Свържи се с нас

Култура

Идеята за „Музейно училище” събра музеи и галерии от региона

Published

on

снимка: НМО – Габрово

Идейният проект за създаване на Център и интернет платформа „Музейно училище” – партньорска инициатива на Националния музей на образованието и Регионалното управление на образованието – Габрово, получи подкрепа от музейната колегия в областта.

снимка: НМО – Габрово

Това стана на среща-разговор в Библиотеката на НМО, в която участваха инициаторите на проекта и представители на EМО „Етър”, МАИР „Боженци”, Исторически музей – Севлиево, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, Музей ”ДХС”, Интерактивен музей, ХГ „Христо Цокев” и детска градина „Младост” – Габрово.

снимка: НМО – Габрово

Директорът на НМО Мая Карагьозова запозна участниците с идеята за регионален Център, чиято цел е координация между музея и училището в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на културното наследство в образователния процес.

снимка: НМО – Габрово

Мотивиращият момент за учителите е дейността на Центъра да бъде обвързана с процеса на кариерното развитие и нормативното регламентиране на уроци в музея и музейни уроци в училище.

снимка: НМО – Габрово

Георги Маринов, началник на Регионалното управление на образованието – Габрово, разясни как може да се обвържат музейните образователни програми и съвместните дейности музей-училище с професионалното израстване и колко е важно учителят да знае, че кариерното му развитие е подкрепено институционално – от РУО, от Областна управа, от Община, от музей.

снимка: НМО – Габрово

Устойчивостта на един такъв проект според Маринов, „зависи от общността (учители, музейни специалисти, родители) и най-вече от нагласите на участниците в процеса, които трябва да се стремим да променяме адекватно на времето”.

В този смисъл г-жа Карагьозова подчерта, че информация за инициативата е представена на Парламентарната комисия по науката и образованието към 44-то Народно събрание, Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Областен управител – Габрово, Националното издателство за образоване и наука „Аз Буки”, които са приветствали идеята.

Информация за дългогодишно партньорство между НМО и ДГ „Младост” с ефект върху професионалното развитие представиха Павлина Минковска, директор на ДГ „Младост” и Ставрина Григорова, учител в детската градина.

Музейните специалисти от областта открито говориха за проблемите в работата с ученическата аудитория – предлагане на едни и същи занимания, които отегчават децата (например във всички музеи се рисува); много малък процент на заинтересованост от страна на учителите; неефективно протичане на летните занимални; заплащането на вход като пречка за провеждане на урочна дейност в някои музеи и други.

Обединяващото мнение е, че идеята може да е успешна, само ако процесът е двустранен, да се работи съвместно, за да се срещнат потребностите на учителите с предлаганите образователни програми.

Габровският регион притежава огромен потенциал. Музеите и галериите в областта са един уникален, увлекателно написан, богато илюстриран учебник по история, етнография, архитектура, изобразително изкуство, литература, география, археология от палеолита, през античността, Средните векове и Възраждането до наши дни.

Тази обективна даденост според директора на НМО Мая Карагьозова, е шанс регионът да създаде модел за взаимодействие между музеите и училището, свързано с кариерното израстване на педагогическите кадри.

До 15 ноември участниците в срещата ще подготвят информация какво предлагат отделните музеи и галерии в областта като начална стъпка за следваща обща среща с представители на педагогическата общност.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица