Новини
Какво трябва да направим, ако намерим изгубена вещ или лични документи?
Вашите права и задължения, когато намерите изгубена вещ или български документ за самоличност.
Когато намерите изгубена или забравена чужда вещ, Вие не можете да станете неин собственик. Единствено общината или държавата в някои случаи могат да станат собственици на намерени вещи, но ако бъдат изпълнени определени условия.
Според българското законодателство, основно задължение на всеки, който намери чужда вещ, е да съобщи за нея на собственика, на властта или на този, който я е изгубил в продължение на една седмица.

Ако собственикът не може да бъде открит, или не е известен, тогава вещта трябва да бъде предадена в служба „Общинска собственост“ към съответната община. От практическа гледна точка е прието, че предаването на намерената вещ може да се осъществи и в съответното полицейско управление или кметството.
Важно е да се знае, че за неспазване на това задължени в посочения от законодателя 7-дневен срок, е предвидена глоба от 100 лв до 300 лв. Обществените места като летища, метростанции, автобусни и ЖП гари и др. имат собствен ред за предаване на намерени вещи, както и за тяхното съхранение и поискване.
Особеност е, че вещите, изгубени на тези места се смятат за забравени и ако не предадете такава вещ, можете да бъдете обвинен в кражба.
При намиране на изгубен или откраднат български личен документ, Вие сте длъжни да се явите в най-близкото звено БДС при СДВР, ОДМВР или РУ към тях или в дипломатическо или консулско представителство на Република България в чужбина, за да го представите.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Пътищата в региона са проходими при зимни условия

Пътните настилки в община Габрово са проходими при зимни условия. Общественият транспорт в града и по междуградските транспортни линии се движи по график по утвърдените маршрути.
Без електроснабдяване, поради авария по далекопровода, са селата от кметство наместничество Здравковец.
Температурата на връх Шипка е 4⁰C, има мъгла, пътна настилка е мокра, няма нови ограничения на движението.
Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване утре и в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия.
Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват дистанция, да не предприемат резки маневри и да не изпреварват специализираните машини, които обработват настилките.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20. В Агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища, информират още от АПИ.
Прогнозата на метеоролозите показва, че в Северна България и планинските райони дъждът ще преминава в сняг, с което се увеличават предпоставките за заледяване и хлъзгавост особено рано сутрин, когато и температурите са по-ниски. Очаква се по планинските проходи и в Лудогорието да има условия за снегонавявания, а в северозападните райони – на поледици.

Новини
Честит Ивановден!

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.
В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.
Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.
У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.
Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.
Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.
Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.


Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


-
Новинипреди 4 дниУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Новинипреди 5 дниГаброво ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста
-
Новинипреди 5 дниМомче е първото родено бебе в Габрово
-
Новинипреди 3 дниЧестит Ивановден!
-
Новинипреди 2 дниПътищата в региона са проходими при зимни условия






