Новини
Община Севлиево получи нов училищен автобус
Новата придобивка ще бъде на разположение на учениците от ОУ „Стефан Пешев“ в града

снимка: Община Севлиево
Община Севлиево получи от Министерство на образованието и науката нов училищен автобус. Това стана след проведени преговори между двете институции за нуждата от допълнителен транспорт на учениците в района. Предложението бе обсъдено и по време на посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Севлиево през февруари тази година.
Така, след изпратената молба до Министерството на образованието и науката, в Община Севлиево бе доставен нов училищен автобус Isuzu Turquoise с 32+1 места.
През настоящата учебна година 650 деца и ученици от Община Севлиево и съседни общини пътуват до детска градина или училище. От тях 359 деца се извозват с предоставените от МОН 8 училищни автобуса. Останалите 291 пътуващи деца и ученици ползват общинската транспортна схема и специализиран превоз.
След решение на Общинския съвет – Севлиево новият автобус ще се предостави за ползване на ОУ „Стефан Пешев“ в града. Транспортът на учениците ще започне от следващата учебна година.
„Бих искал да благодаря на МОН и на министър Вълчев за добрата координация и отзивчивостта им за доставката на нов автобус. Това ще спомогне за по-бързото придвижване на младежите и още повече деца и ученици ще могат да посещават безпроблемно учебните заведения в Общината“, сподели и кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов.
Автобусът ще се използва за превоз на ученици от населени места, в които няма училище, до всички училища в град Севлиево. Така ще се увеличи броят на пътуващите ученици с осигурени училищни автобуси, както и ще се осигури тяхното по-комфортно и безопасно пътуване.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Иззеха близо 130 кг риба без документи за произход, продавана в Габрово

През изминалата седмица служители от сектор „Рибарство и контрол“ – Велико Търново към ИАРА, съвместно с БАБХ извършиха проверка на търговски обект за предлагане на прясна риба в Габрово.
Инспекторите констатирали близо 130 кг риба без документи за произход и 25 кг риба негодна за консумация. След акцията част от рибата е била предадена на екарисаж. На търговеца са били съставени актове за установяване на административни нарушения от ИАРА и БАБХ.

Близо 130 кг риба е била дарена на Център за настаняване от семеен тип за деца.
В ход на друга проверка по река Росица, в района на град Севлиево, екипите са съставили 1 акт за нарушение.

Крими
Акция срещу купуването на гласове, иззеха тефтери с имена

На 1 април на територията на села от общините Севлиево и Габрово беше проведена специализирана полицейска операция, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
Акцията е била насочена към превенция на нарушения, свързани с изборното законодателство и упражняването на политическите права на гражданите, противодействие на конвенционалната престъпност, както и контрол на пътното движение.
В рамките на операцията са били образувани 7 досъдебни производства, свързани с нарушения на изборното законодателство.
При извършени проверки в хранителни магазини в селата Душево, Шумата и Яворец били иззети тетрадки и тефтери, съдържащи списъци с имена и срещу тях изписани парични суми.
Проверяват се съмнения за купуване на гласове чрез опрощаване на натрупани задължения (вересии).
В хода на операцията са били задържани две лица за срок до 24 часа по Закона за МВР. Съставени и връчени са 20 протокола за полицейско предупреждение.
Проверени са били общо 132 моторни превозни средства и 107 лица, като две от тях са от криминалния контингент. За констатираните нарушения по Закона за движението по пътищата са съставени 3 акта и са наложени 19 глоби с фиш.

Новини
Село Стоките посреща Цветница с водосвет и надежда

На Цветница, 5 април, китното балканско село Стоките ще отбележи празника не само с молитва, но и с надежда – надежда, която тук се гради с ръце, с дарения и с упорита воля от няколко години насам. От 12.00 часа в църквата „Свети великомъченик Димитър Солунски Чудотворец“ ще се отслужи водосвет. Час по-късно, от 13.00 ч., децата ще имат своя специална програма – заедно с горския учител Боян Топузов те ще се запознаят с гората чрез игри и ще посадят ябълка от семенце.
Само преди няколко години изглеждаше, че тази църква може да изчезне завинаги. През 2022 г. сградата беше в тежко техническо състояние – покривът застрашаваше да се срути, а двете камбанарии се намираха в критично положение. Тогава група доброволци, дарители и местният свещеник отец Стелиян Стефанов решават, че няма да оставят това да се случи.
Резултатът от тази упоритост днес е видим: покривът е изцяло ремонтиран, камбанариите са спасени, а в момента тече вътрешно обновяване – под, стени, колони, електрическа инсталация и нови полилеи. Храмът постепенно се завръща към живота си и отново приема хората на мероприятия в селото.
„Всичко постигнато до момента е резултат основно на доброволен труд и дарения на малцината хора, които имат връзка със село Стоките. Работата продължава поетапно и има още много какво да се направи“, казва Траяна Колева, стояща зад инициативата за възстановяване.
Успоредно с църквата, през последната година е стартирал процес по почистване и възстановяване на местното читалище – НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1929″. Две сгради, две институции, един общ въпрос: ще успее ли едно малко село да съхрани паметта и идентичността си?
„Обръщаме се към Вас с желание тази инициатива да достигне до по-широка аудитория – особено до хора, които имат корени или връзка със село Стоките. Вярваме, че чрез повече публичност може да се събере допълнителна подкрепа и да се активира интересът към възстановяването на тези две значими за селото сгради, които в противен случай могат да изчезнат“, споделя Траяна Колева пред „Габрово Нюз“.
Ако желаете да подкрепите каузата, даренията за църквата се приемат по банкова сметка с пълна прозрачност:
Получател: Църква св. Димитър, село Стоките
IBAN: BG90UNCR70001525006066
Повече информация и развитие на дейностите можете да намерите тук:
Църква: https://www.facebook.com/profile.php?id=100085155925770
Читалище: https://www.facebook.com/profile.php?id=61578994534979

-
Новинипреди 6 дниОбявена е поръчката за инженеринг на зала „Орловец“
-
Новинипреди 6 дниКампанията „НЗОК за теб“ бе представена в НАГ
-
Кримипреди 6 дниРъст на преписките и наркоделата, отчетоха габровските прокурори
-
Новинипреди 5 дниСилен екип на ПП-ДБ за 7 МИР Габрово
-
Новинипреди 3 дниТомислав Дончев: Целта ни е България да стане най-благоденстващата държава на Балканите!
-
Новинипреди 3 дниРадев в Габрово: Ще работим за преустановяване на натиска върху българската икономика
-
Новинипреди 4 дниСилна България в силна Европа или България на двата стола? Изборът е ясен
-
Новинипреди 3 дниЗлатен медал за Иван Екимов и Кристиян Василев от шахматен турнир „Загорец“










