Свържи се с нас

Култура

„Снежанка и седемте джуджета” в НМО – Габрово

Published

on

снимка: НМО – Габрово

С театрална постановка „Снежанка и седемте джуджета” и юбилейна изложба в Националния музей на образованието НУ „Васил Левски” – Габрово отбеляза 135 години от основаването си. С премиерата на една от най-обичаните приказки на Братя Грим музеят стартира Прегледа на училищните театрални групи и състави „Старото школо разказва”.

Прегледът ще се провежда всяка година в рамките на Месеца на словото и знанието през май. Познатата в огромен брой публикации, вариации и екранизации двувековна приказка получи нов прочит на 26 май вечерта в кинозалата на Националния музей на образованието.

снимка: НМО – Габрово

Под ръководството на трима професионални актьори от ДТ „Рачо Стоянов” – Петко Петков, Надежда Петкова и Димо Димов, театралният състав на училище „Васил Левски” изненада публиката със свежа и по детски позитивна драматургия, с осъвременено действие и близки до реалността ситуации, с много чувство за хумор и най-вече с екипна игра.

В ролята на Снежанка се изяви Никол Велчева, принцът игра Теодор Атанасов, Елица Анчева блесна като Злата кралица. Заедно с останалите актьори от втори и четвърти клас – Ирен, Калояна, Цвети, Еленка, Мартин, Кирчо, Митко и Боби, те влизаха в различни персонажи и приказни ситуации. Момичетата за секунди сваляха наметките в музейната „гримьорна”, слагаха шапките и влизаха в ролята на джуджета и обратно. Ловецът ставаше джудже, джуджето – войник…

снимка: НМО – Габрово

„Това, което направиха децата не е геройство, а повече – аз ги подложих на изключителен творчески тормоз – призна, радостен от успеха, ръководителят на театралния състав Петко Петков. – Театърът е екипно изкуство, това е истината за сцената. От Петринел Гочев, с когото най-много съм работил, наследих принципа „Всеки играе всичко” и в „Снежанка и седемте джуджета” се вижда как и децата могат да работят един за друг.”

Работата на професионалните актьори с училище „Васил Левски” започва по проект „Изкуството – докосване до божественото”, финансиран по програма Култура на Община Габрово за 2016 година. Инициатор на дейностите по проекта е 3/5/7/ Cats’ House.

снимка: НМО – Габрово

Идеята е деца от всички възрасти да преминат през различните творчески етапи на театралната постановка – драматургия, създаване на костюми и сценография, подбиране на подходяща музика, хореография. Децата от „Васил Левски” се справиха с всички етапи всички етапи, проектът е завършен, но Петков обещава, че ще продължи да работи с тях.

Ръководството на училището в лицето на Валентина Венкова каза, че винаги ще осигурява място за репетиции на малките актьори, дори по-големите да излязат от НУ „Васил Левски”. Директорът на НМО Мая Карагьозова обеща на театралната група, че винаги ще има партньор в лицето на музея и всички зали могат да бъдат сцена за техни представления.

Творческият екип получи кошница с цветя като на истинска премиера и бонбони от Националния музей на образованието. Режисьорът Петко Петков прие поканата да бъде ментор на Прегледа на училищните театрални групи и състави „Старото школо разказва”. Той сподели, че за него музеят е една нова сцена и партньрството с НМО би било много ползотворно.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица