

Култура
Отборът на ПМГ спечели Gabrovo Game Jam

снимка: Дом на хумора и сатирата
Играта „Чуждестранна зараза“, на отбора от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, спечели вниманието на журито и взе първа награда в Gabrovo Game Jam 2018, информираха от Дома на хумора и сатирата.
„По някаква причина Пешо се ядосва на хората от Габрово. Решава, че ще отрови котките им. Известно е само, че животинките могат да бъдат спасени, ако им се отрежат опашките. Послепис: Рязането на опашките е стара традиция в Габрово“. Това е краткото описание на играта, станала част от световната платформа на Global Game Jam 2018 и взела първа награда в локалното издание на хакатона.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Играта бе разработена в рамките на Gabrovo Game Jam 2018, състоял се през изминалите почивни дни в Дома на хумора и сатирата.
Учениците от Природоматематическата гимназия Виктор Венков, Адриян Ибовски, Георги Христов и Георги Генков разработиха прототип на игра в няколко нива, целта на която е да бъдат спасени от зараза колкото се може повече габровски котки.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Котка с отрязана опашка не може да се зарази, всяка отрязана опашка на вече заразена котка намалява разпространяването на заразата. С всяко изминало ниво става все по-трудно да намериш къде са заразените и здрави котки, а броят на щракванията на ножицата е ограничен.
Темата, по която работиха всички геймъри по света в десетото юбилейно издание на Global Game Jam, бе transmission. С многозначен превод на български (предаване, предавка, скоростна кутия, радиопредаване, телевизионно предаване), на местно ниво тя бе интерпретирана от участниците в духа на обявената преди дни грипна епидемия в областта и бързото предаване на вируса.
В хакатона се включиха общо 5 отбора, като три от тях се представиха със завършени и работещи игри пред журито в състав: д-р Светослав Косев – зам. декан на Факултета по изобразително изкуство към Великотърновския университет, д-р Божидар Станчев – експерт по топология на 3D моделирането и Маргарита Доровска – директор на Дома на хумора и сатирата.
Наградният фонд бе осигурен от главните организатори на събитието – Музей „Дом на хумора и сатирата” в партньорство с местни фирми. Инициатор и координатор на второто издание на хакатона отново е Мартин Русков, а програмистът Любомир Русев от Габрово подпомогна събитието в ролята на ментор на участниците.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Състезаваха се и още две игри. „Заразна любов” на Радостин Лефтеров, студент в ТУ-Габрово и Емил Йорданов, режисьор, познат ни от „Малка театрална компания”, се класира на второ място. Играта впечатли с интересната си концепция за „ игра без край”, с направените на ръка рисунки и със записаните на място звуци.
Третият прототип на игра, със заглавие „Предавки”, бе направен само за ден и представи впечатляваща графика и симпатична идея. Играчите трябва да сортират различни видове зъбчати колела според вида на индустрията/техниката, в която могат да се използват.

снимка: Дом на хумора и сатирата
В рамките на Gabrovo Game Jam се проведе и паралелно събитие. В него се включиха деца на различна възраст от детска градина „Явор”. Само за 4 часа заедно с родителите и учителите си те измислиха тема, сглобиха близо 20 компонента и разиграха игра. В нея играчите, движейки се по трасе, се борят с препятствия, оставени от минали преди тях зомбита.
За преодоляване на препятствията е необходимо да се паднат определени комбинации на заровете, с които получаваш карти с различни ресурси (любов, светлина, цветя, дървен материал и т.н.), или възможност да преминеш по друг начин планини, мостове, големи гъби, скали и други.
Следващото издание на хакатона ще бъде през януари 2019.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО


XVII Годишна конференция на творческите градове към ЮНЕСКО се проведе във френския град Сент Гратиен на 23 и 24 юни 2025 година. Габрово е част от тази организация, благодарение на съхраненото в музей „Етър“ културно наследство. Зам-кметът по културата Невена Минева, Велимира Христова, главен експерт в Община Габрово и Тихомир Църов от екипа на музей „Етър“ участваха в световния форум.
Невена Минева се включи в панела на местните власти и представи визията на Габрово за култура и устойчиво развитие. „Габрово, определен за Творчески град на занаятите и народното изкуство през 2017 година, възприема културата като стратегически фактор за устойчиво градско развитие. Нашата ангажираност е в пълно съответствие с Манифеста от Брага, който призовава културата да бъде самостоятелна цел в глобалната програма за развитие след 2030 година. Активно интегрираме културни политики на местно и международно ниво, насърчавайки творчество, приобщаване и устойчивост“, заяви зам.-кметът на Община Габрово по време на своята презентация.
Невена Минева сподели конкретни действия и политики в областта на културата, провеждани от местната власт в Габрово. Има ясен стремеж към подобряване на културната инфраструктура – инвестиции в креативни хъбове, музеи и обществени пространства, които стимулират артистичното изразяване. Реализират се програми за участие на общността – инициативи, които насърчават културното включване и гарантират достъп за всички граждани. Обособяват се зелени културни пространства, които са устойчива градска среда, интегрираща културата с екологичното мислене.
Що се отнася до международното сътрудничество и прилагането на Манифеста от Брага, по думите на Невена Минева, Габрово активно участва в мрежата творчески градове на ЮНЕСКО, като си сътрудничи с други творчески градове от цял свят, обменя добри практики и работи по съвместни проекти. Оказва се подкрепа за културните права, дигиталните иновации и културните политики с екологична съзнателност.

Зам.-кметът на Община Габрово смята, че се засилват партньорствата с европейски градове в подкрепа на културната дипломация. Пред участниците в международния форум Невена Минева обяви, че Габрово официално издига кандидатурата си за Европейска столица на културата през 2032 година.
„Тази инициатива носи значителни социални, културни и икономически ползи. Тя насърчава градското обновление, подобрява образа на града, повишава международната му видимост и подкрепя туризма. Но тя също така има и важен социален ефект, чрез програми за достъпност и междукултурен диалог. Кандидатурата ни предлага възможност да подчертаем уникалната идентичност на Габрово, да засилим културния сектор и да осигурим дългосрочно положително въздействие.“
Невена Минева цитира думи на кмета на Габрово Таня Христова, че кандидатурата не е просто събитие, а дългосрочна стратегия с трансформиращ ефект.

Тихомир Църов, журналист и ПР на музей „Етър“, представи Международния панаир на традиционните занаяти, който през 2025 година се провежда за 19 път. Акцент в презентацията бяха майсторите, които се очаква да пристигнат от Креативните градове от мрежата на ЮНЕСКО.
Между 6 и 8 септември в „Етър“ се очакват над 50 занаятчии от три континента. Тихомир Църов припомни, че през 2017 и 2018 година в Международния панаир взема участие проф. Лейла Адам от Судан, която представи местни техники за създаване на съдове от глина. В следващите издания се представят занаятчии от Южна Африка, Бразилия, Египет и Китай.

Интересът към презентация бе видим, като бе заявено желание за създаване на нови и затвърждаване на вече съществуващи контакти и обмяна на занаятчии по време на форуми в различни части на света – Малайзия, Южна Африка, Нигер, Италия и др. По време на Годишната среща бе отделено специално внимание на внедряването на Изкуствен интелект в създаването на културен продукт.
По време на последното пленарно заседание бе обявено, че мароканския град Есауира ще бъде домакин на годишната среща на Мрежата през 2026 година.


Култура
Литовският оркестър „Garsas“ ще омагьоса публиката на Биг Бенд парада в Габрово


На 28 юни сцената на Биг Бенд Парада в Габрово ще посрещне един от най-ярките представители на балтийската музикална сцена – духовия оркестър „Garsas“ от град Паневежис, Литва, който е побратимен на Габрово.
Това придава още по-специално значение на участието на състава в празничната програма, като символ на културно сътрудничество и приятелство между двата града. Със своите над 60 години история, „Garsas“ е не само професионален симфоничен оркестър с богата концертна дейност, но и иноватор в представянето на музика – от класически произведения до съвременни жанрови интерпретации, от джаз и филмова музика до крос-жанрови експерименти. Под диригентството на Мартинас Бразас, възпитаник на Литовската академия за музика и театър, оркестърът се откроява със своя артистизъм и енергия.
След присъединяването му към Музикалния театър в Паневежис, съставът утвърждава ролята си като международен културен посланик чрез участия в престижни фестивали и сътрудничества с диригенти като Саймън Перчич (Словения) и Лейф Карлсон (Швеция).
Оркестърът е известен и със своята отвореност към публиката – свири на различни сцени и пространства с идеята да доближи музиката до хората и да вдъхнови младото поколение. Очаква се тяхното участие в Габрово да бъде емоционален мост между приятелски градове – чрез езика на музиката, който свързва хората отвъд граници.
Програма на Биг Бенд парада
27 юни, петък
16:00 -21:30 ч. Винено изложение
19:00 ч. Биг Бенд Русе
20:15 ч. Представителен духов оркестър на Военноморските сили
28 юни, събота
16:00 -21:30 ч. Винено изложение
19:00 ч. Оркестър „Габрово“
20:15 ч. Духов оркестър от Паневежис, Литва


Култура
История и изкуство се преплитат в Националния пленер по живопис на Дряново


Исторически музей – Дряново и Община Дряново, в партньорството със Съюза на българските художници, организират четвърти Национален пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“.
Той ще се проведе от 1 до 5 юли, а художниците ще почерпят вдъхновение от града на майстор Колю Фичето и чрез творбите си ще представят красотата на родното му Дряново.
В края на пленера на един от участващите художници ще бъде връчен Наградата на град Дряново за живопис, която ще определи компетентно жури.
Награденият автор получава възможността да гостува със самостоятелна изложба в залите на Икономова къща в Дряново, в рамките на следващата календарна година.
Победителят от Националния пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ ще бъде обявен на 5 юли в 17.30 часа в Икономовата къща към Исторически музей – Дряново.
Инициативата е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето, които се реализират от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Кримипреди 7 дни
Спипаха трима от Севлиевско, част от ОПГ за телефонни измами
-
Новинипреди 6 дни
Габрово ще отбележи националния ден на безопасност на движението на 29 юни
-
Икономикапреди 6 дни
Над 4 млрд. лева ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност
-
Културапреди 5 дни
История и изкуство се преплитат в Националния пленер по живопис на Дряново
-
Културапреди 5 дни
Литовският оркестър „Garsas“ ще омагьоса публиката на Биг Бенд парада в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
District R Auto-Moto Fest стартира на летище „Алфа-Метал“ край Габрово
-
Новинипреди 2 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 17 часа
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград