Любопитно
Осмокласник от Габрово е в Клуба на Успелите деца на България
Осмокласникът Дамян Димитров Ройбов от СУ „Отец Паисий“ – Габрово е Горд член на Клуб 2018 в проекта „Успелите деца на България“ на Фондация „Димитър Бербатов“.
Дамян е включен с номинация за своите постижения през 2018 година. Те са малка част от неговите успехи, постигнати с много труд и упоритост, под вещото ръководство на Владимир Вътев в Карате клуб „Янтра“- гр. Габрово.
В Клуб 2018 на Фондация „Димитър Бербатов“ е включен за завоюваните Първо място, златен медал и титла „национален шампион“ – Асай Рю Ката, 14-15-годишни и Второ място и сребърен медал – Кумите Шобу Ипон, 14-15-годишни в ХIII Национално първенство по шотокан карате до – София, 25.03.2018 г., както и Първо място и носител на националната купа – Асай Рю Ката, 14-15-годишни и Трето място в категорията Кумите Шобу Ипон, 14-15-годишни в VII Национално състезание за Националната купа по шотокан карате до – Габрово, 03.06.2018 г. И двете състезания са от календара на Българска федерация шотокан карате до и завоюваните постижения са единствени и неподелени.
Колекцията на Дамян се допълва и с 4 отборни отличия: 1 сребърен медал в категория кумите кадети, 1 бронзов медал в категория ката микс и 2 бронзови медала в категории кумите микс и ката кадети.
През 2018 г. Дамян печели общо 6 златни, 2 сребърни и 2 бронзови медала в индивидуални дисциплини на национални състезания.
През април завоюва 1 бронзов медал в категорията ката за индивидуално представяне в Европейското първенство по шотокан карате до в Полша.
През октомври той взема участие в Световното първенство по шотокан карате до в Кишинев (Молдова), където заедно със свои съотборници успява да спечели 2 сребърни медала в категориите кумите кадети – момчета, и ката кадети – микс и 1 бронзов медал в категорията ката кадети – момчета.
В малкото свободно време, което има, Дамян се отдава на колоездене сред природата, а през зимата с удоволствие кара ски.
Своите аплодисменти за постиженията на Дамян може да поднесете на http://dberbatov.org/nagradi/nominee/home/758, където ще прочетете и информация за самата номинация.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Две „Златни лири на Орфей” за Музикален клуб „Весела”

Талантливите пианистки Невин Халил – 3 клас, и Мира Русинова – 9 клас, от Музикален клуб „Весела” се завърнаха с най-високото отличие от Международния конкурс „Орфееви таланти”- Пловдив-2026.

В своите възрастови групи, те доказаха за пореден път музикалните си качества и спечелиха златни медали, въпреки силната конкуренция на възпитаници от музикалните училища.
Журиращата комисия от преподаватели в Музикалната академия в Пловдив специално поздрави двете габровски деца и техния преподавател Весела Пенева за отличните изпълнения и интересната им програма.
Международният конкурс „Орфееви таланти” се провежда от 2015 година насам. Организиран от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“-Пловдив, той успя да се превърне от локален конкурс с фолклорна насоченост до мащабен форум с многопосочни направления в областта на музиката, танцовото и изобразителното изкуство.
Тази година специален гост и член на журито в няколко категории беше проф. д-р Ришард Минкевич, ректор на Музикалната академия „Станислав Монюшко“ в Гданск, Полша.


Любопитно
Всяко „да“ носи своята загуба: една теория за избора

В свят, в който изборите ни се множат с всяка изминала минута, рядко се замисляме за онова, което оставяме зад себе си. Привикнали сме да говорим за успех, за реализирани възможности и сбъднати мечти, но много по-рядко – за цената на тези решения. Именно към тази тиха, често пренебрегвана страна на човешкия избор ни насочва „Теория за алтернативната загуба“ – житейска доктрина, създадена от Христо Ив. Димитров.
Теорията разглежда избора и загубата като неизбежно свързани елементи от човешкото съществуване. В нейната основа стои разбирането, че всяко направено „да“ съдържа в себе си поне едно „не“ – една пропусната възможност, една алтернативна съдба, един нереализиран път. Алтернативната загуба не е провал, а естествено следствие от свободата да избираме. Тя не изисква съжаление, а осъзнатост и отговорност.
Представянето на теорията не следва академичния канон. Напротив – тя достига до публиката чрез формат, който напомня сценично преживяване. В партньорство със Симона Харачерева, Христо Ив. Димитров превежда основните идеи на доктрината през конкретни житейски ситуации, познати на всеки – избори между кариера и семейство, между сигурност и риск, между дълг и желание. Така абстрактното се превръща в лично, а философията – в преживян опит.
Името на Христо Ив. Димитров е добре познато на българската публика. Като създател и ръководител на Националния фолклорен ансамбъл „Българе“ и дългогодишен автор на сценични проекти, той последователно изследва теми като идентичност, ценности и смисъл.
„Теорията за алтернативната загуба“ е логично продължение на този път – не като художествен спектакъл, а като житейска философия, изведена от лични наблюдения и натрупан опит.
След успешни представяния в София и Пловдив, теорията ще бъде показана за първи път извън тези градове на 11 февруари, сряда. от 18.30 ч. в зала „Възраждане“ в Габрово. Събитието обещава не просто среща с нова концепция, а покана за размисъл – за изборите, които правим, и за загубите, които неизбежно ги съпътстват.
Билети за представянето могат да бъдат намерени онлайн чрез Eventim, на касите на EasyPay, както и на касата на Драматичния театър в Габрово. Време е да си зададем въпроса не какво печелим, а какво оставяме зад себе си – и дали сме готови да го осъзнаем.


Ако хуморът е твоят език, иронията – твоето оръжие, а смехът – начин да кажеш най-важното, Габрово ти дава сцена. Община Габрово официално отваря конкурса за участие в Карнавал Габрово 2026 – едно от най-очакваните културни събития в страната, което ще превърне града в столица на сатирата и въображението на 16 май, в рамките на фестивалната седмица от 11 до 17 май.

Габровският карнавал отдавна е излязъл извън рамките на традиционно шествие. Това е спектакъл на открито, в който улиците се превръщат в сцена, а участниците – в разказвачи на истории. Карнавалните композиции съчетават костюми, мащабни макети, музика, танц и актьорска игра, за да представят сатиричен поглед към актуалните теми на деня. Смях, ирония и зрелище вървят ръка за ръка, докато реалността бива осмивана с характерния габровски хумор.

Участието в карнавала е отворено за всички – не е нужно да си професионален артист. Поканени са приятелски компании, училища, читалища, танцови формации, независими творци и всички, които имат смела идея и желание да я покажат пред публика. Достатъчни са въображение, чувство за хумор и готовност да напуснеш ролята на зрител и да станеш част от спектакъла.

За участниците това е шанс тяхната идея да премине по централните улици на Габрово пред десетки хиляди зрители, телевизионни камери и медийно внимание. Всяка година карнавалното шествие се гледа от публика от цялата страна, а фестивалната седмица превръща града в притегателен център за артисти, туристи и любители на смеха. Конкурсът предлага и сериозна мотивация – наградният фонд тази година е в евро и включва: 4 000 евро за първо място 2 500 евро за второ място 1 500 евро за трето място Кандидатстването е отворено до 25 март 2026 г., като желаещите могат да подадат своите предложения чрез официалния сайт на Карнавал Габрово.

През последните години конкурсът ражда все по-смели и запомнящи се проекти. Сред отличените са „Картонени кратуни“ на НГПИ „Тревненска школа“, впечатлили с мащаб и силна визуална метафора, както и „Карнавал в тунела“ на ентусиасти от с. Новаковци – истински спектакъл на колела, вдъхновен от актуални теми.

Публиката помни и сцените, пресъздаващи сблъсъка на поколенията – от летовниците в къмпинг „Смокиня“ през 1973 г. до ваканциите в Слънчев бряг през 2025 г. Тези примери доказват, че добрата идея, чувството за хумор и екипната работа могат да превърнат всяка група в звезда на карнавалното шествие.

Следващата запомняща се сцена може да бъде именно твоята. Освен самото шествие, организаторите са подготвили богата съпътстваща програма с концерти, изложби и творчески ателиета, а в карнавала традиционно се включват групи от цяла България и чуждестранни гости.

Кандидатстването е отворено до 25 март. Останалото е въпрос на въображение и смелост. Габрово чака своите нови герои на смеха.


-
Любопитнопреди 7 дниГаброво търси новите лица на смеха
-
Кримипреди 3 дниИван Халкин застава начело на полицията в Габрово
-
Новинипреди 4 дниПриключи ремонтът на плувния басейн в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“
-
Любопитнопреди 4 дниВсяко „да“ носи своята загуба: една теория за избора
-
Икономикапреди 4 дни2026: Годината на големия тест за България. Ще станем ли по-богати?
-
Кримипреди 4 дниВнимание: Зачестяват опитите за телефонни измами в Габровско!
-
Икономикапреди 3 дниMarket tackle – дигиталният партньор за устойчив онлайн растеж
-
Икономикапреди 4 дниНад 900 данъчни декларации вече са подадени в НАП – Габрово








