Свържи се с нас

Култура

ДХС посвещава събота на изложбите за Кристо и Жан-Клод

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

Традиционно съботният ден в Дома на хумора и сатирата се посвещава на изложбите „Кристо и Жан-Клод. Проекти”, „Роден в Габрово”. Част от съпътстващата програма към тях са екскурзоводните беседи и филмовите прожекции. От началото на годината се провеждат и творческите ателиета за деца „Завържи” и „Пейзаж-кола”.

Тази събота 17 февруари от 11:00 часа. Денят ще започне с творческото ателие „Пейзаж-колаж”, в което децата експериментират с художествената техника колаж. Преди да се отправят към залата с художествени материали, те имат възможността да разгледат изложбите и да съберат впечатления и нови знания.

От 14:00 ще се състои екскурзоводна беседа, а от 14:30 в Залата на жирафите ще бъдат излъчени филмите на Евгения Атанасова от 2010 година – „Пътяът към портите“,2005 и „Опакованият Райхстаг – 20 години по-късно“ от 2016г.

снимка: Дом на хумора и сатирата

„Физическото построяване на портите отне дни, но пътят към тях отне точно 26 години. През 1976 година Кристо прави първите скици на проекта, тогава наречен „1000 врати“. В началото на 80те артистите получават твърд отказ от градската управа (на Ню Йорк), но това не ги обезкуражава.“– с тези думи Евгения Атанасова ни въвежда през „Портите“ и тяхната история. Какво още се крие зад това ефирно произведение на изкуството, разбираме от интервюта с най-приближените на Кристо и Жан-Клод, от случайно преминаващите през парка нюйоркчани, от членове на семейството Явашеви.

снимка: Дом на хумора и сатирата

„Опаковането на Райхстага – 20 години по-късно“ е филм, разказващ за един от най-мащабните „политически“ проекти на Кристо и Жан-Клод, подготовката и реализацията на които продължила близо 24 години. Всичко започва от една картичка, изпратена от Берлин до Ню Йорк, в която пишело „Какво мислите за това?“ Подателят е американският историк и автор на книга за Райхстага проф. Майкъл Кълен, впоследствие станал част от основния екип, работещ за реализацията на проекта. Разрешение за опаковането на историческата сграда се иска не само от разделена Германия, но и от още четири държави, участнички във Втората световна война – Америка, Франция, Великобритания и Русия.

От 14:00 часа, непосредствено преди прожекцията, Музеят „Дом на хумора и сатирата” организира екскурзоводна беседа в залата на изложбите „Кристо и Жан-Клод. Проекти” и „Роден в Габрово”. Беседата ще въведе посетителите в идеите и начина на работа на Кристо и Жан-Клод и ще ги ориентира в мащабите и историята на проектите им. „Капсулата на времето,“ изложбата „Роден в Габрово“ ще ги пренесе в ранните години от живота на Христо и семейство Явашеви в Габрово. Разглеждането на изложбата предлага сетивно и естетическо преживяване, различно от това на киното и заедно с последващите прожекции ще даде по-пълна представя за историята на Кристо и Жан-Клод и тяхното изкуство.

Със заплащането на входна такса посетителят може да се включи в екскурзоводния тур, да гледа филмите и да разгледа целия музей.Посещението само на филмовата прожекция също е на цената на билет за музея.

До края на изложбите (17 юни 2018) всеки месец на ротационен принцип ще бъдат показвани различни документални филми посветени на артистичната двойка и тяхното творчество. Ако не успеете да дойдете на тази дата, непременно следете програмата и да планирайте да посетите Дома в следващите месеци. Освен в събота преди обед, са предвидени и прожекции през седмицата, след работно време.

Следващата събота, 24 февруари, от 14:00 часа ще видим заглавията „Мост към Кристо” автор Евгения Атанасова, автор Евгения Атанасова-Тенева, 2016.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица