Новини
Тонове отпадъци, предадени в Мобилния пункт на Габрово
Все по-високи резултати отчитат габровци, предавайки отпадъци си в Мобилния пункт, обявиха от местната общинска администрация. Справката показва, че общото количество на предадените отпадъци за месец август е точно 1029 кг, като най-голям дял имат хартията и картонът (690.5 кг), текстил (102.7 кг) и пластмаса (217 кг).
Предадени са и немалки количества батерии, готварско олио, дребни уреди, лекарства, опаковки от препарати и метал. През най-летния месец стартира и кампания с награди, за гражданите, предали отпадъци в Мобилния пункт.

Вече са известни и печелившите, които са успели да съберат необходимия брой печати и са получили своите награди. Специални адмирации от организаторите получава и дамата, която съвсем целенасочено „следеше“ точките на пункта и предаваше своите разделно събрани отпадъци.
Тя е и първата получила голямата награда – удобен комплект за пикник. Кампанията с награди продължава и през месец септември. Наградите се получават чрез събиране на печати в специална книжка. Печат може да получи всеки посетил пункта и предал поне 3 вида разделно събрани отпадъци.

Повече за регламента на кампанията може да прочетете оттук. Мобилният пункт за разделно събрани отпадъци от домакинствата е инициатива, организирана от Община Габрово и ОП „Регионално депо за неопасни отпадъци“.
Мобилният пункт се движи по график и в дните от вторник до събота (включително) е позициониран на различни точки в град Габрово. В пункта могат да се предават разделно събрани битови отпадъци: пластмаси, хартия, метал, стъкло, текстил, фритюрна мазнина, батерии, излезли от употреба дребни електрически уреди, лекарства с изтекъл срок на годност, флакони и опаковки от препарати.
Мобилният пункт продължава своята работа и през месец септември. Графикът може да видите оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Честит Ивановден!

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.
В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.
Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.
У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.
Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.
Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.
Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.


Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


Новини
Момче е първото родено бебе в Габрово

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.
През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.


-
Новинипреди един денУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Любопитнопреди 7 дниЧестита Нова 2026 година, скъпи читатели!
-
Новинипреди 2 дниГаброво ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста
-
Новинипреди 2 дниМомче е първото родено бебе в Габрово
-
Новинипреди 9 часаЧестит Ивановден!






