни пунктове.

Бяха констатирани редица нередности, но най-честата е нерегламентирано зареждане на битови и туристически бутилки с пропан-бутан на колонки за зареждане на автомобили в бензиностанциите. За тях бяха съставени общо 9 акта за установяване на административни нарушения.

„Искаме да предупредим гражданите, че зареждането на битови и туристически бутилки за втечнени газове, вкл. пропан-бутан, на колонки за зареждане на МПС е опасно и е предпоставка за сериозни инциденти“, призова комисар Георги Русинов. Повече за мерките за безопасност може да прочетете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Втори ретро парад в Трявна

Published

on

Зареди още

Икономика

Липсата на кадри е сред водещите проблеми на работодателите

Published

on

Работодателите в област Габрово все още посочват недостига на кадри като основен проблем. Това става ясно от анкетното проучване, проведено от Агенция по заетостта в периода 28 май – 3 юли 2026г. Данните бяха представени на редовно заседание на Постоянната комисия по заетост, което се проведе под председателството на заместник областния управител Андрей Николов.

В представителната извадка са включени 165 работодатели, като 62 от тях взеха участие в анкетата. Според резултатите през следващите 12 месеца работодателите в областта ще търсят работници и специалисти предимно в секторите на преработващата промишленост, здравеопазването, строителството и транспорта.

Най-голямо търсене се очаква за шивачи, монтьори на енергийни съоръжения и инсталации, работници в производството на облекло, медицински сестри, лекари, строителни инженери и мотокаристи. Заявена е и потребност от работници без специална квалификация.

Сред основните причини за недостига на кадри работодателите открояват липсата на кандидати за свободните работни места, недостига на квалифицирани специалисти и несъответствието между уменията на търсещите работа и изискванията на бизнеса.

Наред с професионалната квалификация все по-голямо значение придобиват и т.нар. „меки умения“ – дисциплина и самоконтрол, умения за работа в екип, комуникативност, адаптивност и способност за решаване на проблеми.

Резултатите от проучването потвърждават, че демографските процеси, застаряването на населението и недостигът на квалифицирани кадри остават сред най-сериозните предизвикателства пред икономическото развитие на област Габрово.

Зареди още

Крими

Започва информационна кампания срещу телефонните измами в региона

Published

on

По разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов в областта стартира поредна превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността на гражданите за предотвратяване на телефонните измами.

В рамките на инициативата полицейски служители ще разпространяват информационни брошури, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“, в кметства и кметски наместничества, пощенски станции, пенсионерски клубове, както и на гишетата на „Местни данъци и такси“.

Жителите на малките и отдалечените населени места ще имат възможност да разговарят с полицейски служители, които ще ги информират за най-често използваните сценарии при телефонните измами, начините за тяхното разпознаване и действията, които следва да предприемат при съмнение за опит за измама.

Целта на кампанията е да повиши информираността и бдителността на гражданите, като им предостави полезна информация и практически съвети за предпазване от телефонни измами, както и да ги насърчи незабавно да сигнализират в полицията при съмнение за подобно престъпление. Кампании с подобна насоченост се провеждат периодично от ОДМВР – Габрово като част от превантивната дейност на дирекцията.

През годините те са реализирани и със съдействието на Областна администрация – Габрово, общините на територията на областта, кметствата и кметските наместничества.

От полицията припомниха, че на 5 юли в Трявна беше направен опит за телефонна измама. Благодарение на бързата и адекватна реакция на полицейските служители престъплението беше предотвратено, а сумата от 13 000 евро и златни накити бяха върнати на собственика.

В същия ден в РУ – Трявна бяха получени и други сигнали за опити за телефонни измами, като граждани проявиха необходимата бдителност, разпознаха опита за измама и незабавно сигнализираха на ЕЕН 112. И в други два случая – в Севлиево и село Горна Росица, полицейски служители също предотвратиха телефонни измами.

ОДМВР – Габрово отново обръща внимание, че при телефонно обаждане с искане за пари, ценности или съдействие за полицейска операция гражданите не бива да се доверяват на непознати. В подобни случаи следва незабавно да прекратят разговора, да се свържат със свои близки и да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

„Призоваваме гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами“, заявиха от пресцентъра на ОДМВР-Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица