Новини
Левицата в Габрово отбеляза 9-ти септември

снимка: БСП – Габрово
С тържествено поднасяне на цветя пред Костницата в центъра на Габрово местната структура на БСП отбеляза 73-годишнината от 9-ти септември.

снимка: БСП – Габрово
Народният представител от „БСП за България“ Кристина Сидорова, председателят на Общински съвет на БСП Габрово Здравко Кънчев, членове и симпатизанти присъстваха на събитието.

снимка: БСП – Габрово
След като отбелязаха празника, заедно с партийни членове от местната организация, Сидорова и Кънчев засадиха цветя пред паметника на Митко Палаузов и Георги Генев. Паметникът на най – малкия партизанин бе почистен от доброволци от БСП Габрово дни по–рано.

снимка: БСП – Габрово
Кристина Сидорова бе специален гост на честването на 145 години от създаването на читалище “Зора – 1872” кв. Нова махала в Габрово. Тя поднесе поздравителен адрес и цветя на председателя Тодор Цветков и благодари за будната творческа дейност на местната културна институция.

снимка: БСП – Габрово
“Приемете моите най – сърдечни поздрави по повод 145 години от създаването на читалище „Зора – 1872” кв. Нова махала, Габрово.

снимка: БСП – Габрово
Пожелавам здраве и творчески успехи. Нека и за в бъдеще имате силен дух, за да утвърждавате читалищната дейност и да продължавате делото, което сте започнали!

снимка: БСП – Габрово
На този светъл празник бих искала да изкажа и благодарността си към всички самодейци от читалището, които с всеотдайния си труд и обич към Габрово съхраняват местната култура“, каза Сидорова пред насъбралото се множество от гости и самодейци, дошли да почетат празника.

снимка: БСП – Габрово
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Румен Радев идва в Габрово с визия за силна икономика и бъдеще за младите
Румен Радев, лидер на коалиция „Прогресивна България“, ще посети Габрово на 29 март (неделя). Срещата с гражданите ще се проведе от 11:00 ч. в зала „Възраждане“.
Събитието ще бъде възможност за открит разговор за бъдещето на града и региона, с фокус върху развитието на местната икономика, насърчаването на високите технологии и създаването на реални перспективи за младите хора.
„Сега е моментът да бъдем безкомпромисно честни – Габрово има огромен потенциал, но са нужни непреклонна решителност и категорични действия, за да бъде реализиран“, посочват от коалицията.
Сред основните акценти ще бъдат икономическият растеж, подкрепата за бизнеса и индустрията, привличането на инвестиции, модернизацията чрез технологии и създаването на условия младите хора да останат и да се развиват в региона.
По време на срещата ще бъдат представени и кандидатите за народни представители на коалиция „Прогресивна България“ от 7 МИР – Габрово – екип, заявяващ готовност да поеме отговорност за развитието на региона. От коалицията отправят покана към всички граждани да се включат и да бъдат част от разговора.
*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „Прогресивна България“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „Прогресивна България“ е под номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Култура
12-годишната Гала Савчева от Габрово спечели „Орфеево изворче“

Град Стара Загора за пореден път се превърна в сцена на традицията и фолклорното изкуство, домакинствайки престижния Национален фолклорен конкурс „Орфеево изворче“.
Сред изключително силна конкуренция от над 100 участници, малката Гала Савчева от град Габрово завоюва престижното първо място и златен медал.
Успехът на 12-годишната талантлива певица е изключително ценен, тъй като е постигнат в най-трудната възрастова група, наравно с ученици от специализираните музикални училища в страната.
Високото отличие бе присъдено от авторитетно жури в състав: Дафинка Дамянова, Чонка Кинева и Тодор Кожухаров. Победните изпълнения на Гала включваха две емблематични северняшки песни: „От Стамбула идат, мамо“ (по музикална постановка на Манка Билчева) и акапелното изпълнение на „Соколе, сиви соколе“ от репертоара на легендарния Кайчо Каменов.

Този престижен резултат е плод на неуморния труд и вдъхновението на вокалния педагог д-р Ана Борисова от Сдружение „Анна-Фолкарт“ – гр. Дряново.
Специални благодарности за професионализма, подкрепата и отдадеността, които стоят зад всяка стъпка на Гала към този висок връх в народното пеене.

Любопитно
Две млади пианистки от МК „Весела” на европейските сцени

„Будапеща и Люксембург ни очакват” – под това мото премина концертът на Адриана Кънева (12 клас) и Ай Хасегава (10 клас), заедно с техни съмишленици от клуба. Събитието се превърна в своеобразен трамплин към международните им изяви. И двете пианистки са вече утвърдени имена – носители на редица национални и международни отличия.
Най-новото признание идва под формата на покани за концертни участия в престижни европейски столици – награди, заслужени с талант и постоянство. Адриана Кънева получава правото да свири в Будапеща след триумфа си на Първия национален конкурс „Орфей на бъдещето” – София 2025, откъдето печели и Гран при на името на Георги Златев-Черкин.

Между 3 и 6 март младата пианистка вече реализира своята награда – с концерти в българското посолство и в Българския културен център в унгарската столица. Изяви, съпроводени от силни емоции, нови контакти и усещане за заслужен връх след близо 14 години отдаденост на пианото.
Предстои ред на Ай Хасегава. Тя е отличена с Първа награда на Международния конкурс „Вивапиано” – София 2025, както и със специална покана за концерт в Люксембург. Между 26 и 29 март Ай ще представи около 20-минутна програма в зала Foyer Europeen.


Символичен домакин на събитието ще бъде българската композиторка Албена Врачанска – член на журито на конкурса. Концертът „Будапеща и Люксембург ни очакват” събра на една сцена и други ученици на клавирния педагог Весела Пенева – Полина Флориду, Иво Велков, Лорен Николова, Александър Стоянов, Кристина Стефанова, Матеа Кънева, Лаура Недева и Елина Табакова.

Публиката аплодира и най-младите участници – Здравко Килифарев и Николай Банковски, които направиха своя сценичен дебют. Начало, което обещава продължение. Музикален клуб „Весела” отново показа, че е място, където талантът се развива, а мечтите – намират своя път към големите сцени.

-
Кримипреди 5 дниСекунди от трагедия: „БМВ“ прелетя през тротоар и се вряза в магазин в Габрово
-
Любопитнопреди 5 дниКак да носите мъжки кожени якета правилно?
-
Културапреди 6 дниНаши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали
-
Новинипреди 2 дниГЕРБ – СДС откри предизборната си кампания в област Габрово
-
Новинипреди 2 дниДопълват областният регистър на военните паметници с още два
-
Културапреди един денИсторически музей – Дряново представя нова изложба на Петранка Новосад
-
Новинипреди 2 дни„Янтра“ срещу „Фратрия“: сблъсък с висок залог
-
Кримипреди един денПогнаха шофьора на „БМВ“-то, забило се в магазин на Бичкинята











