Свържи се с нас

Култура

Среща – разговор с Боби Костов и представяне на новата му книга

Творческа среща-разговор с Борислав Костов и представяне на новата му поетична книга „Пепел от пеперуди” – любовна лирика в слово и цвят в Габрово

Published

on

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Следващият вторник, 13 февруари, от 17 часа, ден преди празника на обичта – Свети Валентин в залата за срещи и събития на Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово ще има събитие, в унисон с Деня на влюбените – журналистът, театрал и писател Борислав Костов ще представи своята книга „Пепел от пеперуди” заедно с Виолета Белчева – художникът-илюстратор на книгата.

Благодарение на нейните усилия великолепните стихове на Боби Костов са получили образ и цвят, които вълнуват не по-малко от словата. Сплавта между художествени изображения и поезия е неделима, звучи като прекрасна мелодия в ушите ни и радва нашите очи.

Детските и младежки години на Борислав Костов са свързани с Берковица и Монтана (някогашен Михайловград). От 6-годишен семейството му живее в град Берковица и той има принос в културната история на областта – в журналистиката, театъра и всичко, свързано с духовността и книжовността.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Днес Борислав Костов живее и работи в град Велико Търново. Като писател има богата биография – книгите, излезли изпод перото му са вече 26 (двадесет и шест) – освен своя поезия на български и немски език Костов е автор на монографии – за писателя-дисидент Георги Марков, за поета Пеньо Пенев, за футболната ни легенда Георги Аспарухов – Гунди, книгата му «Балкански съборник» е сатирично-публицистична и се появява по повод 25-годишнината от демократичните промени в България.

Любопитен факт из живота на нашия гост-автор е, че той е прототип на един от героите от култовия български филм „Вчера“, чийто сценарист е известният писател Владо Даверов, негов съученик от немската гимназия в Ловеч.

Талантът на автора е многостранен – доказателство за това е и най-новата му поетична книга „Пепел от пеперуди”. Тя е рожба на две творчески вдъхновения според самите Борислав Костов и Виолета Белчева – всеки от тях, поетът, гледайки пеперудените й картини, а Виолета, наслаждавайки се на стиховете, са се почувствали готови да творят отново и отново, и наистина са създали нещо чудесно, което ще споделят с гостите им в Габрово.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Книжката не е с голям обем, но от нея струят вълнение, любов, нежност красива еротика, облечени в стихове и в пеперудени цветове, истинска поетична магия.

Илюстрациите на Вили, експерт «Човешки ресурси», но с художнически талант за илюстратор са 19 на брой. За нея книгата на Костов «Пепел от пеперуди» е първа изява като художник.

Център на 30-те стихотворения и на нейните акварели е вечната жена, която създава обич и красота около себе си, умее да намира своето място в света и да го отстоява с любов и радост. От мелодичните стихове прозират творческа зрялост, житейска мъдрост, тъга и в същото време оптимизъм.

В залата на Регионална библиотека – Габрово събитието ще бъде съпроводено с импровизирана изложба на «пеперудените» картини от книгата «Пепел от пеперуди».

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Култура

Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел

Published

on

Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.

Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.

Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица