Свържи се с нас

Култура

„Един ден в музея на открито” – детски пътеводител за „Етър”-а

Published

on

снимка: Музей „Етър“

Излезе от печат и вече е представен пред специалисти от три населени места в България – Пловдив, Враца и Габрово, детски пътеводител за Етнографски музей „Етър”. Изданието – богато илюстрирано и с атрактивни текстове, е предназначено за деца на възраст между 7 и 11 години.

Пътеводителят „Един ден в музея на открито” позволява на любознателните малки пътешественици да се върнат във времето на техните деди, да надникнат в старите български домове, да се запознаят със занаяти и традиции, да опитат топъл симид и „габровски шоколад”.

Пътешествието започва от Балканджийската талпена къща в „Етър”-а, преминава през сушилото за сливи и Балканската мандра, запознава децата с ножарския занаят, със съоръженията, които се задвижват с вода и им позволява да разберат особеностите на Възрожденската архитектура.

снимка: Музей „Етър“

Особен интерес сред децата, родителите и учителите, които вече са запознати с Детския пътеводител „Един ден в музея на открито”, предизвиква обяснението на старите думи, за което е отделено специално място. Малко вероятно е да знаете какво означават „сарач”, „мутафчия”, „шарлан”.

Може и да сте чували за „калем”, „чапраз”, „самар”, „кьошк” и „калкан”. В пътеводителя всяка от тях е обяснена толкова разбираемо, че дори едно съвременно дете да остане удовлетворено.

Издаването на пътеводител „Един ден в музея на открито” е провокирано от многобройната детска публика, която посещава „Етър”-а. Към него има приложение, с което децата да се забавляват и да приложат практически наученото от пътеводителя.

снимка: Музей „Етър“

„В 32 страници е разказано за малките деца какво могат да видят в музея. Наред с това са споменати обичаите, които „Етър”-а съхранява. Приложението към пътеводителя би могло да се ползва като помагало в училищата за ученици от началната степен. То специално е съобразено с тяхното ниво на знания и умения и позволява те да бъдат надградени”, разказва Анна Александрова от отдел „Работа с публики” в музей „Етър”.

„Забавното приложение позволява да се усвояват знания чрез игри. Децата могат да изрязват облекло на лазарка от приложението и да облекат нарисуван манекен на младо момиче. Така научават за обичая лазаруване. По същия начин е с коледарите и с други празници и обичаи, които представяме”, допълва Любомира Иванова, музеен педагог в „Етър”-а.

11 119 лв. е стойността на проекта „Помагала за малки посетители в музея на открито”. 8 062 лв- отпуска Министерство на културата, а останалите са собствен принос на музей „Етър”.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Мария Гетова и Биляна Тодорова представят пред габровци дебютните си поетични книги

Published

on

Габрово е четвъртата спирка от т.нар. „северен тур“ на две млади български авторки, участнички в проекта „Поезия на Севера“ – Биляна Тодорова и Мария Гетова, които ще представят пред габровската публика своите дебютни поетични книги – „Годината на Март“(2022 г.) и „Полуразпад“ (2023 г.)

Домакин на събитието е Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ в Габрово.

Биляна Тодорова е сценарист, поет и преподавател. Участник е в редица литературни събития, като на четенията си редовно изпълнява и авторска музика. Носител е на второ място в международния конкурс Sofia Singer Songwriter за 2019 година, а през 2022 г. излиза дебютната ѝ стихосбирка „Годината на Март“.

Мария Гетова е културолог и поет. Участва в литературни събития с разнообразни формати. Носител е на втора награда в Националния конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ за 2022 г. През 2023 г. излиза дебютната ѝ стихосбирка „Полуразпад“, за която е номинирана в категория “Дебюти” на Националните литературни награди “Перото”.

Проектът “Поезия за Севера” се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по програма “Разпространение”.

Мария и Биляна споделят, че с нетърпение и радост очакват срещата в Габрово, защото искат да опознаят града и да се запознаят с нови хора, да поговорят със своите публики за детството…за писането…за градовете…за хората…за поезията…

Заповядайте в библиотеката на 14 май, вторник, от 17.00 ч. в читалня „Д-р Петър Цончев”.

Зареди още

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица