Новини
80 години от голямото наводнение в Севлиево

снимка: Община Севлиево
Днес, 28 юни, се навършват 80 години от страшното наводнение, сполетяло град Севлиево през 1939 година, довело до множество разрушения и човешки жертви.
След катастрофалното наводнение град Севлиево е посетен от много официални лица, които остават ужасени от станалото и предлагат помощ на пострадалите, сред тях е и Цар Борис ІІІ.
Множество граждани даряват средства за пострадалото население.

снимка: Община Севлиево
В изложбата ще бъдат представени фотоси, документи и благотворителни пощенски марки, запазени във фонда на Исторически музей – Севлиево.

снимка: Община Севлиево
По повод годишнината от трагичното събитие, двама автори – Борислав Маринов и Румен Гатев – ученици в СУ “Васил Левски” Севлиево, написаха книгата “Катастрофалното наводнение в Севлиево през 1939 година”.

снимка: Община Севлиево
Всички желаещи да обърнат поглед към този момент от историята на Севлиево и да се запознаят с книгата, и с нейните автори, са добре дошли днес, 28 юни, от 17:30 часа в Хаджистояновото училище!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Днес е разпети петък!

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.
На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.
Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.
Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.
На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.
Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Новини
Хартиените бюлетини за изборите са в Габрово

При строги мерки за сигурност вчера, 8 април, бяха доставени 88 хиляди бюлетини за предстоящите парламентарни избори на 19 април.
Бюлетините бяха ескортирани от полиция и жандармерия до Областна администрация Габрово, където бяха посрещнати от областния управител Асен Даскалов, заместниците му и представители на РИК- Габрово.

Още през вчерашния ден те бяха надлежно предадени на представителите на общинските администрации. На територията на област Габрово са разкрити 223 секции и 3 подвижни секции. В 67 секции гласуването ще се извършва само с бюлетини.

Крими
Румънски „амбулантен търговец“ на кухненски съдове удари греда в Габрово

Установен и задържан е 38-годишен румънски гражданин, съпричастен с извършена кражба от жилище в Габрово.
По първоначални данни, в обедните часове на 31 март, възрастна жена от областния град била въведена в заблуждение от непознат, който ѝ предложил кухненски съдове.
Той успял да влезе в дома ѝ под предлог за демонстрация на стоката и поискал символично възнаграждение.
Впоследствие извършителят напуснал, а малко по-късно жената установила липсата на златни накити, с тегло над 20 грама.
В резултат от проведени оперативно-издирвателни действия бил установен и задържан 38-годишен румънски гражданин, съпричастен към посегателството.
Част от златните накити били възстановени на жертвата. По случая е образувано досъдебно производство.
Областната дирекция на МВР – Габрово отправя апел към гражданите да бъдат особено бдителни и да не се доверяват на непознати лица, предлагащи стоки или услуги в домовете им.
Подобни „търговски“ посещения често са прикритие за извършване на измами и кражби на вещи. Как да се предпазите? Елементарно! Не допускайте непознати в дома си, независимо от повода! Не давайте пари или ценности на непознати лица! Внимавайте с „изгодни оферти“ и демонстрации по домовете! Не се предоверявайте! Информирайте възрастните си близки и родни за подобни схеми, тъй като те често са обект на този тип престъпления.
При съмнение или извършено престъпление – сигнализирайте незабавно на телефон 112!

-
Новинипреди 7 дниПроф. Цонков: Служебното правителство ни въвлече в руско – украинската война!
-
Новинипреди 4 дниДжудистите ни с 9 медала от турнир в Перник
-
Културапреди 6 дниЛазаровден е!
-
Културапреди 5 дниПразнуваме Цветница! Честит празник на всички
-
Културапреди 7 дниИсторически музей – Дряново е носител на националната награда „Наследство“
-
Новинипреди 4 дниМихаил Митов: Само за година стартирахме отново работата по приоритетите на областта
-
Новинипреди 4 дниАндрей Николов: Габрово има нужда от решения, не от обещания!
-
Новинипреди 3 дниГЕРБ е единствената партия, за която санирането на жилищата е приоритет







