Новини
Да превърнем сивото в зелено 2017!

снимка: Община Габрово
Стартира традиционната инициатива на Община Габрово под мотото „Да превърнем сивото в зелено”. Тази година за пореден път ще бъдат финансирани благоустройствени мероприятия по реда на публично-частните партньорства във всички населени места в общината.
Програмата е насочена основно към реализация на дейности по благоустрояване на обекти – общинска собственост – ремонт на тротоарни площи, пешеходни зони, огради и дейности по облагородяване и поддържане на вътрешно-квартални, околоблокови, алейни пространства и подходи, с активното участие на граждани или граждански сдружения, юридически лица и неправителствени организации, с цел подобряване на средата за обитаване и опазване на изграденото с тяхно участие.
Цел на проекта е: да бъде почистена и обновена зелената площ и пешеходните алеи; да бъдат монтирани пейки и кошчета за отпадъци; да бъдат приведени в приветлив вид тревните площи, храстовата и дървесна растителност; да се превърне зеленото пространство в междублоковите терени в красив кът за игра на най-малките, в привлекателно място за младите хора в района, в любим кът за отдих на хората от околните жилищни блокове.
Ползата от участие в програмата е прилагане на устойчив модел на публично-частно партньорство между Общината и физически и юридически лица при извършването на дейности по благоустрояването, формиране на механизми за ефективно управление и стопанисване на откритите пространства, които са със статут на общинска собственост; насърчаване и ангажиране на гражданското участие в процесите на изграждане и опазване на общинската собственост и облагородяване на пространствата пред жилищните блокове, и превръщането им в уютно и привлекателно място за живеене.
Основните дейности, които живеещите в съответните райони могат да реализират са: бетониране на площадки пред блоковете, подмяна на тротоарни настилки, насипване и подравняване на терени, затревяване на площи, направа на беседки, пейки и маси, кошчета за отпадъци, декоративни огради и др., с цел подобряване на естетичния вид на междублоковите пространства, зоните за детски игри и отдих, спортни площадки и зелените площи около жилищните блокове.
Фокусът на кампанията е проектите да се реализират с безвъзмездния труд на кандидатстващите граждани и сдружения, като идеята е да се развие системата на доброволчеството, а общинската администрация ще осигури и достави необходимите строителни материали за благоустрояване, и градинско обзавеждане – пейки, материали за беседки и др. за планираните подобрения и оформяне на зони за отдих.
Общата стойност на проекта не трябва да надхвърля 5 000 лв., като средствата за финансиране на доставките /до 75 % от общата стойност/ ще бъдат осигурени от общинския бюджет, а гражданите /местна общност, етажна собственост/ участват с не по-малко от 25 % под формата на доброволен труд.
За да бъде одобрен проектът за облагородяване на междублоково пространство, градинка или кът за отдих, важно е и живущите в околните сгради да поемат ангажимент, че ще ги пазят и ще се грижат за тях поне 3 години напред.
Проекти на граждани ще се приемат до 30 май.
За всеки жител на община Габрово, който има идея или предложение за облагородяване на междублоковите пространства и тревните площи, за ограничаване на вандализма и насърчаване на общественото съзнание, с цел постигане на по-добра жизнена среда, вратите на Община Габрово са широко отворени.
На разположение на гражданите и гражданските сдружения е екип от добре подготвени и компетентни специалисти, готови да съдействат с необходимите съвети и техническа помощ.
Надяваме се да има достатъчно активност и отговорност на всички граждани на Община Габрово, както и в етажните собствености, така че да превърнат прилежащите терени в хубави места за отдих. Разчитаме на желанието за подобряване естетическия вид на зоните в околоблоковите пространства, така че още повече места в града да бъдат сочени за пример.
Формуляр за участие може да изтеглите от тук. Пълна информация във връзка с инициативата прочетете в информационната брошура, която ще намерите в Центъра за информация и услуги на гражданите в Община Габрово или изтеглете оттук.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Д-р Михов: Близо 340 хиляди са събрани за ремонт на Детското отделение

Само за 15 дни, даренията за ремонт на Детското отделение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ нараснаха с повече от 32 хил. евро. Така събраните средства и материалните дарения вече възлизат на обща стойност от близо 340 хил. евро.
Това съобщи изпълнителният директор на областната болница д-р Минко Михов. Две са големите материални дарения – едното на стойност 16 555.52 евро, а другото – 14 372.22 евро.
Новите постъпления по дарителската банкова сметка възлизат на 1186.28 евро, от които 1 000 евро дарение от доктор Серджо Мюлер и 186.28 евро от дарителската кутия, поставена в областната болница.
Дарителската кампания стартира на 1 декември 2025г., като за три месеца с кампании, инициативи и дарения бяха събрани над 180 хил. евро от общността в Габрово и региона. Дарителската кампания продължава и през март.
Можете да подкрепите каузата с доброволен труд, материали или дарение на дарителска сметка:
МБАЛ „Д-р Т.Венкова” АД Габрово,
банка ДСК
IBAN : BG62STSA93000021423558
BIC : STSABGSF

Икономика
Цветя, вкус, традиция и вдъхновение на 7 март на Фермерския пазар

Цветя, вкус, традиция и вдъхновение – на 7 март ви очаква Фермерски пазар „ОТ БГ“, посветен на Деня на жената и истинската българска храна!
Фермерски пазар „ОТ БГ“ Ви кани на 7 март на площад „Възраждане“ в град Габрово. От 10.00 до 16.00 часа ще Ви очакват добре познати и любими български производители, които носят със себе си вкуса на истинската храна, аромата на пролетта и вдъхновението за най-сърдечните подаръци.
Този пазар е посветен на жената – майката, съпругата, дъщерята, приятелката, колежката – на всяка дама, която прави света по-топъл и по-красив. На пазара ще откриете свежи пролетни, с които да зарадвате любимия човек.
Освен тях ще намерите ръчно изработени изделия, натурална козметика, билкови продукти, мед и пчелни продукти, сладка и конфитюри, вино, тахан, ядки, млечни и месни продукти и още много вкусни и красиви предложения, подходящи за подарък за 8 март така и за вашето ежедневие.
Фермерски пазар „ОТ БГ“ традиционно защитава каузата за подкрепа на българското производство и местните производители. За нас е важно не просто да пазарувате, а да избирате осъзнато – да подкрепяте труда, земята и хората зад всеки продукт.
Както винаги, един от вас, закупил продукт от пазара, ще си тръгне с богата томбола, събрала разнообразни артикули от щандовете на участниците. Защото доброто се връща, а когато подкрепяме родните производители, показваме уважение към техния труд и вдъхновение.
Очакваме Ви на 7 март, от 10:00 до 16:00 часа, на площад „Възраждане“ в град Габрово, където пролетта ще ухае на цветя, истинска храна и благодарност към жените в живота ни!

Новини
ШК „Орловец 1997“ – Габрово – с вицешампион по блиц шахмат

13-годишният Йоан Велчев от ШК „Орловец 1997“ – Габрово, с треньор международен майстор Йордан Иванов, стана вицешампион по блиц шах на Държавното индивидуално първенство във възрастовата група на 14-годишните.

С 5 победи, едно равенство и една загуба от шампиона във възрастовата група, Йоан заслужено се нареди втори и грабна сребърния медал в държавното първенство, което тази година се проведе в Пловдив.

Достойно се представи и 10-годишният Иван Екимов, който в оспорвана конкуренция във възрастовата си група постигна 6,5 точки и се нареди 5-ти от 50 състезатели.

Във възрастовата група на 14-годишните другият представител на клуба Стефан Тотев се класира 13-ти. 18-годишният Денислав Иванов зае 10-то място в своята възрастова група.

Добре се представиха и новите попълнения на клуба- Матей Николов на 7 г., който се класира 13-ти при 8- годишните и Тодор Петров, който зае 12-място в групата до 16 години.




В националния шампионат се включиха над 200 деца от 40 клуба от цялата страна във възрастовите групи от 8 до 18 години.

-
Любопитнопреди 3 дни„Тревненска школа“ стартира курсове за прием на ученици
-
Кримипреди 6 дниГеорги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово
-
Новинипреди 6 дниСъветниците одобриха субсидията за „Янтра“
-
Новинипреди 3 дни„Янтра“ се изкачи в топ 3 след обрат на негостоприемния „Бончук“ в Дупница
-
Любопитнопреди 3 дниУченичка от Габрово с първо място от национално състезание по немски
-
Новинипреди 3 дниЗапочва градежът на параклис в село Янковци
-
Новинипреди 3 дниБогомил Петков с приз „Добродетел на десетилетието“
-
Новинипреди един денКристиян Василев от Габрово се завърна с медал от шахматен турнир





