

Култура
Фестивал на комедийния спектакъл в Габрово
Драматичният театър в Габрово събира театрали от страната и чужбина

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово
11-то издание на Международния фестивал на комедийния спектакъл ще се проведе в Габрово от 13 до 17 май. Организатор и домакин на събитието е Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов“.
Осем от най-добрите комедийни представления от страната и Република Северна Македония ще се играят на сцените на Драматичния театър, Държавния куклен театър и Дома на културата. Спектаклите са на режисьорите Теди Москов, Камен Донев, Васил Дуев, Михаил Петров, Владимир Петков, Катя Петрова и Димо Дешев.
Публика ще види над 100 артисти от Драматичен театър Пловдив, софийските театри „Възраждане“, „София“ и Народен театър „Иван Вазов“, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен, Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе, Габровския театър и чуждестранните гости от театъра в Куманово.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово
За първи път селекционер на фестивала е Мирела Иванова, която е драматург в Народен театър „Иван Вазов“. Публиката я познава като автор на 12 книги с поезия, проза и публицистика, носител е на множество литературни награди.
В подбора на спектаклите за фестивалната програма тя се е водила от три принципа: да доминира комедийното начало, да бъдат представени стойностни, професионални продукции и да бъдат представени театрални трупи от повече градове в България.
В последния ден, 17 май, след края на последното представление от фестивалната програма, публиката ще определи чрез гласуване кои ще са носителите на двете награди. Наградите са в две категории: „най-смешен спектакъл“ и „най-смешен актьор/актриса“.
За целта ще има поставена урна в централното фоайе на театъра, която ще бъде на разположение на зрителите от началото на фестивала.
Докато сцените преливат от смеха на публиката, пространството около театъра ще очаква габровци и гостите на града да се включат в „Паралелната програма“. В рамките на три дни – от 13 до 15 май включително, съпътстващите събития ще огласят пространството с музика, смях, циркови и комедийни спектакли, много забавления.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово
Ще видим Георги Низамов, Ники Станоев и бандата „Екоу Балкан Самба“ (Echoo Balkan Samba). Началният час е 21.00, само на 15 май събитието започва в 21.30 часа.
„Паралелна програма“ е проект на ДТ „Рачо Стоянов“ и се осъществява по Програма Култура с финансовата подкрепа на Община Габрово. Участниците в съпътстващите събития са подбрани след селекция и представят културен продукт, а не са улични артисти.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово
Събитията са насочени към всякакви публики, безплатни са и всеки може да се включи. Чрез тях се цели привличане на младите хора, които обитават парковите пространства около театъра, но рядко прекрачват прага на културните институти.
Съпътстващите събития ще допринесат за формиране на интерес у гражданите към творчески изяви и популяризиране на нови форми на театралното изкуство.
Част от Паралелната програма ще бъде „Училището за клоуни“. То ще протече през цялата фестивална седмица – от 13 до 17 май, и е предназначено за деца. Заниманията ще се провеждат през деня в градинката с мечето и са безплатни. Ще бъдат осигурени специални костюми и атрибути – перуки, носове, тромби, балони.

снимка: Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово
Какви постановки ще видите в Международния фестивал на комедийния спектакъл – Габрово’19?
„Начало на спектакъла“ – режисьор Васил Дуев, постановка на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово. Спектакълът е специално създаден тази година за Международния ден на театъра – 27 март. Игран е един единствен път, а създателите му се заканиха, че няма да има други представления. Поради огромния зрителски интерес и положителните отзиви на публиката, Габровският театър реши да открие фестивала с него. Постановката е направена по откъси от „Укротяване на опърничавата“, „Сън в лятна нощ“ и „Хамлет“ от Шекспир, „Автобиография“ на Бранислав Нушич, поеми на Нийл Хилбърн и Христо Фотев, текстове на Евстати Бурнаски и Маргарит Минков, като са включени и авторски текстове на режисьора Васил Дуев. Участват всички актьори на габровската трупа, артисти от Държавния куклен театър – Габрово, деца от Театрална школа „Котешка къща“.
„Мартин, Данчо и майка им“ – автор и режисьор Камен Донев, постановка на Драматичен театър Пловдив. Моноспектакъл на Албена Колева, музиката е на Славчо Николов от БТР.
„Емигрантски рай“ – от Димитър Динев, режисьор Катя Петрова, постановка на Театър „София“. В спектакъла ще видите поведението на няколко гастарбайтери, техните перипетии, крайни състояния, бърз и всепоглъщащ ритъм, много страст, болка, мистика, абсурдни ситуации и черен хумор.
„Господа, другари, pichove и дами“ – режисьор Димо Дешев, постановка на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен. Спектакълът е по текстове на Виктор Ляпин, Гогол, Чехов и Хашек. Театрално пътешествие, което с много хумор съчетава най-доброто от различни славянски автори с популярни песни от Висоцки, Булат Окуджава и познати руски филмови класики като „Диамантената ръка“ и „Бялото слънце на пустинята“.
„Коя гад изяде кашкавала“ – режисьор Теди Москов, постановка на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе. Комедия, провокирана от филма на Еторе Скола „Грозни, мръсни, зли“. С участието на Мая Новоселска и Валентин Танев – познатият тандем от други постановки на Теди Москов като „Мармалад“ и телевизионното шоу „Улицата“, както и актьорите от Русенския театър.
„Квартет за двама“ – режисьор Владимир Петков, постановка на Театър „Възраждане“. Спектакълът е създаден по едноимената пиеса на съвременния украински писател Анатолий Крим. Това е брилянтен, категоричен, вълнуващ разрез на човешките отношения, на връзката между мъжа и жената. Режисьорът Владимир Петков е добре познат във Франция и Канада.
„Мъни, мъни, мъни“ – постановка на театър Куманово от Република Северна Македония. Спектакълът е комедия по Рей Куни.
„Един безумен ден“ – от Пиер Дьо Бомарше, режисьор Михаил Петров, постановка на Народен театър „Иван Вазов“. Уникален спектакъл, в който се преплитат театър, музика, песен, танц, балет и живопис. Създателите му го определят като театрален карнавал – празнична еуфория за душата и сетивата на зрителите. Самият Бомарше определя пиесата си като комедия, но тя, без съмнение, е и политическа сатира. В актьорския състав участват познатите на габровци Гергана Змийчарова и Параскева Джукелова. Представлението не е подходящо за лица под 12 г.
За Мирела Иванова – селекционер на Международния фестивал на комедийния спектакъл – Габрово’19
Мирела Иванова е драматург в Народен театър „Иван Вазов“ от края на 2016 г. и главен редактор на едноименното списание. Първият проект, в който участва, е „Майстори“ на режисьора Петринел Гочев по едноименната пиеса на Рачо Стоянов. Следва участието ѝ като драматург в „Калигула“ по Албер Камю на режисьорката Диана Добрева, „Тигърът“ от Петринел Гочев, „Nеодачници“ по Максим Горки на Иван Пантелеев, „Лисичета“ от Лилиан Хелман и „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“ от Пейо Яворов на режисьорката Бина Харалампиева. Автор е на 12 книги с поезия, проза и публицистика, носител е на множество литературни награди, сред които Литературната награда на София, Националната награда за съвременна литература „Христо Г. Данов“, Европейската награда за модерна поезия „Херман Ленц“, наградата на Баварското министерство на културата. Превежда от немски език, преподава в магистърската програма „Преводач-редактор“ на СУ „Св. Климент Охридски“. Мирела Иванова е била дългогодишен главен уредник на къща музей „Иван Вазов“ в София.
Паралелна програма – съпътстващи събития: около театъра или в градинката с мечето.
13 май, 21.00 часа – Низама Night – с участието на Георги Низамов, Милен Василев – пиано
14 май, 21.00 часа – Ники Станоев говори за музика
15 май, 21.30 часа – Echoo Balkan Samba
13 – 17 май, през деня – Училище за клоуни – в градинката с мечето
Как да си закупите билети или карти за представленията от фестивала?
Билети и карти за фестивала може да закупите от касата на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово – тел. 0896 745 100, всички каси ИзиПей/EasyPay и онлайн на epaygo.bg.
Тел. на организаторите: 0897 798 178, 0899 856 556, 0899 448 104.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд


Реализираните досега събития, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор строител, преминаха успешно и при висок интерес. Началото даде арх. Белин Моллов, който на 23 януари, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, представи 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора.

Малко след това стартира и четвъртото издание на Националния детски конкурс „Преминал майстор през земята“, който събра 127 рисунки, 36 литературни творби, 12 макета и 5 видеа, изпратени от деца и младежи от цялата страна.

Победителите от него бяха тържествено наградени на специална церемония на 1 юни – Международния ден на детето.

Образователната онлайн платформа „Уча се“ също се включи в честванията, като създаде специален видеоурок, посветен на живота и делото на Колю Фичето. В знак на признателност, кметът на Дряново Трифон Панчев връчи благодарствен адрес на основателя ѝ – дряновецът Дарин Маджаров.

В средата на месец април проф. дин Веселин Янчев се срещна с местната общественост, а поводът беше 165 години от рождението на ген. Иван Фичев – виден български военен деец, началник на Генералния щаб на Българската войска, министър на войната, военен историк и анализатор, и внук на възрожденския майстор Колю Фичето.

Особено впечатляваща бе детската архитектурна работилница, по време на която с помощта на хартия, картон и дървени елементи, децата изработваха модел на църквата „Св. Никола“ в Дряново. Така малките участници се запознаха с характерните архитектурни елементи, използвани от строителния колос на Възраждането – кобиличния фронтон, аркадата и осмостенната камбанария.

През май честванията излязоха извън границите на страна, като екип на Исторически музей – Дряново проведе открити уроци в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле, Румъния. Децата от българските общности зад граница имаха възможността да научат повече за великия майстор строител.

В първите дни на юли се проведе Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, в който се включиха петима художници, а награда за живопис си поделиха Надя Петрова и Севда Потурлян. Часове преди да станат ясни имената на носителите на Наградата за живопис Дряново, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе впечатляващ духовен концерт на два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица”. Техните песнопения превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението.

Събитията и инициативите от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ ще продължат през месец август с участие във фестивала във Велико Търново „48 часа Варуша Юг“. В църквата „Свети Никола“, ще бъде представена най-новата книга за Колю Фичето, чийто автор е д-р Венелин Бараков – гл. уредник в ИМ – Дряново. Акцент ще бъде поставен върху живота, дело, архитектурните шедьоври на Майстора и връзката му със старата българска столица.

Кулминацията на националните чествания ще бъде през есента. Исторически музей – Дряново ще посрещне родственици и наследници на Колю Фичето. По време на събитието ще бъде направено и официалното представяне на книгата на д-р Бараков „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“. Началото на октомври ще се състои и Четвъртото издание на Националната научна конференция „Епохи, личности, памет“, участие в което са заявили над 40 учени и специалисти от страната.
Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето, се организират от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево


Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.
Програма с авторско кино и международни акценти
Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.
Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.
Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.
Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.
София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.
Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.
*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.


Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









-
Кримипреди 22 часа
Нови разкрития за лидера на разбитата в Габрово наркобанда (снимки от акцията)
-
Кримипреди един ден
Тарторът на наркогрупата издавал заповеди от затвора
-
Културапреди 5 дни
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси
-
Културапреди 4 дни
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево
-
Икономикапреди 5 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Кримипреди 2 дни
Разбиха престъпна група за наркотици, действала в региона
-
Новинипреди 3 дни
Осигурен е транспорт за желаещите да посетят Узана Поляна Фест
-
Културапреди 3 дни
Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд