Свържи се с нас

Култура

НМО-Габрово отново приема българи от Молдова, Румъния и Украйна

Published

on

Група преподаватели, учители, студенти и ученици, организирани от Общността „Братство на българите в Румъния”. В средата – ст. преподавател Свилен Колев, ТУ-Габрово, Департамент за езиково и специализирано обучение

Педагогически кадри, студенти и ученици от Молдова, Румъния и Украйна отново посещават Националния музей на образованието през летните месеци. Работата с организирани групи наши сънародници зад граница с цел популяризиране на културните ценности, свързани с образователното дело в България, е традиционна за музея дейност повече от 25 години.

Гостите са курсисти в квалификационни курсове и педагогически езикови практики, които се провеждат в Техническия университет – Габрово.

Първата група, организирана от Обществената асоциация на учителите по български език и литература в Република Молдова, посети музея на 20 юли. На 1 август гостуваха учители, студенти и ученици от Общността „Братство на българите в Румъния”.

През втората половина на месеца се очакват около 50 курсисти от Одеския областен институт за квалификация на учители в Украйна.

Според договора между НМО – Габрово и Департамента за езиково и специализирано обучение към ТУ – Габрово 120 сънародници ще се запознаят с културно-историческото наследство и историята на просветното дело в България.

„Това е една високоотговорна работа“ – споделя Свилен Колев, старши преподавател в катедра „Чужди езици”. – Всяка група гостува по две седмици, в които се изучават българска история, краезнание, етнология, граматика… Всички курсисти са подготвени хора, с разностранни интереси, владеят чужди езици. Аз и моите колеги – старши преподавател Надежда Славова и главен асистент д-р Мирослав Пантев, сме работили с трима професори, с университетски преподаватели. Водачът на втората група от банатски българи е изключително ерудиран 75-годишен познавач на българската литература. Преди посещението в музея, говорихме много за глаголицата и кирилицата, а после в експозиционните зали на НМО се запознахме с писмените традиции по българските земи. Това е прекрасна програма, защото тези хора тръгват, водени от привлекателната възможност за една екскурзия, но на втория, третия ден всичко се променя и преобръща – съхранената историческа памет става реалност за тях.”

Курсовете са регламентирани от държавата. Има постановление на МС от 1993 г. за осъществяване на образователна дейност на чуждестранни граждани и лица без гражданство, които са от българска народност и пребивават на територията на друга държава.

Според новия Правилник за устройството и дейността на НМО музеят подпомага българската общност в чужбина за съхраняване и популяризиране на националните ценности и просветните традиции.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица