Свържи се с нас

Новини

Севлиево се присъедини към системата за сигурно връчване на е-документи

Нотариуси от цялата страна веднага започнаха да използват новата услуга в администрацията, заяви кметът д-р Иван Иванов

Published

on

снимка: Община Севлиево

Община Севлиево се присъедини към Системата сигурно електронно връчване.

Самата система позволява изпращане и получаване на електронни документи между публични органи и физически или юридически лица, които са регистрирани и имат персонални профили.

Чрез нея се предоставя услугата Електронна препоръчана поща по смисъла на Регламент (ЕС) № 910/2014. Системата предоставя възможност за известяване чрез електронна поща или SMS съобщения за дългосрочно съхранение на документи и информация за изпратени или получени документи и съобщения. Всички е-документи се удостоверяват с дата и час на подаване или на връчване.

Внедрената от нас система веднага провокира интереса на нотариуси от цялата страна да се възползват от този комуникационен канал и да изпращат в Общината необходимата информация, коментира и кметът на града д-р Иван Иванов.

Той припомни, че по този начин нотариусите изпълняват изискванията на Закона за местните данъци и такси, съгласно който нотариусите в 7-дневен срок от извършване на сделката уведомяват съответната община за прехвърлените вещни права върху недвижимите имоти и превозните средства.

Съобщенията, получени чрез системата за сигурно Е – връчване се обработват от оправомощени служители на Община Севлиево и се завеждат в системата за документооборот.

Предстои надграждане на системата на държавно ниво, като ще се даде възможност за разширяване на обема на обменяните съобщения и документи между регистрираните потребители.

Ще се осигури и възможност за автоматизирано служебно регистриране на административните органи, занапред е предвидена и интеграция със средата за междурегистров обмен RegiX, чрез която да се извършва проверка за коректност на данните на юридическите и физическите лица при регистриране в системата.

В следващ етап е планирано и разработване на допълнителни функционалности на системата.


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

Published

on

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).

Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.

Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.

Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове. 

Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.

лк

Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.

Зареди още

Новини

Момче е първото родено бебе в Габрово

Published

on

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.

Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.

През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.

Зареди още

Новини

Габрово ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста

Published

on

И тази година Габрово ще спази традицията, почитайки големия християнски празник Богоявление (Йордановден) на 6 януари. Той ще бъде отбелязан с ритуал по потапяне на Светия кръст във водите на река „Янтра“.

На Йордановден във всички габровски храмове ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет.

Празникът ще започне сутринта със Света литургия и водосвет, отслужени в църквата „Успение Богородично“ в центъра на Габрово.

Оттам ще тръгне и литийното шествие на габровските свещеници, което ще стигне до площад „Първи май“, където в 11.30 часа бъде отслужен водосвет за Богояление.

Около 12.00 часа се очаква ще бъде извършен и ритуалът по потапянето на богоявленския кръст, в района на моста „Игото“.

Във връзка с провеждането на празника на 6 януари ще бъде ограничено движението на автомобили по ул. „Генерал Радецки“, от пл.“1-ви Май“ до пресечката с ул. „Отец Паисий“ и по ул. „Отец Паисий“ от пресечката с ул. “Генерал Радецки“ до пл. „Игото“, за времето от 11.30 до 13.00 часа.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица