Новини
Кристина Сидорова уважи Празника за автентичен фолклор в Жълтеш

снимка: БСП – Габрово
Народният представител от „БСП за България“ Кристина Сидорова беше гост на деветото издание на Националния фестивал за автентичен фолклор „Песни в полите на Балкана“.

снимка: БСП – Габрово
Той се организира от Народно читалище „Светлина 1927” с. Жълтеш, Кметство Жълтеш и Община Габрово, под патронажа на Министерство на културата.

снимка: БСП – Габрово
„Уважаема г-жо Боянова, скъпи певици от певчески състав към село Жълтеш , скъпи гости, за мен е огромно удоволствие да Ви приветствам днес на деветото издание на “Песни в полите на Балкана”. Вярвам, че както всяка година на тази сцена, днес ние ще чуем прекрасните български песни, ще видим красивите български хора, ще напълним ушите, очите и душата си”.

снимка: БСП – Габрово
С тези думи започна приветственото си слово Кристина Сидорова на откриването на Националния фестивал за автентичен фолклор. “Днес, мили участници, извийте Вашите гласове, изгонете тези облаци и поканете слънцето, защото този фестивал заслужава да има слънцето и да види красотата на българската песен и българската народна традиция. Пазете традициите ни, пазете българщината ни. На добър час!”, пожела депутатът от левицата.

снимка: БСП – Габрово
Макар целта на първия организиран фестивал „Песни в полите на Балкана” да бе даване на възможност за изява на самодейците от региона и представяне на красотата на автентичното богатство на Габровска област, Народно читалище “Светлина 1927” успя да утвърди своето достойно място на националната фолклорна сцена.

снимка: БСП – Габрово
Интересът към фестивалната програма в последните години нараства, както и броят на младите участници, което отрежда една нова, много важна роля на „Песни в полите на Балкана” – фестивалните дни се превръщат в място за междупоколенчески диалог, припознаване на идеали и взимане на пример.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
ПГТ – Габрово представи България на международен панаир в Сърбия
Ученици и учители представиха ПГТ „Пенчо Семов“ – Габрово в XII Международен панаир „Хляб и сирене“ в Пирот, Република Сърбия. Поканата на партньорското училище Млекарска школа „Д-р Обрен Пежич“ стана традиция, тъй като събитието се провежда ежегодно, с идеята за популяризиране на традиционни хлебни и млечни изделия от региона.
Нашите участници Ивета Трифонова и Никол Василева от 10-ти клас, Яница Станева и Виктория Ковачева от 12-ти клас, с ръководители Венцислав Станев и инж. Симона Касамакова – Пенева, демонстрираха високи професионални умения при приготвянето и представянето на хлебни изделия, като спечелиха трето място в класирането от общо 18 училища.
По време на събитието ученици и учители обмениха опит с колеги от други държави, запознаха се с добри практики в хранително – вкусовата промишленост и представиха достойно българските традиции.
В програмата бяха включени още посещения на културни и исторически забележителности, както и срещи с домакините. Участието на ПГТ „Пенчо Семов“ за пореден път показва високото ниво на професионална подготовка на учениците.

Новини
Зарибиха с шарани язовир „Александър Стамболийски“

Екипи на ИАРА сектор Велико Търново и риболовни сдружения издаващи билети за любителски риболов на територията на Велико Търново и Габрово, извършиха зарибяване на язовирите „Йовковци“ и „Александър Стамболийски“.

Във водите на двата водоема бяха пуснати близо 5000 броя шаранчета, със средно тегло – 150-200 грама. Зарибени бяха още река Росица при Севлиево и Бяла Черква, р. Янтра при с.Раданово, Долна Оряховица, Първомайци, както и Стара река с близо 1 200 броя рибки от вида „шаран“, със средно тегло от 0.150 г. до 2 килограма.

Предстои още зарибяване и засилен контрол по тези места, посочват още от ИАРА.


Култура
Регионалната библиотека с подарък към четящите хора в Габрово

По повод Националния ден на четенето Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” прави подарък на четящите хора в Габрово – безплатна регистрация за библиотечни услуги на 21 ноември (петък) 2025 година.
От възможността да се регистрират могат да се възползват малки и големи габровци, които не притежават читателска карта, както и онези читатели, чиято регистрация е изтекла преди 21 ноември 2025 година.
Потребители със задължение към библиотеката (заявка за книги, глоба), което не надвишава 2.00 лв. също ще могат да си направят нова регистрация за библиотечни услуги.
При записването трябва да бъдат представени документи за самоличност за пълнолетните граждани, а за децата и учениците – ученическа карта и/или лична карта на родител/настойник и попълнена декларация съгласно Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент от 27 април 2016 г. и Закона за защита на личните данни.
Издаването на картите се извършва на гише „Регистрация и информация“ в централната сграда на библиотеката от 9.00 до 18.30 ч. на 21 ноември 2025 г. Читателски карти на деца и тийнейджъри до 14 години – в Детски отдел, който се намира в сградата на Народно читалище „Априлов – Палаузов” (Театъра) от 9.00 до 17.30 ч. на 21 ноември 2025 година.


-
Кримипреди 4 дниХванаха мъж с над половин кило марихуана
-
Новинипреди 6 дниПроменят движението между Севлиево и Велико Търново заради ремонт
-
Кримипреди 6 дниЧетири години затвор за тираджия, прегазил жена на пешеходна
-
Икономикапреди 4 дниБез опашки по бензиностанциите на „Лукойл“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дниИнспектори сгащиха бракониер в яз. „Александър Стамболийски“
-
Новинипреди 6 дниДнес е денят на Свети Мина
-
Любопитнопреди 6 дниГаброво влезе в Петото годишно време: „Краят е близо – да му отпуснем края!“
-
Културапреди 5 дниГаброво е домакин на вечер, посветена на майстор Колю Фичето











