Свържи се с нас

Новини

Кърлежите вече „дебнат“!

Published

on

снимка: en.wikipedia.org

Кърлежите са членестоноги паразити, част от семейството на акарите. Те не са насекоми, а по-скоро са „роднини“ с паяците и скорпионите. В света са разпространени над 850 вида, но в България са едва 38.

Различните видове минават през различни стадии, но общо това са: яйца, ларва, нимфа и зрял организъм (имаго). Нуждаят се от кръв, за да се развиват, затова нападат пасящите животни, кучетата и хората. Кърлежите са опасни, защото може да са заразени с вируси, бактерии и да пренесат тази зараза чрез кръвосмученето.

Разпространените у нас кърлежи пренасят причинителите на Марсилската треска, Лаймската болест, Кърлежовия енцефалит, Кримска-Конго хеморагична треска. В различните райони на страната, в зависимост от климата и ландшафта, причинителите на тези заболявания са разпространени в различна степен.

За Габровска област най-разпространения вид кърлеж е Ixodes ricinus – основен причинител на Лаймската болест. Това е тежко протичащо заболяване, лекува се трудно и засяга целия организъм.

Как да се предпазите от ухапвания от кърлежи?

Носете светли дрехи през пролетта и лятото. Така паразитите стават лесно видими. Препоръчват се и дългите ръкави и крачоли, високите обувки, но през летния сезон това е трудно осъществимо. Може да използвате репеленти (отблъскващи акарите средства). Задължително е след разходка на открито да проверявате тялото си за впити кърлежи.

Какво трябва да направите, ако откриете кърлеж по тялото си?

Отстраняването на кърлежа е спешно! Трябва да се направи веднага, щом бъде открит, но това не винаги е лесно. Целта е да се отстрани цял, заедно с „челюстите“. Никакви въртеливи движения, никакви намазвания на мястото с алкохол или мазнина не се препоръчват! При тези действия паразитът се чувства застрашен, започва да „повръща“ с което увеличава вероятността от заразяване. Най-добре е да се обърнете за помощ към медицински специалист, който след отстраняването на кърлежа ще дезинфекцира мястото на ухапване и ще Ви постави ТАП (тетаничен анатоксин) за предпазване от тетанус.

За какво трябва да следите след ухапване от кърлеж?

Около 30 дни мястото на ухапването трябва да се наблюдава, дали не се променя и дали не се зачервява повече с течение на времето. Трябва да се следи и за обриви по кожата на цялото тяло и за грипоподобни симптоми (висока температура, главоболие, болко в ставите).

Ако имате подобни оплаквания, незабавно се обърнете към личния си лекар, като не забравяте да споменете за ухапването от кърлеж!

Автор: Тони Колева, РЗИ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой

Published

on

Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.

След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.

За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.

Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Зареди още

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица