Новини
Кирил Добрев в Габрово: Структурите ни по места са най-важни!
Ще окажем пълна подкрепа за тяхната опозиционност срещу ГЕРБ

снимка: БСП – Габрово
Работна среща с левицата в Габрово проведе заместник – председателят на БСП Кирил Добрев, информираха от централата на партията. „Искам да чуя вашето мнение за това как изглежда БСП през последната година и половина, доволни ли сте от работата на парламентарната ни група и имате ли препоръки към ръководството.“ Това обясни в началото на срещата Кирил Добрев.
Той подчерта, че обикновено за тези неща и за състоянието на партията се е говорило винаги преди избори. „Това за мен е недостатък, който смятам, че трябва да се промени и затова в последните месеци обикаляме страната и се срещаме с местните организации, за да имаме ясна картина какво е настроението сред левите хора в България и как би се отразило при едни предсрочни избори“, коментира Добрев.

снимка: БСП – Габрово
Заместник-председателят на БСП похвали наследилата го като депутат в Народното събрание Кристина Сидорова. „Габрово има много сериозен представител в лицето на Кристина, която успява да блести със собствена светлина и вече повдигна много от наболелите въпроси на областта”, подчерта Кирил Добрев.
Той изрази надежда, че на следващите парламентарни избори във всяка една област ще има поне по един местен авторитет, който освен че ще консолидира хората около себе си и ще бъде запознат с местните проблеми, ще даде и нови сили на местните организации.
„Структурите ни по места са най-важни и те изнасят цялата тежка работа по време на изборите, затова е важно те да бъдат подпомагани и да се работи заедно с тях”, коментира заместник-председателят на БСП.
Той не пропусна да отбележи и факта, че на много места за съжаление партията не е такава опозиция, както на национално ниво – нещо което трябва да бъде променено.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Секунди от трагедия: „БМВ“ прелетя през тротоар и се вряза в магазин в Габрово

Само невероятен късмет и щастлива случайност предпазиха Габрово от кървава драма в обедните часове на днешния ден. Преди броени минути районът на комплекс „Сити“ в квартал „Бичкиня“ се превърна в сцена на зрелищен инцидент, който по чудо не завърши с черна хроника и невинни жертви.
Лек автомобил „БМВ“, движещ се към центъра на града, буквално е излетял от пътното платно на бул. „Столетов“. По неизяснени до момента обстоятелства, но с очевидно превишена и несъобразена скорост, шофьорът е загубил контрол над колата. Вероятно се касае за неуспешен „дрифт“.

Автомобилът е прелетял през тротоара и е помеля голяма част от хладилните витрини, намиращи се пред хранителен магазин.
„Беше като на филм, но с истински тътен от мачкана ламарина и чупене на стъкла“, споделят очевидци в социалните мрежи. Мястото на удара е само на метри от автобусната спирка в посока центъра – зона, която обикновено е пълна с хора, чакащи градския транспорт или пазаруващи в магазина.

Цяло чудо е, че в момента на „полета“ на „БМВ“-то, на тротоара не е имало пешеходци. Ако инцидентът се беше случил само секунди по-рано или по-късно, жертвите щяха да бъдат неизбежни.
На мястото на катастрофата светкавично е пристигнал екип на полицията, разказа за „Габрово Нюз“ очевидец на инцидента. Водачът е тестван за употреба на забранени субстанции и алкохол. По първоначална, макар и все още непотвърдена официално информация, дрегерът и тестът за наркотици са отчели отрицателни резултати.

Това оставя единствената и най-вероятна причина – самонадеяност зад волана и риск, който е можел да коства човешки животи.
Снимки от катастрофиралата колата и унищожената стока на магазина бяха споделени в социалната мрежа фейсбук. Коментарите под тях са еднозначни, че габровци са уморени от „състезатели“ по градските булеварди.
Причините и механизмът за настъпването на инцидента са в процес на установяване. На място се провеждат процесуално следствени действия, извършва се оглед. Няма данни за затруднения в движението.

Култура
Наши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали

Buleleng International Rhythm Festival 2026, Бали. Азия събра най-добрите си — Филипини, Южна Корея, Тайланд, Индонезия, Тайван, Индия.
Европа изпрати само един отговор. „Дряновска магия“. „Хопни ми, тропни ми“. Трио „Звън“.
Три формации от Дряново и Севлиево се качиха на сцената не само като посланици на България, а като единственото европейско присъствие на фестивала.
Донесоха нестинарство, хоро и шевици. Взеха със себе си овации и публика, която затанцува.

Любопитно
Общината в Габрово въвежда тестово AI-асистент

Община Габрово въведе в тестов режим AI чат бот, интегриран в официалния си уебсайт.
Инструментът е предназначен да помага на гражданите с информация за административни услуги, процедури и актуални теми като метеорологична и пътна обстановка.
Решението е разработено по програмата Test-Before-Invest на Европейския цифров иновационен хъб AI-EDIH и използва последно поколение голям езиков модел на Google — Gemini 3.0.
Това позволява разговор на естествен език и по-точно разбиране на запитванията.
Системата е в начална версия — предстоят допълнително обучение, разширяване на информационната база и подобряване на алгоритмите въз основа на обратна връзка от потребителите.
Общината представя проекта като стъпка към модернизиране на комуникацията с гражданите и прилагане на иновативни подходи в публичното обслужване.

-
Икономикапреди 6 дниХерметични детерминанти на паричната интеграция
-
Новинипреди 3 дниКоалиция „БСП – Обединена левица“ регистрира пълна листа в Габрово
-
Новинипреди 2 дниКоалиция „Прогресивна България“ регистрира листата за изборите в Габрово
-
Икономикапреди 3 дниГабровският предприемач Мирослав Дончев ще участва на престижен форум
-
Културапреди 2 дниИМ – Дряново издава фототипна книга за героичната отбрана на Дряновския манастир
-
Новинипреди 2 дниГЕРБ – Габрово регистрира листата си за народни представители
-
Кримипреди 20 минутиСекунди от трагедия: „БМВ“ прелетя през тротоар и се вряза в магазин в Габрово
-
Любопитнопреди 2 дниОбщината в Габрово въвежда тестово AI-асистент




