Крими
Осъдиха двама габровски автоджамбази, вършали в региона

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
По обвинение на Районна прокуратура – Габрово, двама мъже бяха осъдени за вещно укривателство на пет откраднати автомобили на обща стойност 60 890 лв., единият от които е собственост на Община Габрово и е бил предоставен на “Дневен център за деца и младежи с увреждания”.
Мартин М. бе осъден на четири години лишаване от свобода при строг режим и глоба в размер на 6 000 лв., като съдът е привел в изпълнение и предишна условна присъда от 7 месеца лишаване от свобода.
На подсъдимия Иван Т. е наложено наказание две години лишаване, което на основание чл. 66 от НК е отложено за изпитателен срок от четири години.
Двамата подсъдими са признати за виновни и осъдени за това, че през периода 15.03. – 04.11.2014 г., в град Карнобат и в габровското село Мичковци, при условията на продължавано престъпление, в съучастие, като извършители, с цел да набавят за себе си имотна облага, укрили, отчуждили и направили опит да отчуждят чужди движими вещи – пет леки автомобила – ”Опел Корса”, ”Мерцедес Вито”, ”Мерцедес Спринтер”, собственост на Община Габрово, ”Форд Маверик” и ”БМВ Х5”, всички на обща стойност 60 890 лв. /големи размери/, за които знаели, че са придобити от другиго чрез престъпление /кражба/.
Иван Т. е признат за виновен и за това, че през периода 01. – 05.11.2014 г., в с.Мичковци и в град Габрово, при условията на продължавано престъпление, държал огнестрелно оръжие и боеприпаси /сигнално-газов пистолет с отстранен дифузьор/ и 41 бр. патрони, без да има за това надлежно разрешение.
Кражбите на автомобилите били извършени от неустановено лице, което го предало на обвиняемите.
Двамата, въпреки че знаели, че те са предмет на престъпление и с цел да се обогатят, ги откарвали и ги скрили в двора на къща в с.Мичковци.
Сваляли регистрационните табели и продавали автомобила или го разглобявали и търгували части.
Присъдата подлежи на обжалване пред Окръжен съд Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
След сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!

Във връзка със създалото се обществено напрежение по повод възникналия конфликт на 19 юни 2026 г. между група мъже, прераснал в сбиване, старши комисар Илиян Иванов – директор на Областна дирекция на МВР- Габрово, изразява категоричната позиция, че проявите на саморазправа, агресия и нарушаване на обществения ред са недопустими.
Недопустимо е и възникнали междуличностни конфликти да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни групи от обществото, включително и такива на етническа основа.
Под ръководството на Районна прокуратура- Габрово, Областната дирекция на МВР продължава да извършва оперативно-издирвателни мероприятия по установяване на свидетели и разпити на очевидци с оглед изясняване на цялостната фактическа обстановка по конкретния случай.
Основен приоритет за служителите на МВР е пълното и обективно изясняване на фактите и обстоятелствата по всеки един случай на противоправни деяния, установяването на извършилите и предприемането на всички предвидени в закона мерки спрямо тях.
ОДМВР- Габрово продължава да изпълнява своите правомощия безпристрастно и в съответствие със закона, с цел гарантиране на обществения ред и сигурността на всички граждани.

Крими
Прокуратурата с още подробности за мелето на пазара и отправи призив

Под ръководството на Районната прокуратура в Габрово продължава разследването по повод сбиването на 19 юни в районна на кооперативния пазар в града.
До момента по делото са извършени множество действия по разследването и са разпитани част от установените свидетели. На Областна дирекция на МВР – Габрово са възложени оперативно-издирвателни мероприятия за установяване самоличността и на други очевидци, като с оглед резултата от тях предстоят разпити и на тези лица.
Приобщени са записи от видеокамери в района на инцидента, като по отношение на тях предстои да бъде назначена видео и аудиотехническа експертиза. Поискана е информация и от ЕЕН 112.
Изясняват се причините за възникналия конфликт, като събраните до момента доказателства не сочат той да е на етническа основа. Изискана е и медицинската документация от прегледите на пострадалите лица и след получаването ѝ предстои назначаване на съдебно-медицинска експертиза за уврежданията, които са получили в резултат на сбиването.
Едно от пострадалите лица продължава да бъде на стационарно лечение в МБАЛ-Габрово.
Усилията на разследващите под ръководството на Районна прокуратура – Габрово са насочени към детайлното изясняване на всички факти и обстоятелства, довели до възникването и ескалацията на конфликта, за да бъдат подведени под наказателна отговорност виновните лица.
Досъдебното производство беше образува за това, че на 19 юни т.г., в Габрово, в района на Централен кооперативен пазар е възникнал конфликт между група мъже – на възраст от 30 до 65 години, който е прераснал в сбиване.
Прокуратурата обръща внимание, че междуличностни конфликти не следва да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни лица и групи от обществото.

Крими
Тежка присъда грози 22-годишен, опитал да ликвидира бившия на майка си

Двадесет години зад решетките или дори доживотен затвор. Това е цената, която може да плати 22-годишен мъж от Габрово, обвинен, че на 23 август миналата година направил хладнокръвен опит да умъртви мъжа, живял преди това на семейни начала с майка му.
Окръжната прокуратура в Габрово внесе обвинителен акт в съда срещу Г. Д., а делото вече очаква насрочване на разпоредително заседание пред Окръжен съд – Габрово. Картината, която обвинението рисува, е смразяваща в своята студена пресметливост.
Още същата сутрин на атаката 22-годишният взел решението да действа. Снабдил се с нож, а за да не бъде разпознат наметнал върху лицето си парче плат, използвано като импровизирана маска. Така прикрит, нахлул в жилище в Габрово и нанесъл на пострадалия В. Т. над осем последователни удара с нож, в областта на лицето, шията и гърдите.
Животът на 40-годишния мъж бил спасен единствено от своевременната медицинска помощ. Точно тази предварителна подготовка – набавеното оръжие, маската, взетото в спокойно състояние решение, превръща деянието от поредна битова свада в нещо качествено по-тежко в очите на Закона.
Става дума за предумишлено престъпление, при което извършителят е обмислил и преценил постъпката си, преди да я извърши. В наказателното право именно тази хладна преднамереност се третира като един от най-тежките квалифициращи белези на опита за убийство и отваря вратата към санкции, каквито рядко се виждат в съдебна зала- от петнадесет до двадесет години лишаване от свобода, доживотен затвор или доживотен затвор без право на замяна.
От момента на повдигане на обвинението Г. Д. е задържан под стража и остава зад решетките в очакване на процеса. Мотивите за нападението водят към личната история на семейството.
Пострадалият В.Т. е бил съжител на майката на обвиняемия – мъжът, когото синът изглежда е решил да заличи с нож в ранните часове на августовска сутрин.

-
Икономикапреди 6 дниОтвъд IT: Защо Gabrovo Digital Summit е полезен за всеки, искащ да е подготвен за бъдещето?
-
Новинипреди 6 дниЕднократна помощ за семейството на загиналия при наводненията
-
Новинипреди 6 дниНова мярка ще подпомага Общините за справяне и предотвратяване на бедствия и кризи
-
Кримипреди 6 дниСпестяваш минути, рискуваш живот: Читателите с остра реакция след черния джип на пътя!
-
Културапреди 5 дниВаля Балканска ще открие Славейковите празници
-
Новинипреди 6 дниУченици от ПГТ „Пенчо Семов“ трупат ценен опит в Испания и Португалия по „Еразъм+“
-
Кримипреди 6 дниМладши съдия Илиева вече е доктор по право
-
Новинипреди 6 дниУчители от ПГТ „Пенчо Семов“ обмениха добри практики в Латвия по „Еразъм+“





