Свържи се с нас

Новини

Севлиево спечели 3 проекта по Програмата за развитие на селските райони

Започва рехабилитация на уличната мрежа, реконструкция на детски градини и строеж на спортно игрище

Published

on

снимка: Община Севлиево

Община Севлиево спечели безвъзмездна финансова помощ за три проектни предложения по подмярка 7.2. ,,Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ по мярка 7 „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони“ от Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 г..

Трите проекта са „Рехабилитация и реконструкция на улици в град Севлиево“, „Основен ремонт, реконструкция и закупуване на обзавеждане на ДГ „Мечо Пух“ с. П. Славейков, бази с. Душево и с. Градница, община Севлиево“ и „Изграждане на мултифункционално спортно игрище в ОУ „Христо Ботев“, УПИ – VII, кв.76, гр. Севлиево“.

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Проектът „Рехабилитация и реконструкция на улици в град Севлиево“ е на стойност 1 139 261,19 лв. и е 100% безвъзмездна помощ, с продължителност 24 месеца. По него се предвижда реконструкция и рехабилитация на улични и тротоарни настилки в град Севлиево и включва улиците „Цар Симеон“, „Росица“ и част от улица „Стара Планина“.

„Благодарение на тази инвестиция ще се организира и регулира движението по едни от най – натоварените улични трасета от транспортната схема на града. Всичко това ще бъде направено в съответствие със съвременните изисквания. Проектът също така ще доведе и до осигуряване на безопасно и безпроблемно придвижване на хората и превозните средства в града ни“, заяви кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов.

снимка: Община Севлиево, Архив

Вторият проект е „Основен ремонт, реконструкция и закупуване на обзавеждане на ДГ „Мечо Пух“ с. П. Славейков, бази с. Душево и с. Градница, община Севлиево“. Той е на стойност 758 805,94 лв., 100% безвъзмездната помощ и изпълнението му ще продължи 24 месеца. Проектът обхваща детската градина „Мечо Пух“ с. П. Славейков – базата за изнесено обучение в с. Душево и базата за изнесено обучение в с. Градница.

Предвидено е да се направи основен ремонт на сградите, реконструкция и внедряване на мерки за енергийна ефективност, съобразени със съвременните нормативи и строително – технически възможности. Всички мерки са свързани и с безопасната експлоатация, хигиената, опазването на здравето на децата, икономията на енергия и топлосъхранение, както и подобряването на общия естетически вид на сградите.

Проектът за „Изграждане на мултифункционално спортно игрище в ОУ „Христо Ботев“ е на стойност 97541.62 лв., а безвъзмездна помощ по него е 100%. Планирано е проектът да е с продължителност 24 месеца.

снимка: Община Севлиево

Проектът за мултифункционалното игрище е изготвен във връзка с подобряването на спортната база на I ОУ „Христо Ботев“ в гр. Севлиево. Инвестиционните намерения на общината са за изграждане на спортно игрище с ажурна ограда, позволяваща тренирането на няколко вида спорт. Теренът е ситуиран в южната част на двора на I ОУ „Христо Ботев“, върху съществуващата асфалтова площадка.

Допълнителна площ е предвидена около игралните полета – зона за сигурност и комуникация. Използваната настилка за игрището е изкуствена трева с височина 20мм, която позволява практикуването на два вида спорт. Прилежащата към терена ограда ще се изгради от мека мрежа, фиксирана за метални пилони с височина 6 метра. Осветлението за новото игрище ще се осигурява от енергоспестяващи LED прожектори, разположени в четирите ъгъла на игрището.

Общата площ на мултифункционалното спортно игрище е 459 кв. м като от нея площта на тренировъчните полета за футбол или баскетбол е 375 кв. м. Игрището се използва от ученици и граждани.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Отбелязваме Велика събота!

Published

on

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”

Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.

Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.

По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.

Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.

Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

Зареди още

Новини

Иван Демерджиев в Дряново: Без край на корупционния модел няма как да има силна индустрия

Published

on

Водачът на листата на коалиция „Прогресивна България“ в Кърджали Иван Демерджиев посети Дряново, където заедно с Николай Косев – водач на листата на коалицията в 7 МИР – Габрово, и Иван Събев – кандидат за народен представител от същата листа, проведе среща с представители на местния бизнес.

В рамките на визитата тримата разговаряха с предприемачите Марияна Печеян и Веселин Кръстев, както и с екипа на „Кентавър“ – едно от водещите индустриални предприятия в региона, развиващо високотехнологично производство и реализиращо продукция на международните пазари.

Основен акцент в срещата бяха предизвикателствата пред българската индустрия – недостигът на квалифицирана работна ръка, нарастващите разходи за производство и липсата на предвидима и стабилна бизнес среда.

От предприятието беше поставен и въпросът за трудностите при задържането на млади кадри, въпреки усилията за развитие на дуално обучение и инвестиции в модерни технологии.

Беше проведена среща и с представители на „Боряна груп“ и управителя Валентин Велчев, като в разговорите бяха засегнати различни аспекти от развитието на бизнеса както на местно, така и на национално ниво.

Иван Демерджиев акцентира върху необходимостта от прекъсване на корупционните практики, които изкривяват икономическата среда, и създаване на ясни и предвидими правила за бизнеса.

„Българските предприятия показват, че могат да бъдат конкурентни на световно ниво. Задачата на държавата е да създаде условия този потенциал да се развива устойчиво“, посочи той.

„Регионът има индустриален потенциал, който трябва да бъде подкрепен с ясни правила и активна държавна политика“, заяви Николай Косев. По думите му липсата на работна ръка и обезлюдяването са сред най-сериозните рискове пред развитието на местната икономика.

Иван Събев подчерта значението на връзката между местния бизнес и държавата:„Хората тук искат не обещания, а работещи решения – условия, при които трудът се оценява и младите виждат перспектива да останат.“

По време на посещението бяха разгледани и производствените мощности на компанията, която е сред примерите за успешно развитие на българската индустрия и активно присъствие на международните пазари.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „Прогресивна България“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Прогресивна България“ е под номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Новини

Днес е разпети петък!

Published

on

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.

На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.

Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.

Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.

На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.

Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица