Новини
Кой ще грабне Приза Голмайстор на Първа лига за сезон 2017/2018?

Снимка: Официална страница на ЦСКА-Софиа във Facebook
Висшият ешелон на българския футбол винаги е бил много оспорвана арена за приза „голмайстор на Първа Лига“ и тазгодишният сезон определено не прави изключение. До края на настоящия сезон в А Група остават само няколко мача и по всичко личи, че единствената реална конкуренция на головата машина на ЦСКА-София Фернандо Каранга, ще бъде топ стрелецът на Лудогорец – Клаудиу Кешерю.
Към момента ситуацията е такава, че голаджията на ЦСКА има 22 гола в 24 изиграни мача на своята сметка, докато румънския нападател на разградчани е пратил топката в мрежата 16 пъти от 22 срещу. Не малка разлика обаче се наблюдава при броя изиграни минути между двамата, като Каранга има изиграни 2020 минути, срещу значително по-малкото 1486 за Клаудиу Кешерю, което се равнява на почти пет цели мача.
Нещата около Фернандо Каранга или (В)Каранга, както го наричат феновете на армейците обаче и по-конкретно неговото бъдеще са много неясни към момента, което евентуално би оказало някакъв ефект върху формата на бразилския голмайстор. Факт, е че отбора на ЦСКА-София се старае всячески да задържи 27-годишния нападател, изкушавайки го с нов договор включвашщ много апетитни условия.
Без значение обаче дали Каранга ще предпочете да остане в България или не, неяснотата около неговото бъдеще би могла да изиграе някаква роля в оставащите няколко мача до края на първенството. Програмата на ЦСКА до края на кампанията обаче може да се окаже благоприятна за бразилеца, тъй като домакинските мачове срещу Верея и Ботев Пловдив например, биха били добър шанс той да добави по някой друг гол, каквото разбира се бил могъл да стори и срещу някой измежду Левски и Лудогорец.
Клаудиу Кешерю от друга страна се наслаждава на спокойствие в отбора на Лудогорец, като от своя страна също не спира да бележи за своя тим. След като вкара фамозен гол от корнер срещу Левски наскоро, с чиято помощ разградчани подпечатаха своята победа срещу сините от София, 31-годишния румънски таран показа, че представянето му през този сезон не е плод на случайност или просто късмет.

Снимка: Официална страница на ПФК Лудогорец във Facebook
Може би е редно да се спомене, че все пак нападателната мощ на Лудогорец е по-класна и цялостната селекция на отбора е по-скъпа от тази на ЦСКА, което означава, че Кешерю е заобиколен от по-добри футболисти. Това от своя страна определено е плюс в негова полза, тъй като това означава, че неговите съотборници могат да го захранват по-ефективни пасове, съответно помагайки му да бележи повече.
Каранга обаче е доказал нееднократно, че може да носи отбора си на своя гръб. Предвид разликата в негова полза на отбелязаните голове между него и румънския нападател, факта, че Кешерю се състезава за Лудогорец може и да не се окаже чак такъв коз в неговата ръка за да компенсира изоставането си по голове.
Ако пък става дума за залози за голмайстор, то със сигурност няма да сбъркате ако заложите на Фернандо Каранга, чиито 22 гола до момента го правят претендент номер едно за оглавяване на класирането при голмайсторите през този сезон.
Дали обаче Клаудиу Кешерю няма да поднесе изненадата, като успее да изпревари бразилеца в последния момент? Предстои да разберем. Едно е сигурно, вземайки под внимание броя отбелязани голове на Лудогорец и ЦСКА-София до момента, тези двама футболиста със сигурност ще вкарат още голове до края на сезона.
Култура
Новият епизод на „Музеят говори“ разказва историята на часовниковата кула в Трявна

Има кули, които просто отброяват часовете. И има кули, около които се ражда град. Часовниковата кула в Трявна е от вторите! Именно на нея бе посветен новият епизод на „Музеят говори“, първия музеен подкаст в България, издание на Исторически музей – Дряново. Гост в предаването бе д-р Ирина Димитрова, уредник в Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, а водещ бе д-р Венелин Бараков, главен уредник на ИМ-Дряново.
Епизодът продължава темата, започната в предишно издание на подкаста, посветено на часовниковата кула в Дряново, само че този път погледът се насочва към един от най-разпознаваемите символи на Славейковия град. Д-р Димитрова разказва как часовниковите кули се появяват първо в Западна Европа, а по-късно стигат и до българските земи, попаднали тогава в границите на Османската империя, превръщайки се в символ на възрожденския български дух.
Тя обяснява и защо изобщо се появяват – били са необходимост, защото е трябвало да са достатъчно високи, за да се виждат и чуват отдалеч, а камбаненият им звън е служел и като напомняне и обръщане към религиозния храм, независимо дали е бил християнски или мюсюлмански. „Часовниковите кули във всяко населено място са били въпрос на престиж по онова време“, споделя тя.
Първата часовникова кула по българските земи се появява през 1611 г. в Пловдив, а процесът продължава чак до XX век, вървейки ръка за ръка с развитието на обществото и икономическия подем на българските селища. „Бумът на появата на часовникови кули съвпада с периода на българското Възраждане. Османската империя дава „зелена светлина“ за изграждането на такива съоръжения“, казва Димитрова. Трявна не прави изключение – градът и до днес се отъждествява именно с часовниковата си кула.
Строителството ѝ започва през 1813 г. и завършва през 1814 г., а часовниковият механизъм, задвижван от два 50-килограмови камъка, датира от 1815 г. Зад тази история стоят и по-малко познати подробности, за които разказва д-р Димитрова – саможертвата на тревненките, които за строежа на кулата свалят от главите си сокаята, накитът, напомнящ царските корони на болярките от Второто българско царство.
В строителството участват зидари от Брациговската школа — арнаути, а самият строеж не минава без опасности, заради които се налага удължаване на издаденото по онова време от властите разрешение. Построяването на кулата става повод и за възстановяването през 1819 г. на разрушената църква „Свети архангел Михаил“, която заедно с изграденото взаимно училище оформя облика на Трявна. „Площадът е сърцето на града. Там е гъмжилото. Той е историческият недвижим документ за епохата. Площадът в Трявна е единственият запазен възрожденски площад в България“, допълва д-р Димитрова.
В епизода става дума и за грижата към централния градски часовник през годините – от допълнителния налог, наложен на тревненци в началото на 90-те години на XIX век за неговата поддръжка, през ремонта на механизма през 1966 г. и повредата от 1982 г., отстранена с помощта на Илия Ковачев, до традицията, поддържана от 1971 г. насам, всяка вечер в 22:00 часа часовникът да „изпява“ поемата „Неразделни“ на Георги Рафаилов.
Останалата част от разговора с още подробности за кулата и хората, свързани с нея – очаква зрителите и слушателите в новия епизод на „Музеят говори“.

Новини
Областният Кристина Сидорова свиква консултации за президентските избори

Областният управител на област Габрово Кристина Сидорова свиква консултации за провеждане на изборите за президент и вицепрезидент.
Целта е да бъде избран състав на Районна избирателна комисия. Консултациите ще се проведат този петък, 28 август, от 10.00 часа в Заседателната зала на Областна администрация – Габрово.
Редът, условията и представителството за провеждане на консултациите, както и необходимите документи, са посочени в чл. 60 от Изборния кодекс и Решение № 34-ПВР от 19.08.2026г. на ЦИК.

Новини
Кметът на Габрово Таня Христова настоя за по-добра координация с Енергото

Кметът на Община Габрово Таня Христова и заместник-кметът инж. Деян Дончев проведоха работна среща с представители на електроразпределителното дружество. Темата бе засилване на институционалния диалог и по-добра координация, както в кризисни ситуации, така и в ежедневната работа.
Поводът бе предстоящият зимен сезон, който изисква превантивни мерки и бърза реакция при аварии. Христова настоя за навременна информация и ясни механизми за комуникация между институциите.

На срещата бяха обсъдени проблеми, сигнализирани от кметове и кметски наместници по населените места: просеки и поддръжка на трасета, чести моментни прекъсвания на тока, компрометирани стълбове и съоръжения, трудности при връзка с националния телефон за клиенти.
Разгледани бяха и три обекта на Общината със забавяне от страна на дружеството, за които е нужна спешна реакция. Христова съобщи, че е отправила покана за среща и към ръководствата на „Енерго-Про Варна“ ЕАД и на дружеството, отговарящо за електроразпределението, с цел трайно партньорство с новото им ръководство.
Общината заявява ангажимент към устойчиво градско развитие и енергийна ефективност – цели, за които доброто взаимодействие с електроразпределителното дружество е ключово.

-
Кримипреди един денПиян водач предизвика катастрофа на ул.“Капитан Дядо Никола“ в Габрово
-
Новинипреди един денБорбата с боровата процесионка продължава
-
Културапреди 43 минутиНовият епизод на „Музеят говори“ разказва историята на часовниковата кула в Трявна
-
Новинипреди 6 часаОбластният Кристина Сидорова свиква консултации за президентските избори
-
Новинипреди един денГаброво с ново решение за поливане на градските зелени площи
-
Новинипреди 6 часаКметът на Габрово Таня Христова настоя за по-добра координация с Енергото








