Свържи се с нас

Култура

„Включването на Габрово в мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО е престиж и ангажимент за развитие“

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Пред телевизия Zagora NEWS доц. д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър”, коментира, че включването на Габрово в мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО е не само престиж, но и поет ангажимент за развитие.

„Мисля, че за самия град, а и за самия музей, ще бъде много полезно да се развиват занаятите, да се търси връзката с дизайна, с арт-занаятите. Габрово има едно голямо предимство, тъй като на територията на града се намират четири големи музейни институции, които работят самостоятелно. Освен ЕМО „Етър”, там е Националният музей на образованието, там е Домът на хумора и сатирата, там е и Регионалният исторически музей с много богати фондове. Преди няколко години бе открит и Интерактивен музей на индустрията.

Тази конкуренция, която съществува между музейните институции, се отразява много добре на работата. Всеки се стреми да покаже нещо добро, търси се и допирната точка, за да се работи заедно. На мен лично много ми допада тази творческа обстановка.”

Светла Димитрова подчерта, че хората, които ръководят тези институции са отворени да работят заедно. Тя заяви, че колкото повече си сътрудничат представителите на културната общност, толкова по-добри идеи се раждат и има възможност да бъдат реализирани.

Директорът на ЕМО „Етър” поясни, че мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО е създадена през 2004 година и има членове навсякъде по света.

„Тази мрежа дава възможност да видиш какво правят другите, да търсиш партньори и да експериментираш. Тези мрежи правят срещи, на които можеш да намериш партньор за всяка една своя инициатива. Мисля, че всички институции в Габрово ще се възползват максимално от това положение.”

Доц. д-р Светла Димитрова заяви, че на базата на членството на Габрово в мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО може да се издигне статута на Международния панаир на традиционните занаяти, който се провежда всяка година през септември в ЕМО „Етър”.

„Занаятчиите, които гостуват на този Панаир дълго време са били от бившите социалистически страни. Тази година за първи път имаше гости от Южна Африка. Бяха много атрактивни, показаха занаяти, близки до нашите, но и с много разлики. Имаме и гост-занаятчия от Судан. Виждам, че интересът на публиката е много по-голям, ако има и чуждестранно участие.”

Доц. Светла Димитрова даде за пример доброто присъствие на занаятчийски стоки и произведения на изкуството от Азърбайджан, които се продават на българския пазар, тъй като цените им са достъпни да местните ценители.

Директорът на ЕМО „Етър” даде за пример и участието на доц. д-р Лейла Ахмед от Судан, която за втори път участва в Международния панаир на традиционните занаяти.

„Нейните глинени фигури наподобяват много неолитните. Височината им е от 20 до 30 сантиметра и украсата им изобразява душевното състояние на човека. Първата година бе почти невъзможно да бъдат продадени за цената от 60 до 90 лева. Но втората година, всичко се продаде. Хората бяха свикнали вече с цената и разбираха стойността на предлаганите издалия. Това е посоката, а включването на Габрово в мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО ще помогне да се развие.”

Цялото интервю с доц. д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър”, пред Zagora NEWS.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица