Новини
Новият сезон на Неделната лига на Габрово по футбол стартира

снимка: АНЛ – Габрово
С хубав и резултатен футбол, стартира Английска Неделна Лига Габрово, сезон 2016/2017.
Най – изразителната победа на старта записа „Палаузово“/Интерпауър/ със 7:1 над дебютантите от „Лестър Сити“. Момчетата от Севлиево изиграха хубаво първо полувреме, но липсата на опит си оказа влияние, което доведе до седемте гола в тяхната врата. Четири от тях станаха дело на капитана на „палаузовци“ Пенко Стефанов – Бате Пенко.
Шампионите от „Копакабана“ също тръгнаха с победа, дошла много трудно. Единственият гол, за победата над „Eagles“ с 1:0, бе на Петко Моровяков от пряк свободен удар.
Вицешампионите от „Laziale“ също стартираха ударно. С четири гола на Бисер Стефанов те победиха категорично „Боди Груп“/Експрес/, с 5:0.
Бронзовите медалисти от предния шампионат „2+2“ започнаха мощно срещу завърналия се в лигата „ФК Стеф“. Нено Караджов и Илиян Тосунов дадоха преднина от два гола за селекцията на братя Гутеви, но с по два гола на Детелин Станчев и Иван Лесев, момчетата на Павлин Колев стигнаха до обрата, за крайното 4:2.
Друг от фаворитите в лигата „ВАС Етъра“ също стартира с победа. Воден от своя играещ президент Радослав Спасов тимът надигра „Гипсострой 08“, с 5:2. Два от головете вкара именно Спасов.
Пред погледа на спонсорката си Теодора Добрева“, тимът на „FC FRESH“ игра на предела на възможностите си, но постигна хубава победа с 2:0 над „Приятели“. Точни за успеха бяха Георги Цветков и Мариян Йорданов.
И Магазинът „Катрин“ записа първа победа в новото първенство. В много оспорван мач, селектираният от Велислав Василев – Трола тим, надделя над „Ceratizit“ с 4:2, след голове в последните минути. На два пъти за победителите се разписа новото им попълнение Ростислав Купенски.
Следващата неделя, 25 октомври, в 12.00 ч., стартира вторият кръг от АНЛ – Габрово, отново на спортен комплекс Трендафила.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Честит Ивановден!

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.
В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.
Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.
У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.
Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.
Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.
Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.


Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


Новини
Момче е първото родено бебе в Габрово

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.
През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.


-
Новинипреди един денУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Любопитнопреди 7 дниЧестита Нова 2026 година, скъпи читатели!
-
Новинипреди 2 дниГаброво ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста
-
Новинипреди 2 дниМомче е първото родено бебе в Габрово
-
Новинипреди 4 часаЧестит Ивановден!






