

Новини
Азбучник на българския хаос: Бейби

Колаж на Actualno.com
О, неразумни и юроде, защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език?
(Паисий Хилендарски, „История славянобългарска”)
Забелязвате ли как ден след ден хубавият български език все по-активно губи своята прелест и неповторимост? Този процес особено се засили в годините на така наречения „преход”, с отпушване използването на чуждите езици и най-вече английския, с процеса на обща глобализация/не случайно има отделен език наречен „глoбал инглиш”, който борави с по-малко от 2000 думи/. В момента понякога английският език се използва у нас по същия смешен и дразнещ начин, както по времето на социализма руският език.
Покварата на един език може да бъде преценена най-отчетливо в три области. Личните имена, използване на чуждици и чужди изрази и публичната реч, особено тази на администраторите, свързани с така наречения „брюкселски език”, и накрая на политиците. При последните се забелязва и друг сериозен уклон, търсенето на квази административно изразяване, което да впечатлява аудиторията. Това желание за впечатляване, израз на особен комплекс, впрочем е причината и за трите посочени слабости.
Нека първо хвърлим поглед върху личните имена. По времето на социализма например имаше забрана върху използването на редица смешни и направо нелепи имена, а професор Атанас Славов дори направи поредица от издания в областта на кича. В Дома на хумора и сатирата в Габрово охотно даваха пространство за изяви в тази посока и, добре си спомням, изложбата на смешните имена беше станала хит. Предполагам, че много от тях съществуват и днес. По-лошото обаче е, че те стремглаво се увеличават, като на мястото на българските имена все по-често, ни в клин, ни в ръкав, поникват чужди. При това понякога претенциозни дори за собствената си страна. Преценете сами: Винету Келешев, Грамофонка Георгиева, Автономка Торимацова, Африкан Симеонов, Вовеки Веков Иванов, Галилей Хайверов, Грамофонка Николова, Едисон Иванов, Жана Дарк Илиева, Жоржиен Дзезов, Кимирсен Зингинов, Курти Лападуди, Леандър Литов, Нарцис Торбов, Паганини Канчин, Плутон Вакрилов, Портокал Портокалов, Спермо Николов, Хайвер Георгиев и още хиляди подобни.
В ежедневната реч все по-често се чуват чужди думи и изрази, при положение, че имат ясни и красиви български значения. Причината по-често е желанието да блеснем с познанията на чужд/английски/език, да демонстрираме своеобразен международен мениджърски образ. Сред най-използваните всекидневни изрази, с които до толкова сме свикнали, че сякаш не можем да си представим езика без тях, са „бейби”, „дарлинг” и „ок”. Но защо вместо общуваме трябва да казваме „комуникираме”, вместо свържа – „кънектна“, вместо споделя – „шерна”? И така нататък. Някои обясняват това с непрекъснатото използване на Интернет и донякъде има логика. Но къде е логиката в израза „съпортни ме как се юзва тоз дивайс”? Особено неразбираеми за обикновения българин остават опусите на администраторите, които работят с Брюксел. Когато слушаме Мария Габриел например, имаме чувството, че ни говори робот.
И накрая – геният на политиците. Ще дам за пример един от тях, който не се нуждае от коментар – Цветан Цветанов. Ето няколко цитата от този изтъкнат наш оратор, които оставям без коментар: „Няма нищо, което да бъде като криминално“; „Знаем кой е първият и всички останали работим по хоризонтала, за да може вертикала да е добре“; „Това, което мога да заявя към това, което говорех преди малко” ; „Добрите решения правят езера”.
Език мой – враг мой. Помните ли кой го беше казал?
Автор: Калин Илиев
„Азбучник на българския хаос” представлява поредица от коментари, чиито наименования следват последователността на буквите в българската азбука. Подобен подход има амбицията да очертае максимално широк кръг от теми, като открие техните връзки между буквите, думите и словото през хаоса на Прехода. Другите текстове от поредицата четете ОТТУК.
Източник: Actualno.com.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено


Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено след санирането на сградата, птиците вече имат и три малки щъркелчета, съобщи БТА – Габрово.
Семейството щъркели отново отгледаха поколение. Комисар Пламен Генчев, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в област Габрово, каза че с усилията на огнеборците гнездото е обновено, подобрено и върнато на първоначалното си място – пожарната кула.
„Разсейваме мненията, че гнездото е унищожено, напротив, свалихме го преди санирането, като се съобразихме с отлитането на щъркелите на юг, бе извършен ремонт, направихме с общи усилия нова скара и върнахме гнездото. Истинска радост е, че тази пролет щъркелите отново се завърнаха в своето гнездо на пожарната кула в Габрово и вече имат поколение от три нови щъркела“, обясни още директорът на РДПБЗН Габрово Пламен Генчев.
По думите му щъркелите са избрали пожарната кула преди седем-осем години. Оттогава всяка година се връщат, но след спечелен проект за саниране сградата логично се стига до казуса с гнездото. Цялата статия можете да прочетете оттук.


Любопитно
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи


За трета поредна година традиционният базар „Продай непотребното“ продължава и това лято на поляната на Горски срещи на Градище, защото ненужното за един, е необходимо на друг!
А всички имаме по някоя вещ вкъщи, с която не знаем какво да правим и вече само ни заема място. Така че – ето начин да /си/ помогнем. Да намерим нови приятели, да споделим, да допълним семейния бюджет, да освободим място за новото в живота си, да прекараме време сред природата, да срещнем нови хора и да създадем нова подкрепяща се общност.
Участието в базара става с предварително записване на телефон 0889 965 020.
В „Продай непотребното“ можете да намерите всичко, без части за коли, които не се допускат за продажба. За участие в базара се допускат дрехи, бижута, малки електроуреди, играчки, книги, игри, съдове и стъклария, украса за дома и още, и още неща, които са изгубили стойност за вас, омръзнали са ви, вече не ви стават или просто искате да се освободите от тях, но са запазени и използваеми.
Ако искате да продавате – заповядайте в 10.30, а ако искате да купувате, в 11.00 часа участници в базара ще Ви очакват.
Елате в неделя, 13 юли, на поляната на Градище, където да направим заедно разнообразна и усмихната „гаражна разпродажба“!
За да разберете кога ще бъде следващия базар за употребявани вещи през август, следете фейсбук страницата на Горски срещи на Градище, където качваме информация за всички предстоящи събития, а през август и септември сме Ви подготвили много предизвикателства.


Новини
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала


„В най-кратки срокове през програмата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще бъдат отпуснати средствата за реконструкция на един от стадионите в Габрово, както и за изграждането на нова многофункционална зала.“ Това увери министърът на младежта и спорта Иван Пешев при посещението си в Габрово.
Поводът за посещението му бе организираната от Областна администрация- Габрово среща със спортните клубове в региона и местната власт. По думите му средствата за спорт и младежка политика през 2025 г. са увеличени с 42 025 400 лева, което с 31% повече от миналата година.
В “Спорт за учащи и спорт в свободното време“ сумата е с 36 102 600 лева повече или 19,6%. По направлението спорт за високи постижения средствата са 111 983 800 лева, където се наблюдава увеличение от 22,6 %.
До края на месец август ще приключат процедурите по двете програми на Министерството на младежта и спорта за спортна инфраструктура, като се очаква всички подадени през 2024 г. проекти да бъдат финансирани. През септември ще бъдат отворени за кандидатстване новите процедури, разясни още Пешев.

“Поканихме всички около 80 спортни клуба от региона, представители на Министерството на младежта и спорта и на местната власт, за да дискутираме важните теми за спорта в региона. Защото спортът не е само тренировки и състезания, спортът е начин на живот. Вярвам, че днес всички ние сме от един отбор и имаме обща цел- да превърнем област Габрово в място, в което спортът се развива все по-добре“, с това пожелание областният управител Мария Башева се обърна към присъстващите в срещата, като пое ангажимент да съдейства на клубовете за решаване на належащите проблеми.
„Над 24 млн. лв. е общата стойност на проектите от област Габрово за спортна инфраструктура, които са включени в Приложение № 3 на МРРБ “, обясни народният представител Михаил Митов, който бе и модератор на срещата.
“Спортът за някои от нас е хоби, за други работата и начин на живот. В спорта има място за хора, които вършат работа и произвеждат резултати. Ако с тази среща успеем да допринесем за подобряване на условията, то тогава срещата може да се квалифицира като успешна“, допълни още депутатът.


-
Новинипреди 7 дни
Кметът Иван Иванов подписа споразумения за над 12 милиона
-
Новинипреди един ден
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Нов спортен комплекс в Габрово и още 12 обекта ще получат финансиране
-
Културапреди 5 дни
Държавният архив ще покаже филм за последното пътуване на Вазов в региона
-
Новинипреди 5 дни
Спортният министър Иван Пешев ще посети Габрово
-
Новинипреди 6 дни
РЗИ – Габрово популяризира мобилното приложение еЗдраве
-
Новинипреди 6 дни
Ново ръководство на Ротари и Интеракт клуб Севлиево
-
Новинипреди 4 дни
Протестно автошествие в събота вечер в Габрово