Свържи се с нас

Новини

Кирил Добрев: Ще поставим област Габрово на икономическата карта!

*Парламентарни избори 2017*

Published

on

Ще поставим област Габрово на икономическата карта. Казвам го с увереността и ината на половин македонец и пресметливостта на половин габровец. Това заяви в студиото на БТВ тази сутрин водачът на листата с кандидати за народни представители в габровска област от коалиция „БСП за България“ Кирил Добрев.

„Веднага след като спечелим изборите, поемам ангажимент да бъде създадена изнесена структура към Министерство на икономиката, която да се занимава с фонд „Иновации“ и фонд „Индустрия“. Така ще позиционираме област Габрово на икономическата карта, като основен фактор и логистичен център, аргументира се Кирил Добрев по време на дебата с бившия вицепремиер и бивш кмет на Габрово Томислав Дончев.

Кандидатът на коалиция „БСП за България“ цитира официалната статистика, според която за 10 години управление на ГЕРБ 10 000 души са напуснали Габрово. Общината е на първо място по усвояването на европейски средства на глава от населението, но и по магазини за дрехи втора употреба. Всяка сутрин автобусите извозват габровци на работа в Севлиево и Велико Търново.

Вярно ли е, че Община Габрово е отказала на голяма японска компания да инвестира в града? – обърна се Кирил Добрев към представителя на ГЕРБ. Въпросът смути Дончев, който косвено призна, че след разговори с местното ръководство, японската „Язаки“ е пренасочила инвестицията си в Димитровград.

Въпреки милионите, дадени за обществени поръчки, няма почти нито една габровска фирма, която да е могла да се възползва от тях – подчерта още Кирил Добрев.

Водачът на листата на коалиция „БСП за България“ припомни, че БСП заедно с недоволните от управлението на ГЕРБ са спечелили президентските избори и днес България има нов, различен президент. Основната ни задача е заедно с хората да спечелим парламентарните избори и да се справим с най-големия проблем в страната, по-голям от всяка една партия, и това е демографската криза, добави Добрев.

В момента 70% от икономиката на страната се гради върху европейските фондове. Не може България да съществува от подаяния и протегната ръка. Всички далавери в страната са свързани с европейските проекти. Искаме независима икономика, която да създава работни места. В която да има конкуренция и по-високи доходи, поясни Кирил Добрев.

По отношение на сигурността той обяви, че основен приоритет трябва да бъде борбата с битовата престъпност. Системата на МВР е единствената нереформирана. С последните промени се вижда, че пак стимулираме „чантажиите“, а не тези които са на улицата и трябва да пазят хората. Има активисти на ГЕРБ, които работеха в системата на МВР и изпълняваха политически поръчки до този момент.

Според Кирил Добрев образование и бизнес се разминават като бързи влакове. През последните години почти е ликвидирано професионалното обучение. Българският бизнес не може да си осигури онези кадри, които са необходими за развитието на икономиката. В тази сфера ще инвестира БСП, категоричен бе водачът на листата на коалиция „БСП за България“.

Към избирателите в габровска област Кирил Добрев се обърна с думите: „Най-доброто обещание е свършената работа. За краткото време, в което бях народен представител от региона, хората разбраха, че съм партньор за дълъг път. Затова поемам ангажимент към Габрово младите хора да останат да живеят и работят тук, към Севлиево – да оправим довеждащия водопровод, към Дряново и Трявна да бъдат национални туристически центрове, които да бъдат извор на българщината.“

Коалиция „БСП за България“  е с номер 10 в интегралната бюлетина.
„Поискай промяната“

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на Коалиция „БСП за България“. Купуването и продаването на гласове е престъпление*

Крими

22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово, 22-годишен рецидивист бе с взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ за извършени кражби.

Мъжът с инициали Б.Ш.  е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода 18.11.2025 г. – 20.01.2026 г. в севлиевска игрална зала и от паркиран лек автомобил в град Габрово при  условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, откраднал пари, собственост на двама граждани, общо сумата от 407,79 евро.

С постановление на Районна прокуратура – Габрово Б.Ш. е бил задържан за срок до 72 часа. Обвиняемият е осъждан многократно. По отношение на него има влезли в сила общо 10 присъди, преобладаващата част от които са за престъпления против собствеността. Той вече е търпял наказание лишаване от свобода, като е бил освободен от затвора само 2 месеца преди да извърши отново престъпление.        

За престъплението по което Б.Ш е привлечен в качеството на обвиняем е предвидено наказание от 2 до 10 години лишаване от свобода. 

Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.

Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Зареди още

Икономика

Дигитални треньори ще подпомагат използването на модел за зрялост на МСП за въвеждане на ИИ

Published

on

Изкуственият интелект (ИИ) бързо навлиза във всички сфери на нашия живот. Ръководителите на МСП обмислят внедряването на решения, базирани на ИИ, но не са сигурни дали използването на такива решения е подходящо за тяхната фирма.

Каква е готовността на фирмата за въвеждане на ИИ, какви организационни дейности трябва да направи, каква е готовността на персонала – знания, умения, психологически нагласи и съпротиви, колко ще струва и има ли достатъчно ресурси? – това са само част от въпросите, на които моделът за зрялост помага да се намерят отговори.

Моделът за зрялост на МСП за въвеждане на ИИ (моделът за зрялост за ИИ) е разработен в рамките на проекта DIGITAL COACH INTELIGENCE, в който Габровската търговско-промишлена палата е партньор. В проведения семинар в Габрово представители на МСП, на Дигиталния хъб, на регионални и местни власти, както и преподаватели от Техническия университет в Габрово се запознаха с модела за зрялост. Разгледан беше пример за прилагане във фирма в Германия и практически насоки как да се анализират получените резултати от прилагането му от гледна точка на дигиталния треньор. Предвижда се пилотното тестване на модела за зрялост в пет български фирми.

В рамките на проекта се разработват и модули за самообучение на дигиталните треньори в редица направления – ИИ в производството, ИИ в услугите, ИИ и управление на човешките ресурси, Компютърно виждане, ИИ и устойчивостта (разработва се от България) и др. Предвижда се оценка на ролята на учебните фабрики в този процес, както и разработване на учебни модули, които могат да се приложат в средното образование. Водеща организация е Институтът за трудово-правни науки към Рурския университет в Бохум, Германия. Включена е и учебната фабрика към университета. Останалите партньори са университети, търговско-промишлени палати и консултантска фирма от Франция, Унгария, Гърция. Повече – на сайта на проекта.

Проектът се финансира от програма Еразъм+ в рамките на „Партньорства за сътрудничество – Партньорства за сътрудничество в областта на професионалното образование и обучение 2024 от 2024 до 2027 г. Изразените възгледи и мнения са изцяло на автора/авторите и не отразяват непременно позицията на Европейския съюз или на Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито EACEA носят отговорност за тях.

Зареди още

Икономика

Четири фирми пожелаха строителството на крайречната зона до зала Орловец

Published

on

Четири строителни компании са подали оферти в обществената поръчка за изпълнение на строително-монтажните работи по проекта за обновяване на крайречната зона на река Янтра в Габрово. В процедурата са участвали „АРТСТРОЙ“ ООД, „КОТА-2001″ ООД, „ГЕОСТРОЙ“ АД и „ВЕРТИКАЛ 90″ ЕООД.

Предстои назначената комисия да разгледа и провери подадените документи, след което ще бъде определен изпълнителят. Проектът е сред приоритетните инвестиционни намерения на Община Габрово и е насочен към цялостно преосмисляне на градската среда в прилежащите на реката пространства.

В обхвата на строително-монтажните работи са включени изграждане на нови пешеходни и велосипедни връзки, обновяване на площадното пространство пред спортна зала „Орловец“, оформяне на зони за отдих, спорт и културни дейности, изграждане на екстремна писта за скейтбордове и велосипеди от тип „пъмптрак“, надграждане и изграждане на нови подпорни стени, озеленяване, парково и улично осветление.

Интервенцията обхваща двата бряга на Янтра в участъка между мост „Д-р Никола Василиади“ и мост „Христо Ботев“. В обхвата на обекта е предвидено и изграждане на нов пешеходен мост, за който обществената поръчка тепърва предстои да бъде обявена. Работният проект е изпълнен от проектантско бюро „АРК ПРОЕКТ“ ООД.

Благоустрояването е включено в две концепции за интегрирани териториални инвестиции: „Брегове на съвремието – комплекс от мерки за създаване на зелена, иновативна и приобщаваща градска среда в Габрово и Пловдив“ и „Синергия за нови възможности“. Финансирането се осигурява по две оперативни програми от периода 2021–2027 г. — Програма „Развитие на регионите“ и Програма „Околна среда“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица