Свържи се с нас

Новини

Азбучник на българския хаос: Будала

Published

on

Колаж на Actualno.com

Светът се дели на две – будали и останали.
(Народно умотворение)

Будала. Синонимите на тази дума са „смахнат”, „глупак”, „недосетлив”, „малоумен”, „абдал”, „зяпльо” и много други. Основното й значение тълковният речник определя като „наивник”.

Будалата е ключов образ в съвременната българска действителност, в него по един или друг начин, волю или неволю, е включено цялото българско природо население. Без изключение. Ако беше иначе, така нареченият български Преход нямаше да прилича на това, на което прилича.

Началото започна в края на 80-ти и началото на 90-те. Тогава разделянето на нацията по оста „будала” беше почти черно-бяло. Имаше две групи. В по-малката бяха превратаджиите от БКП-БСП, ченгетата от ДС и останалите разузнавателни служби, прислужната журналистика и най-вече новоизлюпените демократи, които в болшинството си се оказаха агенти на службите като Емил Кошлуков и Ахмед Доган. Процесът с баламосването, наречен „демокрация”, те проведоха с инструменти, който набързо забърсаха от опита на други източно-европейски страни – митинги, кръгли маси, шествия, бдения, гладни стачки. В другата, огромната група, бяхме будалите. Вярвахме. Скандирахме: ”Оставка!” и „Кой не скача е червен!” Не работехме, не спяхме, не се хранехме, не се любихме, не ходехме на театър, не дишахме дори, правехме само едно – пеехме „Развод ми дай” и ходехме на митинги. А вечер, пред телевизора, сияехме от щастие, че сме милиони на „Лъвов мост”. Бяхме милиони – милиони будали. Когато малко по малко започнахме да прозираме истината, първо не можехме да повярваме на очите си, после се опитахме да намерим сили и да продължим, но истината не спираше да се излива мътна пред очите ни, ден след ден ние разбирахме как са ни правили на будали. Така милионите на площадите се стопиха. Едни избягаха навън под формата на емиграция, други ги завладя отчаянието, трети, четвърти…

Днес ситуацията е променена. Картинката не е така черно-бяла. В малката групичка се примъкват нови и нови кандидати да будалясват останалите и да живеят на техен гръб. Изредиха се партии на царе и царедворци, червени олигарси, демократични олигарси, телохранители и масажисти, новоизлюпени бизнесмени с неясни капитали, бухнали и крадливи националисти и прочие екземпляри от паноптикума, наречен Република България. Край поредната политическа върхушка нетърпеливо свиват гнезда услужливи социолози, неправителствени организации и още по услужливи медии. Тази група се раздува с всеки изминат ден, докато другата се свива с всеки изминат час. И докато първата, малката, забогатява, втората, голямата, става все по-бедна и отчаяна.

Групата на будалите днес не е така хомогенна както преди. Една част от нея все още не осъзнава, че вече десетилетия „онези” ги правят на будали. Тя продължава да ходи на избори и да подкрепя поредните политически хитреци, да им прощава откраднатите от самите тях пари за апартаменти, къщи за гости, скъпи коли и тлъсти комисионни. Прави това поради различни причини, навярно една от тях е крехката надежда да намаже макар и трохичка от общата баница. Друга част е прозряла стоварената върху нея измама, не вярва на никого и е обзета от отчаяние и апатия; членовете й намаляват непрекъснато, защото тя е основният резервоар на емигранти. И третата, последна част от групата на будалите са онези, които отдавна са осъзнали, че са прецакани, че продължават и ще продължават да ги прецакват. Това са баламите, които все още се съпротивляват, протестират, които търсят изход от създалата се ситуация. Някои поединично, някои в опити да се сдружат. Това е все още съществуващото гражданско общество. И именно то е заплаха за първата група, групата на статуквото.

Заради тази трета група Борисов, Цацаров, Пеевски и техните протежета пробутват одиозен типаж като Гешев за главен прокурор. Това е началото. В други времена навярно можеше да се стигне до надписи на вратите „Враг на народа”, арести без съд и присъда, лагери в Ловеч и Белене.

Впрочем, кой е казал, че това не може да се случи и днес?

Автор: Калин Илиев

„Азбучник на българския хаос” представлява поредица от коментари, чиито наименования следват последователността на буквите в българската азбука. Подобен подход има амбицията да очертае максимално широк кръг от теми, като открие техните връзки между буквите, думите и словото през хаоса на Прехода. Другите текстове от поредицата четете ОТТУК.

Източник: Actualno.com.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица