Свържи се с нас

Новини

Какво представлява домашното насилие и как да се защитим?

Published

on

снимка: ОДМВР – Габрово

Когато хората мислят за злоупотреби в семейната среда, те обикновено ги свързват с домашното насилие. Злоупотребите в домашна и семейна среда включват всеки опит на един от двамата партньори, независимо дали съжителстват на семейни начала или са в брак, да доминира или да контролира другият.

Домашното насилие се използва с една единствена цел – да се спечели и да се наложи пълен контрол над личността на другия. Насилникът „не играе по правилата“. Той използва страхът, вината, срамът и сплашването, за да те пречупи и да те задържи във властта си.

Домашното насилие може да се случи на всеки, при него няма дискриминация. Хората са еднакво уязвими, както в хетеросексуални семейства, така и при взаимоотношения между партньори от един и същ пол.

Насилието не се влияе от пол, възраст, възпитание или материално положение. При домашно насилие, жените и децата са тези, които по-често стават жертва на физическа агресия. Мъжете, жертви на домашно насилие са подложени на вербални или емоционални атаки.

Пресечната точка при видовете насилие, е че те са винаги неприемливи, независимо от това дали става въпрос за мъж, жена, подрастващ или за възрастни хора – всеки един индивид заслужава да се чувства оценен, уважаван и в безопасност в семейството си!

Домашното насилие често ескалира от словесни нападки до груби форми на физическа агресия. И докато физическите наранявания могат да са индикатор за непосредствена опасност за живота и здравето на жертвата, то емоционалните и психологически последици от домашното насилие настъпват незабелязано, и често са игнорирани от жертвите и от обществото.

снимка: ОДМВР – Габрово

Взаимоотношения, наситени с психологическо и емоционално насилие, могат да нанесат необратими травми на личността. Целта на психическото насилие, което упражнява насилникът е да изолира жертвата, да я накара да се чувства безпомощна, ненужна, и в същото време зависима от него!

В България не съществува статистика, която да следи реалния брой на пострадалите от домашно насилие. В световен мащаб, според информация на ООН, около 35% от жените се сблъскват поне веднъж с различна форма на насилие, като в над 1 милиард от случаите то е на полова основа.

За 2018 година, броят на жените, убити от свои бивши или настоящи съпрузи, партньори или други техни роднини у нас е 28!

За домашното насилие не трябва да се мълчи!

Търсенето на помощ от институциите не трябва да се отлага, за да бъдат избегнати фаталните последствия от недопустимо и нечовешко отношение!

Научете правата си, за да можете да се защитите!

Законът за защита от домашно насилие урежда правата на лицата, пострадали от домашно насилие, мерките за защита и реда за тяхното налагане. Отговорността по този закон не изключва гражданската, административнонаказателната и наказателната отговорност на извършителя.

Според законодателството, „домашно насилие“ е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство. Законът определя като психическо и емоционално насилие върху дете и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.

снимка: ОДМВР – Габрово

Защита по този закон може да търси всяко лице, пострадало от домашно насилие, извършено от:
1. съпруг или бивш съпруг;
2. лице, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство;
3. лице, от което има дете;
4. възходящ;
5. низходящ;
6. лице, с което се намира в родство по съребрена линия до четвърта степен включително;
7. лице, с което се намира или е било в родство по сватовство до трета степен включително;
8. настойник, попечител или приемен родител;
9. възходящ или низходящ на лицето, с което се намира във фактическо съпружеско съжителство;
10. лице, с което родителят се намира или е бил във фактическо съпружеско съжителство.

Във всеки един от случаите, представляващи домашно насилие, пострадалото лице (всяко едно от изброените лица) има право да се обърне към съда за защита!

Компетентен да наложи мярка за защита е районният съд по постоянния или настоящия адрес на пострадалото лице.

Молбата се подава в срок до един месец от акта на домашно насилие.

В случаите, когато има данни за опасност за живота или здравето на пострадалото лице, то може да подаде и молба до органите на Министерството на вътрешните работи за предприемане на мерки съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи.

Според Закона, по искане на пострадалото лице всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено да удостовери констатираните от него увреждания или следи от насилие.

С последните изменения в Наказателния кодекс от 2019 година, чрез включване на допълнителни текстове, всички форми на домашно насилие се криминализират.

Горещи телефонни линии, на които можете да потърсите подкрепа:
Телефон 0800 1 86 76 – можете да потърсите помощ всеки ден, по всяко време на денонощието и без допълнително заплащане
0800 1 19 77 – можете да потърсите помощ всеки ден от 09:00 до 21:00 часа.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица

Published

on

Публикувани в социалните мрежи видеоклипове, показващи нерегламентирани автомобилни гонки в района на село Горна Росица, предизвикаха бързата реакция от страна на органите на реда.

Районното управление в Севлиево, под ръководството на Областната дирекция на МВР – Габрово, предприе незабавни действия за установяване на участниците в нарушенията. До момента са идентифицирани 11 лица, взели участие в гонките под различна форма.

Осем от тях са с постоянен адрес в град Габрово, а трима – в град Севлиево. На двама от севлиевските участници вече са съставени протоколи за полицейско предупреждение, с оглед бъдещи санкции по Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

От ОДМВР-Габрово съобщават, че работата по случая продължава, като предстои предприемането на допълнителни мерки спрямо останалите установени лица. Органите на реда напомнят, че подобни прояви не само нарушават закона, но и създават сериозна опасност за живота и здравето както на участниците, така и на други граждани.

Зареди още

Новини

Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено

Published

on

Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено след санирането на сградата, птиците вече имат и три малки щъркелчета, съобщи БТА – Габрово.

Семейството щъркели отново отгледаха поколение. Комисар Пламен Генчев, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в област Габрово, каза че с усилията на огнеборците гнездото е обновено, подобрено и върнато на първоначалното си място – пожарната кула.

„Разсейваме мненията, че гнездото е унищожено, напротив, свалихме го преди санирането, като се съобразихме с отлитането на щъркелите на юг, бе извършен ремонт, направихме с общи усилия нова скара и върнахме гнездото. Истинска радост е, че тази пролет щъркелите отново се завърнаха в своето гнездо на пожарната кула в Габрово и вече имат поколение от три нови щъркела“, обясни още директорът на РДПБЗН Габрово Пламен Генчев.

По думите му щъркелите са избрали пожарната кула преди седем-осем години. Оттогава всяка година се връщат, но след спечелен проект за саниране сградата логично се стига до казуса с гнездото. Цялата статия можете да прочетете оттук.

Зареди още

Любопитно

Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи

Published

on

За трета поредна година традиционният базар „Продай непотребното“ продължава и това лято на поляната на Горски срещи на Градище, защото ненужното за един, е необходимо на друг!

А всички имаме по някоя вещ вкъщи, с която не знаем какво да правим и вече само ни заема място. Така че – ето начин да /си/ помогнем. Да намерим нови приятели, да споделим, да допълним семейния бюджет, да освободим място за новото в живота си, да прекараме време сред природата, да срещнем нови хора и да създадем нова подкрепяща се общност.

Участието в базара става с предварително записване на телефон 0889 965 020.

В „Продай непотребното“ можете да намерите всичко, без части за коли, които не се допускат за продажба. За участие в базара се допускат дрехи, бижута, малки електроуреди, играчки, книги, игри, съдове и стъклария, украса за дома и още, и още неща, които са изгубили стойност за вас, омръзнали са ви, вече не ви стават или просто искате да се освободите от тях, но са запазени и използваеми.

Ако искате да продавате – заповядайте в 10.30, а ако искате да купувате, в 11.00 часа участници в базара ще Ви очакват.

Елате в неделя, 13 юли, на поляната на Градище, където да направим заедно разнообразна и усмихната „гаражна разпродажба“!

За да разберете кога ще бъде следващия базар за употребявани вещи през август, следете фейсбук страницата на Горски срещи на Градище, където качваме информация за всички предстоящи събития, а през август и септември сме Ви подготвили много предизвикателства.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица