Свържи се с нас

Новини

Априловци с открит урок по гражданско образование и история

Published

on

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Днес, 17 април, в Актовата зала на Национална Априловска гимназия възпитаници на училището изнесоха открит урок по гражданско образование и история, посветен на 140-годишнината от приемането на Търновската конституция.

Инициативата за урока дойде от Веселин Новков, Радослав Вълев, Емил Йорданов, Никола Драшков и Димитър Андреев, които пожелаха да представят пред своите съученици от 11 клас ролята на младия човек в развитието на процесите в съвременна България.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Това е открит урок за Търновската конституция и гражданското участие на младите хора в обществено-политическия живот. Целта на урока бе да се представят пред единадесетокласниците основни моменти от създаването на българската държава, започвайки с Учредителното събрание, Първата конституция, Съединението и Независимостта, които утвърждават самостоятелното развитие на Царство България.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Урокът проследява още конституциите у нас, функционирали от 1879 г. до наши дни, основно анализирайки модерната конституция – тази от 1991 г., която поставя основите на днешната ни държава.

Целта е да покажем на младите хора какво е съотношението и взаимовръзката между властите в Република България в момента. И как те, младите, като граждани на тази държава трябва да участват активно в обществено-политическия живот чрез изборите на различни нива и чрез представителите, които изпращат в различните институции с вота си“, разказа учителят по история Пенка Петрова.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Преподавателите по история в НАГ Пенка Петров и Силвия Стоянова подкрепиха открития урок на младите априловци с литература, идеи и обсъждане на отделни въпроси, а той бе представен и пред директора на гимназията Снежана Рачевиц.

От началото на месец март в Национална Априловска гимназия се реализират дни, посветени на 140 години от Търновската конституция.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 1 март ученици от НАГ участваха в научна конференция „Пространство и време“ на ВТУ „Св.Св. Кирил и Методий“, като представиха ролята на габровските законодатели в изграждането на Конституцията.

На 16 април априловци взеха участие в отбелязването на Деня на юриста, проведен в Съдебната палата в Габрово, а днес се състоя откритият урок по гражданско образование.

Инициативите, посветени на Търновската конституция, ще завършат на 23 април в сградата на НАГ, където ще бъде открита изложба за 140-ата годишнина от приемането на Първата българска конституция.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Янтра се превърна в трамплин за български футболисти

Published

on

Сезон 2025/2026 ще остане един от най-успешните в съвременната история на ОФК Янтра Габрово. „Ковачите“ бяха само на 15 минути от завръщане в Първа лига след 33 години чакане, завършиха на второ място във Втора лига и спечелиха уважението на футболната общественост със своя стил на игра и последователност.

Още по-впечатляващо е, че всичко това беше постигнато с изцяло български състав – нещо, което днес е истинска рядкост в професионалния футбол. Почти половината от футболистите бяха местни момчета, а клубът остана верен на своята философия да развива родни таланти, вместо да разчита на чуждестранни играчи.

Именно тази философия превърна Янтра в един от най-добрите клубове за развитие на български футболисти. Само след края на изминалия сезон трима основни играчи направиха следващата стъпка в кариерата си.

Божидар Пенчев подписа с ФК Септември София и ще играе в Първа лига. Георги Бабалиев реализира трансфер в киргизстанския ФК Алай. Константин Иванов продължи кариерата си в румънския ЧСМ Олимпия Сату Маре. Това обаче не е случайност, а тенденция, която Янтра изгражда през последните години. След силните си изяви с екипа на клуба Ивайло Иванов премина в ЦСКА 1948, а само преди няколко месеца игра финал за Купата на България с Локомотив Пловдив.

Георги Върбанов също направи крачка към Първа лига след престоя си в Габрово. Божидар Томовски продължи кариерата си в елита на българския футбол. По същия път минаха имена като Христо Митев, Иван Василев и други.

През последните години Янтра доказа, че клубът не само постига добри резултати, но и изгражда състезатели, които са готови за следващата крачка в своята кариера. Това превръща Янтра в един от малкото клубове в България, които успешно съчетават развитието на български футболисти с високи спортни резултати.

Без нито един чужденец в състава си, габровският клуб показа, че с доверие към родните играчи може да бъде конкурентен и едновременно с това да се бори за промоция в Първа лига.

Сезонът не донесе промоция в елита, но затвърди нещо много по-ценно – Янтра е разпознаваем като клуб, който дава шанс на българските футболисти, развива ги и ги подготвя за следващото ниво. А това е модел, който все по-рядко се среща в съвременния професионален футбол.

Зареди още

Любопитно

Детски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли

Published

on

Община Габрово организира детски следобед, изпълнен с игри и изненади, който ще се проведе в понеделник, 6 юли, от 17.00 до 18.00 часа на детската площадка зад Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“.

Инициативата е насочена към най-малките жители на града, както и към гостите на Габрово, а входът е свободен за всички семейства, които искат да прекарат приятно време заедно.

Събитието се организира съвместно с няколко институции и организации, които работят активно с деца и хора в неравностойно положение. Сред тях са Държавен куклен театър Габрово, Център за обществена подкрепа към Сдружение „ИМКА“, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания, Дневен център за деца с увреждания, Център за социална рехабилитация и интеграция „Келер“, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, както и кафе Липите.

Очаква се децата да могат да участват в различни занимания и игри, подготвени специално за случая, докато родителите ще имат възможност да наблюдават или да се включат заедно с тях.

Организаторите канят всички семейства с деца да се възползват от инициативата и да прекарат част от следобеда на понеделник в компанията на приятели, игри и добро настроение край библиотеката.

Зареди още

Новини

Кметът на Габрово посрещна финландския посланик

Published

on

Кметът на Габрово Таня Христова посрещна в кабинета си финландския посланик у нас Н.Пр. Кирсти Полянкука.

„Среща, която вярвам отвори нови хоризонти за партньорство и общи инициативи. Заедно с моите колеги разказахме за силните страни на нашия град. Споделих за проектите, които развиваме и за сътрудничеството ни с финландски региони като Лаперанта в сферата на транспорта и мобилността, Университета в Лапланд, както и Турку в областта на енергийната ефективност. Обсъдихме управлението на отпадъците, депото и възможностите за оползотворяване – тема, по която можем да учим много от финландския опит“, коментира Таня Христова.

Особен акцент е бил поставен върху развитието на Енергийните общности и активното участие на гражданите – модел, който може да промени начина, по който се произвежда и споделя енергия.

„Говорихме и за културата и разбира се нашата голяма амбиция да се впуснем в надпреварата за Европейска столица на културата 2032. Посланичката веднага направи връзка с Оулу – финландския град, който вече носи тази титла и предложи да обменяме опит“, допълни Христова.

Финландският първи дипломат у нас е подчертал, че макар посолството да е малко, желанието им за активна работа е на лице, особено в сферите на иновации, дигитализация и автоматизация.

Всъщност се оказва, че Габрово е единствената община в България със Стратегия за интелигентна специализация, а тук функционира и Дигиталният иновационен хъб към Регионалния иновационен център, така че партньорство по тази линия звучи логично.

„Финландия е прекрасен партньор – с опит, от който можем да учим и с решения, които можем да прилагаме в нашия град. Както каза и самата Н.Пр. Кирсти Полянкука това е първата среща помежду ни, която вярваме ще прерасне в дълготрайно партньорство“, подчертаха още от местната общинска администрация.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица