Новини
Митрополит Григорий ще оглави богослуженията на Йордановден

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
За първи път Великотърновският митрополит Григорий ще оглави богослуженията за Богоявление в Габрово. Повод за това е, че през 2018 г., в перлата на епархията – Габрово, се навършват 200 години от мъченическата смърт на Св. Онуфрий Габровски, във връзка с което са планирани предстоящи събития.
Великият богоявленски водосвет на Йордановден, който ще бъде отслужен от Великотърновския митрополит Григорий и габровското свещеничество, започва в 11.30 часа на площад “1 май 1876“.
Ритуалното потапяне на Светия кръст във водите на река Янтра е планирано за 12.00 часа, информираха от общинската администрация.
На Йордановден на площад “1 май 1876“ ще бъде поставена и кутия за дарения в подкрепа на новостроящия се храм „Св. св. Онуфрий, Дамаскин и всех мучеников Габровских“ в кв. „Младост“.
Община Габрово подкрепя Габровското архиерейско наместничество в усилията му за завършване на храма, като към помощта, получена до сега от дарители, ще бъдат добавени инициативи и събития, чрез които ще се търси подкрепата на цялата габровска общественост.
Във връзка с това, на 15 декември 2017 г. кметът на Габрово Таня Христова обяви старта на благотворителна кампания за завършването на новата църква, наречена #ДАБЪДЕ новият храм на Габрово. Същия ден, в рамките на благотворително събитие, 15 466 лева бяха дарени от габровци за новостроящия се храм.
Дарения за новата църква в кв. „Младост“ могат да бъдат направени във всички православни храмове в Габрово срещу квитанция, както и в банка ДСК по банкова сметка: BG84STSA93000004960128.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Иван Демерджиев в Дряново: Без край на корупционния модел няма как да има силна индустрия
Водачът на листата на коалиция „Прогресивна България“ в Кърджали Иван Демерджиев посети Дряново, където заедно с Николай Косев – водач на листата на коалицията в 7 МИР – Габрово, и Иван Събев – кандидат за народен представител от същата листа, проведе среща с представители на местния бизнес.
В рамките на визитата тримата разговаряха с предприемачите Марияна Печеян и Веселин Кръстев, както и с екипа на „Кентавър“ – едно от водещите индустриални предприятия в региона, развиващо високотехнологично производство и реализиращо продукция на международните пазари.
Основен акцент в срещата бяха предизвикателствата пред българската индустрия – недостигът на квалифицирана работна ръка, нарастващите разходи за производство и липсата на предвидима и стабилна бизнес среда.

От предприятието беше поставен и въпросът за трудностите при задържането на млади кадри, въпреки усилията за развитие на дуално обучение и инвестиции в модерни технологии.
Беше проведена среща и с представители на „Боряна груп“ и управителя Валентин Велчев, като в разговорите бяха засегнати различни аспекти от развитието на бизнеса както на местно, така и на национално ниво.
Иван Демерджиев акцентира върху необходимостта от прекъсване на корупционните практики, които изкривяват икономическата среда, и създаване на ясни и предвидими правила за бизнеса.
„Българските предприятия показват, че могат да бъдат конкурентни на световно ниво. Задачата на държавата е да създаде условия този потенциал да се развива устойчиво“, посочи той.

„Регионът има индустриален потенциал, който трябва да бъде подкрепен с ясни правила и активна държавна политика“, заяви Николай Косев. По думите му липсата на работна ръка и обезлюдяването са сред най-сериозните рискове пред развитието на местната икономика.
Иван Събев подчерта значението на връзката между местния бизнес и държавата:„Хората тук искат не обещания, а работещи решения – условия, при които трудът се оценява и младите виждат перспектива да останат.“
По време на посещението бяха разгледани и производствените мощности на компанията, която е сред примерите за успешно развитие на българската индустрия и активно присъствие на международните пазари.
*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „Прогресивна България“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Прогресивна България“ е под номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Новини
Днес е разпети петък!

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.
На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.
Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.
Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.
На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.
Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Новини
Хартиените бюлетини за изборите са в Габрово

При строги мерки за сигурност вчера, 8 април, бяха доставени 88 хиляди бюлетини за предстоящите парламентарни избори на 19 април.
Бюлетините бяха ескортирани от полиция и жандармерия до Областна администрация Габрово, където бяха посрещнати от областния управител Асен Даскалов, заместниците му и представители на РИК- Габрово.

Още през вчерашния ден те бяха надлежно предадени на представителите на общинските администрации. На територията на област Габрово са разкрити 223 секции и 3 подвижни секции. В 67 секции гласуването ще се извършва само с бюлетини.

-
Новинипреди 4 дниДжудистите ни с 9 медала от турнир в Перник
-
Културапреди 6 дниЛазаровден е!
-
Културапреди 5 дниПразнуваме Цветница! Честит празник на всички
-
Новинипреди 4 дниМихаил Митов: Само за година стартирахме отново работата по приоритетите на областта
-
Новинипреди 4 дниАндрей Николов: Габрово има нужда от решения, не от обещания!
-
Новинипреди 3 дниГЕРБ е единствената партия, за която санирането на жилищата е приоритет
-
Новинипреди 4 дниЛайънс клуб Габрово събра 7 000 евро за Детското отделение на областната болница
-
Новинипреди 4 дниБСП-ОЛ организира дискусия за регионалното развитие, свързаност и икономика








