Свържи се с нас

Култура

Съвсем заслужени награди на Смешен филм фест 7

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Приключи Смешен филм фест 7, тъжно, но факт. На тържествена церемония вечерта на 26 октомври бяха обявени филмите, които най-силно впечатлиха жури и публика и които съвсем заслужено грабнаха отличията в различните категории.

Очаквано или не, за най-добър филм на Смешен филм фест 2016 бе отличен „Съвсем нов завет“. Журито присъди голямата награда на продукцията от Белгия, Франция и Люксембург, заради „нежността и разбирането, с които режисьорът се отнася към своите необикновени, но истински добри герои и за начина, по който защитава правото на избор, любов и свобода“. Така обяви мотивацията на своите колеги Мартина Вачкова, която бе част от журито на седмото издание на феста.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Кметът на Габрово Таня Христова връчи наградата на публиката, която бе отсъдена на българския филм „Летовници“. Режисьорът Ивайло Пенчев я прие с радост и обеща на габровци да направи специална прожекция на хитовата лента съвсем скоро в столицата на хумора. Очаквайте не една, а цели две прожекции на „Летовници“ на 1 и 2 декември в зала „Възраждане“!

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Своя награда връчи „Федералната агенция за международно хуманитарно сътрудничество на Русия“, която спечели френската комедия „Какво направихме, за Бога?“. Владимир Пенев обяви мотивите за отличието: „за елегантния хумор и здравословната доза самоирония към реалността, в която трябва да се научим да живеем.“

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Специалната награда на журито грабна руската лента „Някои го предпочитат студено“. „Наградата се присъжда, заради кипящия хумор и лекотата, с които филмът забавлява и говори на младата публика на нейния собствен език“, каза Кин Стоянов, който също бе част от звездното жури с председател Димитър Коцев – Шошо.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Първи сред наградените бяха децата-аниматори от Детското ателие по анимация, което се проведе в Дома на хумора и сатирата по време на фестивала. Те получиха своите отличия преди всички останали свои „колеги“ от филмовата индустрия и споделиха впечатления от участието си в ателието.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Какво е церемония без блясково шоу, настроение и усмивки? За това се погрижиха младите таланти от шоу балет „Магия“, които отново изненадаха публиката с динамични, пластични и модерни танци. Е, нали е „магия“, също толкова силна и привлекателна като киното.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

„Довиждане Смешен филм фест, ще те чакаме отново притаили дъх догодина, по същото време, защото най-добре се смее този, който въобще се смее. В Габрово го знаем от опит.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Музеите и живото наследство – нови пътища за развитие

Published

on

Музей „Етър“ проведе практически семинар, на тема: „Музеите и живото наследство – нови пътища за развитие.

Опит и вдъхновение от Чешката република“ Лектор на семинара беше д-р Ева Куминкова, главен асистент в катедрата по Европейска Етнология в Масариковия университет в Бърно.

Чрез теоретична част, казуси и групови занимания музейните специалисти преразгледаха традиционната роля на музеите в документирането, опазването и представянето на живото наследство.

Обсъдиха идеята за музеите като културни посредници, свързващи различни публики в областта на културното наследство, и като социални пространства, отговарящи на потребностите на местните общности. Запознаха се с конкретни примери за това как живото наследство е интегрирано в дейността на музеите в Чешката република.

Освен екипа на музей „Етър“, в семинара взеха участие музейни специалисти от РИМ – Габрово, Музей „Дом на хумора и сатирата“, ИМ – Севлиево, ИМ – Дряново, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, ИМ – „Искра“ – Казанлък.

Зареди още

Култура

Предстои Десетото издание на Международния фестивал „Solo Act“

Published

on

От 21 до 26 април 2026 г. Габрово ще се превърне в сцена за най-добрите постижения в изкуството на монодрамата. Драматичен театър – Габрово отправя своята отворена покана за кандидатстване за участие в фестивала „Solo Act 2026“, който вече десет години събира едни от най-значимите творци и спектакли от страната и чужбина.

За тазгодишната програма ще бъдат подбрани предложения в две основни направления: Моноспектакли – професионални постановки, реализирани през последните две години и половина, които ще се състезават в конкурсната програма; и Нови монопиеси – непоставяни текстове от български автори, които ще бъдат представени пред театрални специалисти в специален формат за пърформанс-четене.

Желаещите да кандидатстват могат да изпратят своите материали чрез електронната форма, публикувана на сайта на театъра. Срокът за подаване на предложения е 15 октомври 2025 г. Селектираните заглавия ще бъдат обявени през декември.

Фестивалът предоставя уникална възможност за среща между автори, актьори, режисьори и директори на театри от България и чужбина, като за десетото си издание събитието ще надхвърли мащаба на досегашните издания.

Отличените спектакли ще получат признание в шест категории, сред които „Най-добър спектакъл“, „Изкуството на актьора“ и „Изкуството на режисьора“. „Solo Act“ се утвърди като един от важните международни форуми за моноспектакли продължава да отваря пространство за силни индивидуални изяви и нови гласове в театъра.

Зареди още

Култура

Над 10 000 души посетиха Етъра за Международния панаир

Published

on

10 204 българи и чужденци посетиха XIX Международен панаир на традиционните занаяти, който се проведе от 6 до 8 септември в музей „Етър“. Организатори са музей „Етър“, Министерство на културата и Община Габрово, а патрон на събитието е Председателят на Народното събрание.

Панаирът е едно от най-значимите културни събития в България и дава възможност да се представят традициите на общности от различни страни по света. На Изложението-базар и в Международната надпревара по изработване на бижута от мъниста с Младежка секция участваха над 50 майстори от Европа и Азия – около 30 чуждестранни и 20 български.

Те демонстрираха уменията си в ръчната изработка на изделия, аранжираха привлекателни пространства и срещнаха публиката със знанието, съхранено чрез техните занаяти. Международното състезание беше спечелено от унгарката Сцидония Петер, удостоена с най-престижното отличие – „Сребърна хлопка“, парична премия от 2 500 лв. и право на изложба-базар в музей „Етър“ през 2027 г.

В младежката надпревара победител стана Ема Славкова от Националната художествена академия, която получи „Бронзова хлопка“, 800 лв. и също право на бъдеща изложба-базар в музея. „Има поговорка, че занаят без ръце не се учи, без сърце не се пази. В нея е вложено кратко, но много точно описание на същността на този поминък. Занаятите правят страните разпознаваеми. Ръчната работа създава изделия, но тя учи на търпение, прецизност, уважение към традициите, вникване в необятната красота на природата“, подчерта при откриването на Панаира проф. д-р Светла Димитрова, директор на музей „Етър“.

Сред акцентите на деветнадесетото издание бяха редица нововъведения: Панаирът за първи път се проведе като биенале – събитие на всеки две години. Включени бяха представители от списъка „Живи човешки съкровища“, носители на знания и умения с ключово значение за опазването на нематериалното културно наследство.

В рамките на изложбата „Новото ценно“ посетителите видяха как съвременни занаятчии използват традиционни техники, за да създават модерни изделия с нова визия. В състезателната програма за първи път беше включено домашно занятие с хилядолетна история, разпространено по всички краища на света.

За първи път имаше вечерни концерти – на Фоли Ба и Балканджи, които станаха възможни благодарение на новоизградената сцена, създадоха неповторима празнична атмосфера. XIX Международен панаир на традиционните занаяти в „Етър“ показа, че опазването на традициите и творческото им съчетаване със съвременността не само вдъхновява, но и създава мост между култури и поколения.

Събитието доказа, че занаятите са живо наследство, което се развива и обогатява чрез нови форми и срещи. Организаторите вече насочват усилията си към XX издание, което ще се проведе през 2027 година и ще даде нови поводи за гордост и радост на всички, които вярват в силата на ръцете и сърцето в съхраняването на културното богатство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица