Свържи се с нас

Новини

Кристина Сидорова: Ще продължа да работя за доброто на региона!

Кристина Сидорова отчете свършеното като депутат

Published

on

„Преди 2 години и половина, когато поисках вашето доверие, казах, че ще положа всички усилия, за да го оправдая. Водена от убеждението, че народният представител е призван да работи за благото на хората, положих усилия през изминалия период да бъда отворена към проблемите и болките на жителите на област Габрово. Да търся решения и възможности за подобряване на качеството на живот в нашата област, да защитаваме заедно жизненоважните за този район проекти и политики.“

Това заяви в началото на новия парламентарен сезон Кристина Сидорова по отношение на дейността си като народен представител, която отчете и свършеното от нея за родния си град Габрово и региона през изминалите две години.

„Днес мога да кажа, че не ви подведох и положих всички усилия обещанията да не останат само на книга. Работих всяка седмица на терен в избирателния район, посещавах всички общини и се срещах с всеки гражданин, който имаше желание да дойде на отворените приемни.

Така изминалите години поставиха много въпроси пред мен и дейността ми. Въпроси, на част от които не намерих решение, но не се и отказах да търся. Казуси, които ми показаха, че трябва да продължавам по пътя с постоянство и сила.

И всичко това не беше напразно! Защото вие ми показахте, че имате не само гражданска отговорност, но и сила да се борите. Не само мисъл за промяна, но и мъдрост да я сътворите. Защото погледите на много от нашите съграждани са в пъти по-достоверни от казаните думи. Просто, защото, те никога не лъжат! Всичко, което правя като народен избраник, е благодарение на вашето доверие“, сподели депутатът Кристина Сидорова.

Народният представител от левицата информира, че е участвала при внасянето на 23 законопроекта, като периодично е отчитала дейността си и е представяла законопроектите, които парламентарната група на БСП е внасяла.

През последните 2 години Сидорова е провела 35 приемни в различните населени места от област Габрово, подчертавайки че всяка една седмица е била в избирателния си регион, близо до хората. „Постарах се да откликна на проблемите и болките на жителите на нашата област“, отбеляза тя.

През двугодишния период е задала 76 актуални въпроси към различните министри, подала е 30 официални писма до институции, за да се поставят казуси и проблеми на хората. Поставените въпроси са били провокирани от срещи с граждани по време на отворените приемни, които е провела.

Питанията са засягали подобряване на пътната инфраструктура в региона, справяне с незаконната сеч и засилване на процеса на залесяване, подобряване на условията на труд на заетите във ВиК сектора, подкрепа за здравословното хранене при децата. Проблеми, свързани с функционирането на училищата по изкуство, Националната стратегия за култура, Българското участие във Венецианското биенале, злоупотреби в различни държавни институции, проблеми на животновъдите и собствениците на малки ВЕИ и др., също се открояват в работата на габровския народен представител.

Относно законодателната си дейност шест са ключовите законопроекта за изменение и допълнение, по които Кристина Сидорова е работила активно и защитавала позиция. Това са: Законът за административно-териториалното устройство на Република България, Законът за данъците върху доходите на физическите лица, Законът за семейни помощи за деца, Кодексът за социално осигуряване, Законът за ДДС и Законът за народните читалища.

„За съжаление възможностите на народен представител от опозицията не са съпоставими с тези на управляващите, но бях активна и мотивирана. До днес, две години, давах цялата си енергия и знания, за да се решават проблемите на съгражданите ми на ниво Народно събрание.

Във всяко изказване по закон или във връзка с актуален въпрос съм поставяла проблемите на общините от област Габрово на първо място. Убедих се, че България се ръководи без ясна представа, накъде се отива. Закони се приемат на парче – по повод на лобистки натиск, на обществено недоволство или на поредния мониторингов доклад, критикуващ България.

Днес 2 години по-късно, Ви благодаря за доверието и поемам ангажимент пред Вас, че ще продължа да работя активно за развитието и благоденствието на нашата област и на хората живеещи в нея“, каза Кристина Сидорова.

Народният представител от ПГ на „БСП за България“ участва в работата на две постоянни комисии към Народното събрание. Кристина Сидорова е заместник – председател на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика и е член на Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата.

Като заместник – председател на комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика е вносител на сигнали за корупция и конфликт на интереси. Подкрепила е всички решения, помагащи за ефективна борба, с този огромен за страната ни проблем.

В месеците, в които парламентарната група на “БСП за България” не участваше в заседанията на Народното събрание, заедно с нейните колеги от левицата проведоха десетки срещи в цялата страна, за да разяснят основните идеи и послания на Визия за Европа, но и за да бъдат чути проблемите и препоръките на хората, как да бъдат представители те на социалистите по-ефективни и полезни в работата им.

В съответствие с утвърдените правила за поддържане на международни парламентарни контакти Сидорова е член на групите за приятелство на България с Грузия, Куба, Афганистан и Испания.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица