Свържи се с нас

Новини

Батман от Банкя

Published

on

снимка: Actualno.com

„…Борисов безсрамно си правеше реклама като главен секретар, умело комбинирайки влиятелни контакти със собствениците на медии и по холивудски перфектните си медийни инстинкти, за да осигури благоприятно отразяване, върху което се базира имиджът му….Ние трябва да продължаваме да бутаме Борисов в правилната посока, но никога не трябва да забравяме с кого си имаме работа”

(Из рапорта на американския посланик Джон Байърли, 2006 година, според изтекли грами на „Уикилийкс“ и разпространени от „Биволъ“)

Напоследък Бойко Борисов заговори за опит за установяване на „пълзящата диктатура” у нас.

При подобни силни думи, при подобни страшни думи, изречени от най-силния човек в държавата, всеки демократичен човек би се притеснил. И мен – сън не ме хваща от тогава. Ако за малко се унеса, сънувам едно и също:

Бат Бойко влиза по тъмна доба в специално секретно скривалище. Облича кожената тужурка от 2006 година/видимо му е отесняла, но кой ти гледа/, полага на лицето си хладния поглед на Батман, повдига ритуално ръце и полита да се бори с корупцията.

Първо каца при шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев, хваща го за врата и го мята в сауната на неговата несъществуваща тераса. Сауната, както знаем от медиите, е за шест човека. Включва съоръжението и излиза. Оставя отвън да пазят Антон Тодоров и Тома Биков, хем да пазят, хем да репетират поредните си публицистични бисери.

Преди отново да полети, на Бат Бойко му се струва, че нещо пропуска, но не може да се сети, напрежението е голямо – борба срещу „пълзящата диктатура” е това. Следващият опасен противник е Ц.Ц – човекът, който командва железните структури на ГЕРБ, откъде, като едното нищо, можем да очакваме всякаква диктатура, не само пълзяща, също и криволичеща, подскачаща, пълзяща и най-вече маршируваща. Този поне е наблизо, съсед е (ако сте забравили – в онзи апартамент с асансьора). Скоро и Ц.Ц. е в сауната, а температурата вътре вече е около 60 %. Преди отново да потегли на път, пак му се струва, че нещо пропуска, но Батман от Банкя вече лети към медийния олигарх Д.П. Медиите, няма никакво съмнение (и в шифрограмата на Байърли го пише) са естествена среда за отглеждане на най-различни диктатури. Когато защитникът на демокрацията мята Д.П. в сауната, температурата наближава 70 %. Последният е доволен, ще свали някое друго килце.

Батман от Банкя отново полита. Този път към главния прокурор, който той си е избрал (помните „онзи” запис). Важно условие за създаване на истинска, устойчива диктатура е съпричастието на съдебната власт и особено на прокуратурата. Със С. Ц. в сауната са четирима, а температурата вече е 80 %.

Без да губи време, Батман от Банкя полита към сараите, където е мозъкът на всички диктатури, най-вече на икономическите. Ето, че и А. Д. е на топло, при останалите. Температурата в сауната наближава 90 %. В този момент Бат Бойко се сеща какво е пропуснал. Полита към собствения си кабинет в Министерски съвет. Застава срещу огледалото и там вижда кого – Бойко Борисов. За Бат Бойко няма никакво съмнение, че ако някой може да спретне истинска „пълзяща диктатура”, това е човекът срещу него. Хваща го за врата. Онзи се съпротивлява. Батман от Банкя обаче е непобедим и след малко сауната е пълна. Температурата наближава 100 %. Всички са изпотени.

Изпотен се събуждам и аз.

Но продължавам да чувам гласовете на Антон Тодоров и Тома Биков – призиви за борба срещу „пълзящата диктатура” и едновременно дитирамби в чест на победата над нея.

Автор: Калин Илиев
Източник: Actualno.com.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Дрескод футболна фланелка за споделеното гледане на първия полуфинал

Published

on

На 14 юли, вторник, Младежки център – Габрово и ОФК „Янтра“ канят всички фенове на футбола от 14 до 29 години да гледат заедно първия полуфинал от Световното първенство по футбол.

Специалното събитие е под надслов „Светът е футбол“ и ще започне в 19.30 ч. на сцената на Младежкия център със спортни изненади още преди съдийския сигнал на голямата среща.

Събитието има и дрескод – футболна фланелка на любимия отбор – български, световен или разбира се – Янтра!

Звездното присъствие на вечерта ще осигурят футболистите от ОФК „Янтра“ Габрово – Тони Иванов, Айвън Ангелов, Ивайло Енчев и Мартин Ганчев. Професионалистите ще се включат в серия от предизвикателства за майсторство с топката, а присъстващите младежи ще имат шанс да премерят сили с тях и да спечелят награди.

Програмата преди мача включва още мини турнир по джаги със записване на място (няма да бъдат записвани участници под 14 години) и футболен куиз, който ще тества знанията на най-запалените фенове и ще донесе много изненади за победителите.

Освен наградите, осигурени от Младежки център и ОФК „Янтра“, победителят ще получи и реплика на купата на Световното по футбол, направена от клуба по 3D принтиране на Младежкия център.

Кулминацията на вечерта ще бъде споделеното гледане на първия полуфинал от Световното първенство.

Входът е свободен!

Събитието е предназначено за младежи на възраст от 14 до 29 години. Тъй като полуфиналният мач започва в 22.00 ч., лицата под 18 години могат да останат за неговото гледане, само ако са придружени от родител/настойник или придружител с предварително попълнена декларация за придружител (съгласно изискванията на Закона за закрила на детето).

Декларацията може да бъде изтеглена и от събитието във фейсбук.

Зареди още

Новини

Габровски учител участва в международен педагогически форум

Published

on

Главният учител в Иновативно основно училище „Христо Ботев“ – гр. Габрово г-жа Стефка Чернокожева участва в XXVI Международен педагогически форум, който се проведе в периода 25–28 юни в к.к. „Албена“.

Темата на симпозиума бе „Интелект, креативност и ценности – опори на съвременното образование“. Форумът бе организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет – Стара Загора. Събитието събра 260 учители от цяла България и постави във фокуса на професионалния разговор ролята на знанието, творческото мислене и ценностите в съвременната образователна среда. В програмата участваха лектори от България, Румъния, Гърция, Великобритания и Австрия, които представиха професионален опит, изследователски подходи и добри практики в областта на съвременното образование.

Г-жа Стефка Чернокожева участва в научната сесия на форума с доклад, на тема „Изкуственият интелект в подкрепа на учителя и ученика в условията на дигитална трансформация“. В него бе споделен добър педагогически опит, свързан с използването на изкуствен интелект за повишаване ефективността на педагогическия процес в начален етап на основното образование.

Представената методика се базира на интегрираното използване на езикови модели и специализирани платформи, адаптирани към потребностите на учениците в началния етап.

Акцент бе поставен върху възможностите на изкуствения интелект като помощен инструмент за учителя при планиране на учебни дейности, създаване на образователни ресурси, онагледяване на учебното съдържание, индивидуализиране на работата с учениците и повишаване на мотивацията им за учене.

Разгледани от нея бяха конкретни педагогически ситуации, в които дигиталните технологии и инструментите с изкуствен интелект подпомагат активното участие на учениците, развитието на комуникативни умения, творческото мислене и самостоятелната работа.

Специално внимание бе отделено на ролята на учителя като водещ организатор, медиатор и наставник в образователния процес. Подчертано бе, че изкуственият интелект не замества личността на учителя, а разширява възможностите му за прилагане на иновативни, интерактивни и приобщаващи педагогически подходи.

Ефективността на приложената методика бе проследена чрез педагогическо наблюдение, анализ на продукти от съвместната дейност на екипа „учител – ученици“ и обратна връзка от ученици, учители и родители.

Представеният опит показа, че разумното и целенасочено използване на изкуствен интелект в обучението на ученици от начален етап може да допринесе за по-висока ангажираност, по-добро разбиране на учебното съдържание и по-ефективна организация на педагогическото взаимодействие.

Зареди още

Новини

Комуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон

Published

on

Областният управител Кристина Сидорова и заместник областният управител Андрей Николов проведоха среща с директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов.

Той отчете дейностите от проведената вчера, 7 юли, специализирана полицейска операция на територията на град Габрово. Основната цел на операцията бе противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация. Операцията започна в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“.

Сидорова му благодари за доброто сътрудничество, като подчерта, че институциите в област Габрово работят в синхрон за осигуряването на обществения ред и гарантирането на сигурността.

Старши комисар Иванов посочи, че данните за първото полугодие на 2026 г. показват намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.

За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.). Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди.

Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %. Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица