Новини
Купуването на мляко от нерегламентирани пазари е риск за потребителите

снимка: Областна администрация – Габрово
Членовете на Областна епизоотична комисия проведоха заседание, по време на което обсъждаха инфекциозната зараза Ку-треска. Каква е ситуацията към момента, какви са симптомите, как се разпространява и какви са взетите мерки, информираха директорите на РЗИ – Габрово и ОД по Безопасност на храните.
Обяснено беше, че резервоар на инфекцията са различни диви бозайници и птици, а сред домашните селскостопански животни – крави, кози и овце. Животните по-често прекарват заболяването леко, но отделят причинителя на треската чрез фекалиите, млякото и околоплодните течности.
Заболяването при хората започва остро – с висока температура, отпадналост, главоболие и болки в мускулите на краката. Много често се развиват пневмонии. Възможно е и да се появи суха непродуктивна кашлица с кървави жилки. По-често случаите са единични, но при повишена заразеност сред животните може да има и ограничени епидемии.
Начините за заразяване са: чрез вдишване на инфектиран въздух; чрез консумация със заразени продукти, добити от болни животни, особено които не са подлагани на термична обработка: сурово мляко, масло , месо и др.; чрез обработване на вълна и кожи от болни животни или при обслужване на болни животни (клане, обработка на животински суровини), когато причинителят проникне през наранена кожа или конюнктива; чрез ухапване от кърлежи.

снимка: Областна администрация – Габрово
Важно да се знае е, че хората, които отглеждат животни, трябва да ползват защитно облекло, маски и ръкавици, както и да правят текуща дезинфекция на оборите, кошарите и други обслужващи помещения, а при аборт или мъртво раждане – заключителна дезинфекция с последващо изгаряне на плаценти, околоплодни ципи и останки.
Всички, които не са изложени професионално на риск от заразяване, трябва да избягват консумацията на непастьоризирано мляко и млечни продукти, приготвени от такова мляко, както и контакт с необработена вълна, кожи и други продукти от животински произход.
От РЗИ отправиха препоръка, ако някой има контакт със съмнително болни животни или е консумирал продукти, които не са подлагани на термична обработка: сурово мляко,масло, месо и др. и започнат оплаквания, като висока температура, отпадналост, главоболие и болки в мускулите на краката, незабавно да потърси лекарска помощ.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Хартиените бюлетини за изборите са в Габрово

При строги мерки за сигурност вчера, 8 април, бяха доставени 88 хиляди бюлетини за предстоящите парламентарни избори на 19 април.
Бюлетините бяха ескортирани от полиция и жандармерия до Областна администрация Габрово, където бяха посрещнати от областния управител Асен Даскалов, заместниците му и представители на РИК- Габрово.

Още през вчерашния ден те бяха надлежно предадени на представителите на общинските администрации. На територията на област Габрово са разкрити 223 секции и 3 подвижни секции. В 67 секции гласуването ще се извършва само с бюлетини.

Крими
Румънски „амбулантен търговец“ на кухненски съдове удари греда в Габрово

Установен и задържан е 38-годишен румънски гражданин, съпричастен с извършена кражба от жилище в Габрово.
По първоначални данни, в обедните часове на 31 март, възрастна жена от областния град била въведена в заблуждение от непознат, който ѝ предложил кухненски съдове.
Той успял да влезе в дома ѝ под предлог за демонстрация на стоката и поискал символично възнаграждение.
Впоследствие извършителят напуснал, а малко по-късно жената установила липсата на златни накити, с тегло над 20 грама.
В резултат от проведени оперативно-издирвателни действия бил установен и задържан 38-годишен румънски гражданин, съпричастен към посегателството.
Част от златните накити били възстановени на жертвата. По случая е образувано досъдебно производство.
Областната дирекция на МВР – Габрово отправя апел към гражданите да бъдат особено бдителни и да не се доверяват на непознати лица, предлагащи стоки или услуги в домовете им.
Подобни „търговски“ посещения често са прикритие за извършване на измами и кражби на вещи. Как да се предпазите? Елементарно! Не допускайте непознати в дома си, независимо от повода! Не давайте пари или ценности на непознати лица! Внимавайте с „изгодни оферти“ и демонстрации по домовете! Не се предоверявайте! Информирайте възрастните си близки и родни за подобни схеми, тъй като те често са обект на този тип престъпления.
При съмнение или извършено престъпление – сигнализирайте незабавно на телефон 112!

Крими
Засилени мерки за сигурност по Великден в региона

Полиция и пожарна с мерки за гарантиране сигурността на гражданите, обществения ред, пожарната безопасност и безопасността на движението по време на Великденските празници.
Във връзка с тях двете дирекции предприеха комплекс от мерки за гарантиране сигурността на гражданите, обществения ред, пожарната безопасност и безопасността на движението.
В периода от 9 до 13 април ще се проведат специализирани полицейски операции, насочени към контрол на пътното движение. Акцент ще бъде поставен върху недопускане на управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и/или наркотични вещества, проверка на правоспособността на водачите, както и спазването на скоростните режими.
В дните с очакван интензивен трафик полицейски екипи ще подпомагат движението и ще осъществяват засилен контрол по основните пътни артерии. Създадена е организация за опазване на обществения ред в районите на автогарите, железопътните гари и местата с масово струпване на хора.
Засилено полицейско присъствие ще има и в районите на храмовете по време на празничните богослужения. Предприети са и мерки за противодействие на престъпленията против собствеността.
В районите на търговските обекти ще се осъществява контрол от униформени и цивилни служители с цел предотвратяване на кражби и други престъпления. Засилен ще бъде контролът върху паркирани моторни превозни средства, както и наблюдението на лица със съмнително поведение.
Проведени са срещи с представители на частни охранителни фирми и търговски обекти за повишаване на бдителността. Ще бъде осигурено полицейско присъствие в района на РЕМО „Етър“, МАИР „Боженци“, Соколския манастир и Дряновския манастир, както и на територията на гр. Севлиево.
Полицейските служители ще подпомагат движението чрез регулиране и насочване на трафика и паркирането.
На 10 април, петък, от 08.00 ч. до 18.00 ч. в Севлиево се въвежда следната организация на движение:
– в участъка на ул. „Росица” от ул. „Стефан Пешев” до ул. „Опълченска” се въвежда забрана за преминаване на МПС;
– в участъка на ул. „П Р. Славейков” от ул. „Стара планина” до ул. „Росица” се въвежда забрана за преминаване на МПС;
– в участъка на ул. „Д-р Иван Филипов” до входа на общинския паркинг се въвежда забрана за преминаване на МПС.
От ОДМВР – Габрово призовават всички граждани да спазват стриктно указанията на контролните органи и да проявяват отговорност като участници в движението. Служители на РДПБЗН – Габрово са извършили 24 проверки за спазване на правилата за пожарна безопасност в църковни обекти и 13 проверки в места за настаняване.
Огнеборците напомнят: бъдете внимателни при боравене със свещи както в храмовете, така и в домовете. Не оставяйте запалени свещи без надзор, тъй като съществува реален риск от възникване на пожар. При инцидент незабавно подавайте сигнал на телефон 112.
Криминалистите напомнят: при напускане на жилището за по-дълъг период не съобщавайте това на широк кръг от хора, не съхранявайте големи суми пари и ценности у дома и бъдете особено внимателни на оживени места като пазари, базари и търговски обекти. Не се доверявайте на телефонни обаждания с искане на пари – това често са опити за измама.
Ръководството и служителите на Областна дирекция на МВР-Габрово и Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“- Габрово ви пожелават светли празници! Бъдете здрави!

-
Новинипреди 7 дниПроф. Цонков: Служебното правителство ни въвлече в руско – украинската война!
-
Културапреди 6 дниЛазаровден е!
-
Любопитнопреди 7 дни„Плаша цените, а не гаргите“
-
Културапреди 5 дниПразнуваме Цветница! Честит празник на всички
-
Новинипреди 3 дниДжудистите ни с 9 медала от турнир в Перник
-
Културапреди 7 дниИсторически музей – Дряново е носител на националната награда „Наследство“
-
Новинипреди 3 дниМихаил Митов: Само за година стартирахме отново работата по приоритетите на областта
-
Новинипреди 4 дниАндрей Николов: Габрово има нужда от решения, не от обещания!







