Новини
Жълт код за обилни валежи и гръмотевици в петък, 31 май

снимка: Тодор Тодоров, фото „Спринт“
Жълт код за обилен валеж и гръмотевична активност е обявен за 31 май за габровска област. През денонощието ще има валежи и гръмотевични бури. Има условия за интензивни валежи и градушки. Очаквани количества – между 20 и 35 л/кв.м., локално – до 60 л/кв.м.
Според прогнозата за времето за утре, 31 май, атмосферното налягане слабо ще се понижи и ще е малко по-ниско от средното за май.
През нощта и утре въздушната маса над страната ще е силно неустойчива. Ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще има краткотрайни валежи и гръмотевични бури. Ще има и градушки. През нощта, по студения атмосферен фронт, в западната половина от страната, а през деня – в Централна България има условия за интензивни валежи.
Ще духа до умерен северозападен, в Източна България – североизточен вятър. В Западна България ще проникне хладен въздух и температурите ще се понижат, докато в Източна България, където ще има и слънчеви часове температурите ще са по-високи.
Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 19° и 24°, на места в Източна България – до 26°-27°. През нощта срещу събота гръмотевични бури все ще има в Централна България.
Над планините ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност и на много места ще има валежи и гръмотевични бури. Ще духа силен югозападен вятър, който по-късно през деня в ниските части ще се ориентира от северозапад. Максимална температура на височина 1200 метра около 15°, на 2000 метра – около 9°.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Янтра се превърна в трамплин за български футболисти

Сезон 2025/2026 ще остане един от най-успешните в съвременната история на ОФК Янтра Габрово. „Ковачите“ бяха само на 15 минути от завръщане в Първа лига след 33 години чакане, завършиха на второ място във Втора лига и спечелиха уважението на футболната общественост със своя стил на игра и последователност.
Още по-впечатляващо е, че всичко това беше постигнато с изцяло български състав – нещо, което днес е истинска рядкост в професионалния футбол. Почти половината от футболистите бяха местни момчета, а клубът остана верен на своята философия да развива родни таланти, вместо да разчита на чуждестранни играчи.
Именно тази философия превърна Янтра в един от най-добрите клубове за развитие на български футболисти. Само след края на изминалия сезон трима основни играчи направиха следващата стъпка в кариерата си.
Божидар Пенчев подписа с ФК Септември София и ще играе в Първа лига. Георги Бабалиев реализира трансфер в киргизстанския ФК Алай. Константин Иванов продължи кариерата си в румънския ЧСМ Олимпия Сату Маре. Това обаче не е случайност, а тенденция, която Янтра изгражда през последните години. След силните си изяви с екипа на клуба Ивайло Иванов премина в ЦСКА 1948, а само преди няколко месеца игра финал за Купата на България с Локомотив Пловдив.
Георги Върбанов също направи крачка към Първа лига след престоя си в Габрово. Божидар Томовски продължи кариерата си в елита на българския футбол. По същия път минаха имена като Христо Митев, Иван Василев и други.
През последните години Янтра доказа, че клубът не само постига добри резултати, но и изгражда състезатели, които са готови за следващата крачка в своята кариера. Това превръща Янтра в един от малкото клубове в България, които успешно съчетават развитието на български футболисти с високи спортни резултати.
Без нито един чужденец в състава си, габровският клуб показа, че с доверие към родните играчи може да бъде конкурентен и едновременно с това да се бори за промоция в Първа лига.
Сезонът не донесе промоция в елита, но затвърди нещо много по-ценно – Янтра е разпознаваем като клуб, който дава шанс на българските футболисти, развива ги и ги подготвя за следващото ниво. А това е модел, който все по-рядко се среща в съвременния професионален футбол.

Любопитно
Детски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли

Община Габрово организира детски следобед, изпълнен с игри и изненади, който ще се проведе в понеделник, 6 юли, от 17.00 до 18.00 часа на детската площадка зад Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“.
Инициативата е насочена към най-малките жители на града, както и към гостите на Габрово, а входът е свободен за всички семейства, които искат да прекарат приятно време заедно.
Събитието се организира съвместно с няколко институции и организации, които работят активно с деца и хора в неравностойно положение. Сред тях са Държавен куклен театър Габрово, Център за обществена подкрепа към Сдружение „ИМКА“, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания, Дневен център за деца с увреждания, Център за социална рехабилитация и интеграция „Келер“, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, както и кафе Липите.
Очаква се децата да могат да участват в различни занимания и игри, подготвени специално за случая, докато родителите ще имат възможност да наблюдават или да се включат заедно с тях.
Организаторите канят всички семейства с деца да се възползват от инициативата и да прекарат част от следобеда на понеделник в компанията на приятели, игри и добро настроение край библиотеката.

Новини
Кметът на Габрово посрещна финландския посланик

Кметът на Габрово Таня Христова посрещна в кабинета си финландския посланик у нас Н.Пр. Кирсти Полянкука.

„Среща, която вярвам отвори нови хоризонти за партньорство и общи инициативи. Заедно с моите колеги разказахме за силните страни на нашия град. Споделих за проектите, които развиваме и за сътрудничеството ни с финландски региони като Лаперанта в сферата на транспорта и мобилността, Университета в Лапланд, както и Турку в областта на енергийната ефективност. Обсъдихме управлението на отпадъците, депото и възможностите за оползотворяване – тема, по която можем да учим много от финландския опит“, коментира Таня Христова.

Особен акцент е бил поставен върху развитието на Енергийните общности и активното участие на гражданите – модел, който може да промени начина, по който се произвежда и споделя енергия.
„Говорихме и за културата и разбира се нашата голяма амбиция да се впуснем в надпреварата за Европейска столица на културата 2032. Посланичката веднага направи връзка с Оулу – финландския град, който вече носи тази титла и предложи да обменяме опит“, допълни Христова.
Финландският първи дипломат у нас е подчертал, че макар посолството да е малко, желанието им за активна работа е на лице, особено в сферите на иновации, дигитализация и автоматизация.
Всъщност се оказва, че Габрово е единствената община в България със Стратегия за интелигентна специализация, а тук функционира и Дигиталният иновационен хъб към Регионалния иновационен център, така че партньорство по тази линия звучи логично.
„Финландия е прекрасен партньор – с опит, от който можем да учим и с решения, които можем да прилагаме в нашия град. Както каза и самата Н.Пр. Кирсти Полянкука това е първата среща помежду ни, която вярваме ще прерасне в дълготрайно партньорство“, подчертаха още от местната общинска администрация.

-
Културапреди 2 дниХумористичният спектакъл „Кантора ф селу“ ще бъде представен в Габрово
-
Кримипреди 2 дниОтново бой между група мъже в Габрово, трети пореден само за 2 месеца
-
Кримипреди един денСпор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване
-
Новинипреди един денКметът на Габрово посрещна финландския посланик
-
Кримипреди един денСилният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско
-
Любопитнопреди 2 часаДетски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли
-
Новинипреди 2 часаЯнтра се превърна в трамплин за български футболисти







