Новини
Центърът за обществена подкрепа ще бъде преместен

снимка: Община Габрово
До средата на месец октомври ще започне ремонтът на неизползваеми помещения в бившата детска градина на ул. „Ивайло“ № 13. Предвидено е там да бъде преместен Центърът за обществена подкрепа, който сега работи в зала „Възраждане“. Към момента в него са обхванати 35 деца от различни рискови групи и техните родители. След пребазирането услугата ще разшири капацитета си.
Дейностите са по проект за подобряване на социалната инфраструктура за услуги за деца, който беше официално представен в присъствието на общинския екип, фирмите изпълнители и представители на институции от социалната сфера, информира Миглена Въгленова – главен експерт „Публичност и визуализация“ в администрацията на кмета.
Като конкретен бенефициент по процедурата „Подкрепа за деинституционализация на грижите за деца“ Община Габрово получи безвъзмездно 200 000 лв. по Оперативна програма „Региони в растеж“. Отделно собственият принос е 99 920 лв.
По думите на ръководителя на проекта инж. Мария Стоева ще бъде изградена първата в Габрово „синя стая“ за провеждане на разговори с деца – жертви или свидетели на насилие. Стаята ще създава щадяща и комфортна атмосфера, ще има камери и видеоконферентна връзка с представители на съдебната власт.

От дясно наляво: ръководителят на проекта инж. Мария Стоева, представителят на ДЗЗД „Проектстрой – Арк“ Петър Петров, кметът Таня Христова, зам.-кметът инж. Нела Рачевиц и координаторът на проекта Владимир Костадинов
„По проекта ще бъде изградена сензорна градина на площ от 215 кв. м за интеграция на деца и младежи с увреждания. Сензорният метод въздейства върху четирите елемента на централната нервна система. Ще бъдат обособени кътове от различни материали – билкова градина, пътеки с различни настилки, класна стая на открито, пейки от габиони и др.“, разясни подробностите инж. Стоева.
С вътрешните преустройства на част от първия етаж и целия втори етаж от южния корпус на сградата ще се обособят работни офиси, складови, сервизни и санитарни помещения, зали за индивидуални и семейни консултации, зали за логопедични и педагогични консултации, зали за трудотерапия и за масови мероприятия. Предвиждат се енергоспестяващи мерки – топлоизолация по таваните на помещенията, енергоспестяващо осветление, изграждане на достъпна архитектурна среда и асансьор. Също така ще бъде поставена нова хидроизолация на покрива и възстановяване на всички инсталации.
В дейностите е включена доставка на специализирано оборудване за целите на бъдещата услуга – „Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства“. Тя ще обедини центъра за деца от аутистичния спектър „Келер“, който в момента обслужва 28 потребители, с дневния център в кв. „Велчевци“, чийто ползватели са 35 деца с различни видове увреждания. Промените са във връзка с реформата в социалните услуги, заложена в актуализирания в края на 2016 г. План за действие за изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“.

снимка: Община Габрово
„Вече стана традиция Община Габрово заедно с различни оперативни програми и финансови източници, както и чрез собствения бюджет, да разширява спектъра от социални услуги. Този проект ще създаде условия за качествено предоставяне на социални услуги за деца със специфични потребности. Той не е на много висока стойност, но е със сериозно отношение към детайла и към възможностите за благоприятна среда за предоставяне на тези комплексни услуги. Вярвам, че специалистите, които ще ползват новата инфраструктура, ще го направят по най-добрия начин“, коментира кметът Таня Христова.
Тя съобщи, че Община Габрово започва да работи в синхрон с политиката на държавата и по отношение на деинституционализация на грижите за възрастни хора.
Строително-ремонтните работи на неизползваеми помещения в бившата детска градина на ул. „Ивайло“ № 13 ще бъдат изпълнени чрез инженеринг от габровското обединение ДЗЗД „Проектстрой – Арк“.
Неговият представител Петър Петров увери, че работата ще бъде извършена с необходимото качество, а срокът от 150 дни – спазен. Местната фирма „Ретем“ ООД ще осъществява строителния надзор на обекта.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Златен медал за Иван Екимов и Кристиян Василев от шахматен турнир „Загорец“

С два златни медала се завърнаха младите Габровски шахматисти Иван Екимов и Кристиян Василев от Десетия детски шахматен турнир „Загорец“, който се проведе в Нова Загора.
10-годишният Иван постигна 5,5 точки от 7 възможни, като допусна само една загуба и заслужено грабна златото във възрастовата си група. Иван се нареди втори в генералното класиране, сред по-големи и опитни състезатели до 14 години. Освен това Иван Екимов повиша и личния си рейтинг с 52 точки.
12-годишният Кристиан Василев постигна 4,5 точки и се нареди първи във възрастовата си група и девети в генералното класиране от 45 деца, като повишава личния си рейтинг с 16 точки.

На крачка от медала беше и още младият габровски шахматист Росен Нанев, който с 4 точки се нареди четвърти във възрастовата си група.

Освен медали, отличените състезатели получиха и предметни награди от организаторите на турнира.

Култура
ИМ – Дряново посреща премиера на знаково издание за Априлското въстание

Сто и петдесет години след като българският народ вдига най-масовото и най-кръвопролитното си въстание срещу вековното робство, Исторически музей – Дряново отдава заслужена почит на това безсмъртно дело.
На 31 март 2026 г. (вторник) от 17.30 часа музеят ще бъде домакин на официалната премиера на книгата „Априлското въстание 1876 – 2026. 150 години от Българското въстание през 1876 година“ – двуезично издание, което пренася паметта за великия подвиг на нашите предци към следващите поколения и към целия свят.
Събитието ще се проведе в залата за временни изложби на експозиция „Колю Фичето“ – място, носещо името на един от най-великите синове на Дряново и на цялото Българско Възраждане. Книгата е дело на двама изтъкнати съвременни български историци: Проф. д-р Петко Ст. Петков от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и доц. д-р Атанас Шопов, директор на Историческия музей в Панагюрище.
Създадена по идея на издателство „Български бестселър“ и излязла от печат в края на 2025 г., тя си поставя благородната цел да представи цялостно – на основата на съвременната българска историография – подготовката, хода и резултатите от Априлското въстание, както и съдбовните решения на великите сили по българския въпрос. На премиерата в Дряново лично ще присъства и издателят Димитър Томов.
Изданието е богато на оригинални исторически документи, спомени на преки участници и свидетели, коментари на чуждестранни дипломати и журналисти, снимки, карти и биографии на ключови личности от епохата. Паралелният превод на английски език е мост към света – послание, че саможертвата на хилядите българи от 1876 г. не е само наша гордост, а страница от общочовешката история на свободата.
Исторически музей – Дряново отправя сърдечна покана към всички, за които българщината не е просто дума – към гражданите на Дряново и региона, към учители и ученици, към всеки, в чието сърце живее паметта за онези, дали всичко, за да бъдем свободни днес. Заповядайте на 31 март в музея – там, където историята говори на живо.

Новини
Радев в Габрово: Ще работим за преустановяване на натиска върху българската икономика

Препълнена зала „Възраждане“ посрещна лидера на „Прогресивна България“. „ С присъствието си тук днес давате ясен знак, че обществото ни излиза от апатията, чупи страха и гледа уверено към една нова, прогресивна България“, започна изказването си Румен Радев.

„Нагледахме се на грабеж, на източване на обществен ресурс, на грозни сглобки и пропуснати възможности“, продължи той и подчерта, че моделът на управление е изчерпан. По думите му олигархията подчинява икономиката, задушава малкия и семейния бизнес и лишава хората от перспектива.
„Вчера по пътя се отбих в едно село, влязох в магазина и попитах продавачката как се справят хората. Тя извади една тетрадка и ми каза: „Ето така се справят. Всичко вече е на вересия. Хората едва смогват да изкарат до половината на месеца и просто не знам как ще продължим”, заяви Радев. „Тези, които поканиха инфлацията в домовете ни, нито искат, нито могат да направят нещо. Затова трябва да понесат своята отговорност. С вота ни на предстоящите избори“, продължи той.

Лидерът на „Прогресивна България“ открои Габрово като символ на знанието, предприемчивостта и стремежа към развитие през годините – пример за посоката, в която страната трябва да върви и в бъдеще. „Нашата най-важна цел е да защитим слабите и да върнем справедливостта“, заяви Радев и допълни, че България има нужда от икономика с висока добавена стойност и ясна подкрепа за малкия и фамилен бизнес.

Радев подчерта, че не е нормално сами да унищожаваме енергетиката и промишлеността си, за да угодим на странни идеологии, от които започват да се отричат и самите им създатели. Той добави, че в самия ЕС вече се преосмисля зеленият преход и закриването на ядрената енергетика. Президентът (2017 – 2026) заяви, че е нужен нов модел на здравеопазване – не фиктивни хоспитализации, а фокус върху превенцията и профилактиката.

Румен Радев определи като сериозно предизвикателство пред страната ни състоянието на здравеопазването, като припомни, че България е шампион в ЕС по брой болници и брой болнични легла на глава от населението.

„Защо са създадени толкова много болници? Защото моделът на българското здравеопазване е насочен така, че само да се завъртим около болницата и ни вкарват вътре. И ако не влизаме, поне да напишат, че сме в болница – лежали, престояли, за да може да се вземат парите от клиничните пътеки. На това трябва да му сложим край и да вървим към истински модел на здравеопазване, който влага парите в профилактика, в превенция, в ранна диагностика“, заяви Румен Радев.

Лидерът на „Прогресивна България” отново подчерта необходимостта от адекватна и бърза система за спешна медицинска помощ, която да действа в рамките на т.нар. „златен час” и напомни борбата на президентската институция да внесе в Плана за възстановяване и устойчивост системата за спешна медицинска помощ по въздуха (HEMS), въпреки отказа на тогавашното правителство.

По време на срещата бяха представени и кандидатите за народни представители на „Прогресивна България“ за 7 МИР – Габрово. Водачът на листата Николай Косев подчерта, че хората в Габрово искат едно – да имат условия да работят и да се развиват в региона. По думите му доверието се печели с постоянство, с присъствие и с реални действия. „Имаме този шанс сега“, заяви Румен Радев и призова за решителен избор с бюлетина 21 на 19 април.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „Прогресивна България“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Прогресивна България“ е под номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
-
Културапреди 7 дниИсторически музей – Дряново представя нова изложба на Петранка Новосад
-
Любопитнопреди 6 дниДве млади пианистки от МК „Весела” на европейските сцени
-
Новинипреди 5 дни„Болестта на първата среща“ остава предизвикателство за общественото здраве
-
Културапреди 6 дни12-годишната Гала Савчева от Габрово спечели „Орфеево изворче“
-
Новинипреди 5 дниПредседателят на БСП Крум Зарков откри предизборната кампания за област Габрово
-
Новинипреди 6 дниРумен Радев идва в Габрово с визия за силна икономика и бъдеще за младите
-
Икономикапреди 5 дниМирослав Дончев бе сред ключовите участници на Forbes Sustainability
-
Кримипреди 7 дниПогнаха шофьора на „БМВ“-то, забило се в магазин на Бичкинята








