Новини
Започва реформа в социалните услуги в Габрово

снимка: Община Габрово
Кметът Таня Христова възложи оценка на психологичния статус на децата и младежите в двата Центъра за настаняване от семеен тип в Габрово. Оценката ще извършат експерти от неправителствения сектор, в лицето на Сдружение „Дете и пространство“, за да допълнят мерките, с които да бъде осигурено максимално добра и комплексна грижа.
Назначен е временно изпълняващ длъжността ръководител на Центъра на ул. „Хризантема“. Предстои избор на нов екип, който да поеме грижата за децата и младежите в него. До тогава, 24-часовата грижа се обезпечава с помощта на местните социални услуги, които имат опит и компетентности в грижата за хора с увреждания.
Това съобщи кметът на Габрово Таня Христова, която заедно със заместник-министъра на труда и социалната политика Росица Димитрова посетиха Дневния център за деца с увреждания в Габрово и се срещнаха с доставчиците и контролиращите социалните услуги в града.
„Случаят в Габрово ще бъде възпитателен за цялата система – като се започне от органите по настаняване, премине се през общините, като доставчици, а най-вече възпитателно ще бъде за изпълнителната власт, в лицето на МТСП, с оглед на предстоящите промени в системата“, заяви заместник-министър Росица Димитрова и допълни че основните усилия са насочени в подкрепа на превенция на институционализацията.
Предстои Дирекция социално подпомагане да изготви шест месечен план за действие, в който ще бъдат определени подходящите съпътстващи и допълващи грижи за всяко едно от децата, съобразно техните персонални потребности.
„Община Габрово има план за реформа в своите социални услуги от миналата година. Започваме поетапна подготовка, услугата Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания да бъде предоставена на външен доставчик, според профила и нуждите на децата.
До тогава ще върнем нормалния ритъм на работа и ще гарантираме качеството на услугата в двата центъра. Политиката в сферата на социалните услуги има място само ако е свързана с политиките, които правят хората с проблеми равни на нас, защото те са тест за всички нас“, каза още Таня Христова.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Тежка катастрофа със загинал на обходния път на Габрово

Тежка катастрофа със загинал е станала днес, 1 декември, в следобедните часове на обходния път на Габрово, съобщиха за „Габрово Нюз“ от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
Ударили са камион и товарен бус. Инцидентът е настъпил в района на квартал „Смирненски“. Тежкотоварният автомобил се е движел в посока от връх Шипка към Габрово, а буса в обратната – към върха.
Единият от водачите за загинал на място, а другият е бил откаран в болница в критично състояние.
Движението на автомобили в района е преустановено. Трафикът се пренасочва по обходни маршрути. Причините и механизмът за възникване на инцидента са в процес на установяване.
В момента протичат процесуално следствени действия.

Любопитно
Габрово грейва в коледна светлина тази вечер!

Декември започва с блясък, музика и вдъхновение – още тази вечер, 1 декември, Габрово ще запали светлините на своята празнична елха и ще постави началото на вълшебната седмица, в която духът на Коледа ще обедини хората чрез изкуство, доброта и споделени емоции.
Община Габрово кани всички жители и гости на града да се потопят в празничната атмосфера, която ще изпълни улиците и залите през първите дни на месеца. Началото е в 17.30 ч. на площад „Възраждане“, където с участието на ДТ „Рачо Стоянов“ и Оркестър „Габрово“ ще бъде запалена Коледната елха – символ на надеждата и светлината, която ни събира в най-топлия сезон на годината.
Празничният вечерен тон продължава с откриването на Благотворителна коледна изложба на школата за приложни изкуства на Ива Пенчева – от 18.00 ч. в зала „Възраждане“.
Малко по-късно, в 19.00 ч., сцената на Дом на културата „Емануил Манолов“ ще оживее с фолклорен блясък по време на спектакъла „Съкровища“ – благотворителен концерт с участието на ДФА „Габровче“, НЧ „Априлов-Палаузов“, ФТА „Сивек“ и ДФФ „Габровски гласчета“.
Празничните събития продължават и през следващите дни:
1 декември
17:30 ч. – Запалване светлините на Коледната елха с участието на ДТ „Рачо Стоянов“ и Оркестър „Габрово“
Място: пл. Възраждане
18:00 ч. – Откриване на Благотворителна Коледна изложба на школа за приложни изкуства – Ива Пенчева
Място: зала „Възраждане“
19:00 ч. – СЪКРОВИЩА – Благотворителен фолклорен концерт спектакъл
Участват: ДФА „Габровче“, НЧ „Априлов-Палаузов“, ФТА „Сивек“, ДФФ „Габровски гласчета“
Място: ДК „Ем. Манолов“
4 декември
10:30 ч. – Откриване на изложба с коледни картички, изработени от Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Габрово
Място: Регионален исторически музей – Габрово
5 декември
19:00 ч. – Концерт на Смесен хор на Американски университет в България и Смесен хор „Априлов – Палаузов”
Място: зала „Възраждане“
7 декември
11:00 ч. – Зимни бъркотии
Място: Държавен куклен театър – Габрово
11:30 ч. – Струнен квартет ТОНЪ: Връзка в контраст (Глазунов и Шостакович)
Място: ДК „Емануил Манолов“, Зелена зала.


Новини
Джудистите ни със силно представяне на татамито сред 700 участници от 6 държави

Въпреки намаления си състав, състезателите на Джудо клуб „Габрово“ записаха силно представяне на международния турнир „Божилова – бойни спортове“, който се проведе на 29 ноември в спортна зала „Строител“ в Пловдив. Състезанието събра над 700 деца от 46 клуба и 6 държави.

Под неотлъчното ръководство и подкрепа на треньора Георги Колев, трима млади таланти от Габрово защитиха честта на своя клуб и града. Във възрастовата група при родените 2017 – 2018 г., в категория до 30 кг, Илия Немигенчев спечели златния медал, демонстрирайки отлична техника и характер.
В същата възрастова група, в категория до 23 кг, след оспорван финал, Никола Петков завоюва второ място, а при момичетата Никол Якимова се нареди седма в категория до 24 кг.
Представянето на младите габровски джудисти бе особено впечатляващо, тъй като те се състезаваха срещу противници, които са с една година по-големи от тях.
Това прави успеха им още по-ценен и показва, че школата на Джудо клуб „Габрово“ продължава да изгражда талантливи и борбени спортисти.


-
Кримипреди 6 дниДвама „мутреещи“ на пътя раздаваха юмруци и шамари на 65-годишен
-
Кримипреди 11 часаКола блъсна неправилно пресичащ в центъра на Габрово
-
Кримипреди 5 часаТежка катастрофа със загинал на обходния път на Габрово
-
Любопитнопреди 7 часаГаброво грейва в коледна светлина тази вечер!
-
Новинипреди 3 дниГаброво се обединява за Иван и Ванеса в „The Golden Circle“
-
Любопитнопреди 5 дниВалидираха пощенска марка “225 години от рождението на Колю Фичето”
-
Новинипреди 3 дниНазначават психолози и педагогически съветници ще бъдат в 8 учебни заведения
-
Културапреди 3 дниМобилната изложба „Грехът“ беше открита в Икономовата къща











