Свържи се с нас

Новини

Хората живеят все по-бедно и по-трудно! Бедността е повсеместна

Published

on

снимка: БСП – Габрово

На работна среща с общинските ръководители и представители на местните партийни организации на БСП, на която присъства и заместник – председателят на на НС на БСП Кирил Добрев и областният председател на левицата Николай Григоров, габровският депутат Кристина Сидорова даде отчет за свършената от нея работа, за периода от встъпването й в длъжност като народен представител.

От доклада й стана ясно, че през изминалите 9 месеца тя е входирала 27 въпроса в деловодството на Народното събрание. Питанията на Сидорова са обхванали проблеми от всички общини и са маркирали важни за разрешаване местни казуси.

„Хората живеят все по – бедно и по – трудно, в малките общини достъпът до качествено здравеопазване е почти невъзможен, бедността е повсеместна.“ Това каза по време на срещата със социалисти народният представител от БСП.

Сидорова коментира и законодателните инициативи на левицата в парламента. За съжаление, обаче, дебатите преминават без взимане на решение в полза на хората, допълни Сидорова. “Работата на Народното събрание не е продуктивна и конструктивна, диалогът е сведен до обиди”, каза още тя.

Депутатът от БСП обърна внимание и на подготвянето на законопроект за изменение и допълнение на Закона за народните читалища, изработен на база среща с културни дейци и предложения от работещи читалища. “За да се случи така, че той да помага, а не да пречи.”, категорична бе Сидорова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

„Равен старт“ ще представи нов спортно-терапевтичен център за деца и младежи

Published

on

С всяка добра кауза идва и ново начало. Сдружение „Равен старт – 2008“ предприема следващата си стъпка в подкрепа на децата и младежите с дефицити чрез създаване на Спортно-терапевтичен център, който съвсем скоро ще отвори врати, съобщи за „Габрово Нюз“ Георги Левичаров, стоящ зад инициативата.

Инициативата ще бъде представена официално на 14 октомври, вторник, от 18.00 часа в конферентната зала на хотела, находящ се на бул. „Трети март“ в Габрово. На срещата-презентация ще бъдат разкрити детайли за концепцията на Центъра и за екипа от професионалисти, които ще посветят знанията и опита си в помощ на децата.

Новият център ще съчетава спорт, терапия и рехабилитация, като поставя акцент върху индивидуалния подход към всяко дете. Целта е не просто физическо развитие, а и изграждане на увереност, самостоятелност и социална активност.

Събитието е отворено за родители, специалисти и всички, които вярват, че промяната започва с грижа и действие.

Зареди още

Култура

Историческият музей в Дряново представя две нови книги в един ден

Published

on

На 9 октомври, четвъртък, Исторически музей – Дряново ще подари на публиката не един, а два повода за гордост и вдъхновение. В рамките на един следобед ще бъдат представени две нови книги, чиито издания по различен, но допълващ се начин разказват за сътворяването, съхраняването и предаването на българското културно наследство.

Първата премиера ще се състои от 14.30 часа в неповторимата атмосфера на постоянната експозиция „Колю Фичето – живот и творчество“. Там публиката ще се запознае с двуезичното, луксозно и богато илюстровано издание с твърди корици „Колю Фичето. Българският строителен гений“. Негови автори са главният уредник на музея д-р Венелин Бараков и колегата му Стилияна Топалова-Марчовска – музейни специалисти, които чрез работата си разкриват нови страници от живота и творчеството на Първомайстора. Книгата представя Колю Фичето в по-малко познатата му светлина на архитект, скулптор и резбар, надхвърлящ времето си със своя усет към формата, детайла и красотата. Текстовете са дело на музейните специалисти, част от снимковия материал е подбран от архива на Исторически музей – Дряново, а останалите фотографии са заснети специално за изданието от екипа на „Дестинация Дряново“. Книгата е реализирана в партньорство с вестник „Строител“ и с финансовата подкрепа на Камарата на строителите в България.

Часове по-късно, от 17.30 часа, в залата за временни изложби на музея ще се състои втората премиера за деня – тази на сборника „Творческо наследство“ от историка Димитър Минчев Димитров. Книгата е издадена от Исторически музей – Дряново, с финансовата подкрепа на Община Дряново и Платформата АГОРА – още един пример за успешното сътрудничество между културните институции и местната общност. Редактор на „Творческо наследство“ е Иван Христов, директор на музея, а коректор – Бояна Пенчева, журналист и редактор на печатния ежедневник „100 Вести“. Предпечатната подготовка е дело на ИК „Колонел“ – Габрово, а печатът е осъществен от издателство „Фабер“ – Велико Търново.

В сборника са събрани авторски материали, публикувани в научни издания, годишници и периодичен печат, които представят различни аспекти от музейното дело в Дряново и региона. Те осветяват многопосочната работа на Историческия музей по опазване и популяризиране на културното наследство, както и изследователската отдаденост на Димитър Минчев Димитров, дългогодишен изследовател на родния край.

Зареди още

Любопитно

Ново поколение дентална диагностика в Габрово

Published

on

Специализиран рентгенов кабинет, предлагащ висококачествени образни изследвания, XR Dental Vision разполага с ново поколение дентална диагностика в Габрово.

Представяме Ви MyRay Hyperion X9- най-новият дигитален рентгенов апарат, който комбинира прецизност, бързина и комфорт в една система.

Кристално ясни образи: 2D панорамни цефалометрични изображения, с висока яснота благодарение на MultiPAN технологии и усъвършенствани филтри.

Висококачествени 3D СВСТ изображения с резолюция до 68nm- детайли, недостъпни при обикновени рентгени. Минимална доза радиация-максимална защита за пациента. Сензор DC-III пряко преобразува рентгеновия лъч в електрически сигнал-висока ефективност с ниско облъчване.

Автоматична оптимизация спрямо анатомията на пациента (MRT) адаптира експонацията спрямо нуждите на случая.

Иновативен дизайн-удобство както за пациента, така и за специалиста.

Пълен диагностичен спектър-от единичен зъб до цялостна 3D визуализация на челюстите.

Скорост и ефективност. Сканиране за секунди, дори при малки обеми 3D. Изображенията се обработват и изпращат мигновено-минимално чакане, максимална производителност.

Универсалност за различни специалности, подходящ за: имплантология, ортодонтия, ендодонтия, хирургия, оценка на темпомадибуларни стави, ортодонтски и разтежни анализи, комфорт и удобство за пациента и оператора.

Hyperion X9 диагностиката означава повече сигурност, по-малко време и най-съвременна грижа за здравето на усмивката.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица