Свържи се с нас

Новини

Младежи провериха как работят полевите наркотестове

Младежи от Общинския съвет по наркотични вещества в Габрово и полицейски служители разговаряха по проблемите, свързани с употребата и разпространението на наркотици сред младите хора

Published

on

снимка: Пресцентър ОДМВР – Габрово

Доброволците от Общинския съвет по наркотични вещества в Габрово посетиха Областната дирекция на МВР и имаха възможност да се запознаят с работата на полицията по линия „противодействие на престъпленията, свързани с наркотици“.

снимка: Пресцентър ОДМВР – Габрово

Иван Халкин от сектор „Криминална полиция“, Диян Боев от сектор „Пътна полиция“ и експертите Ивелин Златев и Евгения Николова от Научно-техническата лаборатория разговаряха с доброволците за наказателната отговорност при употребата, производството и разпространението на наркотични вещества, за рисковете при шофирането под въздействието на наркотици и за механизмите, чрез които полицията работи за ограничаването на тези престъпления.

снимка: Пресцентър ОДМВР – Габрово

Младежите имаха възможност за кратко да влязат в ролята на експерти и лично да проверят как работят полевите наркотестове, които използва полицията, както и техническите средства, чрез които пътните полицаи установяват водачи, шофирали след употреба на наркотични вещества.

снимка: Пресцентър ОДМВР – Габрово

Темата за рисковете при употребата на психотропни вещества е в основата на превантивна програма, която от тази учебна година стартира в Габрово.

снимка: Пресцентър ОДМВР – Габрово

Представители на общинския съвет по наркотични вещества и превантивно-информационния център към Община Габрово, съвместно със служители от сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР – Габрово, започнаха поредица срещи за повишаване на информираността на учениците в 11-ти и 12-ти клас.

снимка: Пресцентър ОДМВР – Габрово

В рамките на часовете на класа специалистите от Община Габрово и служителите на „Пътна полиция“ запознават учениците с ефектите върху способността за разумна преценка и безопасно шофиране след употребата на алкохол и различните видове психоактивни вещества, с последиците за лицата, направили такива нарушения.

Младежите получават компетентна информация от специалистите и имат възможност да обсъдят с тях всичко, което ги интересува. Срещите започнаха в началото на октомври в Национална Априловска гимназия, като амбицията на организаторите е до края на учебната 2017/2018 г. програмата да обхване всички единадесетокласници и дванадесетокласници в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Дядо се опита да пробута фалшиви 500 евро в магазин в Габрово и го сгащиха

Published

on

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за направен опит от 79-годишен мъж за прокарване в обръщение на подправена банкнота от 500 евро.        

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването, а именно разпит на свидетел и се води за престъпление по чл. 244 ал.1 във вр. с чл. 18 ал.1 от НК за това, че на 19.01.2026 г. в магазин от голяма търговска верига в Габрово, е направен опит да бъде прокаран в обръщение подправен паричен знак – банкнота от 500 евро.

Подправената банкнотата е разпозната от служител в магазина, който е сигнализирал полицейските органи. След намесата им, същата е иззета и по този начин е предотвратено прокарването ѝ в обръщение.        

Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ- Габрово. Предстои провеждане на разпити на свидетели, назначаване на техническа експертиза на иззетата подправена банкнота и извършване на следствени действия за изясняване на механизма на престъплението и евентуално участие на други лица в него. След изясняване на тези обстоятелства предстои повдигане на обвинение.       

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Новини

Ръст на случаите на грип и ОРЗ: здравните власти с препоръки за превенция

Published

on

Регистрира се увеличение на заболелите от грип и остри респираторни заболявания у нас, предупреждават здравните власти. С цел ограничаване на разпространението им се препоръчва спазването на основни предпазни мерки.

Сред тях са избягването на струпвания на хора, особено на закрити места, редовното миене на ръце и избягване на докосването на очите, носа и устата. При поява на симптоми се съветва болните да останат у дома поне 4–5 дни, за да не заразяват други хора.

Децата със симптоми не бива да посещават училище или детска градина, напомнят експертите. При невъзможност за домашен престой е препоръчително носенето на медицинска маска в обществени места, градския транспорт, аптеките и лечебните заведения.

Медицинските маски се препоръчват на пациенти, посетители и медицински персонал в лечебни заведения, както и на хора от рисковите групи. Здравните власти напомнят, че ефектът им е най-голям, когато се комбинират с други мерки – добра хигиена на ръцете и избягване на близък контакт. Маската трябва да се сменя след няколко часа или когато се навлажни, като след това задължително се извършва хигиена на ръцете.

Ваксината остава най-сигурната защита! Грипът не се лекува с антибиотици, подчертават медиците. Най-сигурният начин за предпазване от тежко протичане и усложнения остава ваксинацията. У нас тя е безплатна за всички граждани на и над 65 години.

Зареди още

Новини

Николай Василев и Стоян Ацаров застават начело на БФС – Габрово

Published

on

Българският футболен съюз (БФС) обяви промени в ръководствата на областните си съвети, като основен акцент бе представянето на новото ръководство на БФС – Габрово. Николай Василев поема поста председател на Областния съвет, а негов заместник ще бъде Стоян Ацаров.

По време на срещата във Велико Търново дългогодишният председател Георги Трендафилов бе отличен с почетен плакет за своя принос към развитието на футбола в региона.

*На снимката: Стоян Ацаров и Николай Василев

Промените станаха ясни в рамките на обиколките на БФС в страната, които целят изграждане на открит и устойчив диалог с футболната общност във всички региони. В срещата в Старата столица участваха представители на над 80 клуба, президентът на БФС Георги Иванов и представители на местната власт.

„Радва ни интересът към този отворен диалог, който започнахме още миналата година. Подобни инициативи са ключови за развитието на българския футбол и доказват, че имаме обща кауза, която ни обединява“, подчерта президентът на БФС Георги Иванов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица