Свържи се с нас

Новини

Откриват новия Дневен център за деца с увреждания

Новият дом на Дневния център за деца с увреждания ще бъде открит на 20 юни

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Община Габрово съвместно с Фондация „Грижи за деца с увреждания“ ще отбележи финала на строително-ремонтните дейности, чрез които бе извършено преустройство на сграда – общинска собственост, за нуждите на Дневен център за деца с увреждания. Новината съобщи Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в местната общинска администрация.

Откриването ще се състои в понеделник, 20 юни, от 13:00 часа на територията на обновения обект – бул. „Трети март“ № 5 /до ДКЦ I/.

С постановление на Министерски съвет в края на 2014 г. на Община Габрово бяха предоставени целево 610 000 лв. Така заведението за деца с увреждания получи нов дом, отговарящ на всички съвременни изисквания за енергийна ефективност, а потребителите – комфортна и съобразена със специфичните им нужди среда. Досега Дневният център се помещаваше в един от корпусите на детска ясла „Първи юни“ в кв. „Бичкинята“.

Церемонията ще бъде предшествана от открита дискусия, посветена на партньорството между институциите на местно и национално ниво и неправителствените организации в социалната сфера за постигане на качествени и достъпни услуги.

Форумът е насрочен за 11:00 часа в ритуалната зала на Община Габрово. Участие ще вземат представители на държавни и общински институции в социалната сфера, здравни и специализирани структури, общински съветници, лица от Областна администрация и общините в област Габрово, родители на деца с увреждания.

Очаква се в събитията да се включат министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова и изпълнителният директор на Агенцията за социално подпомагане Цветан Васев.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Янтра се изкачи до втора позиция след ценен успех в София над ЦСКА II

Published

on

Изключително ценен успех постигна отборът на Янтра в битката за второто място във Втора лига, даващо право на участие в бараж за влизане в елита. „Ковачите“ се наложиха като гости на един от най-стойностните тимове в групата – дубъла на ЦСКА.

Срещата завърши 0:1, а победното попадение реализира Денислав Ангелов – негово 13-о за сезона. Така габровският тим взе и своеобразен реванш за поражението от „червените“ през есента в Габрово.

Емануел Луканов заложи на схема 4-5-1 с изнесен в предни позиции Денислав Ангелов и по-наситена халфова линия, в която като титуляр се завърна капитанът Петър Казаков. Янтра изигра силно първо полувреме и използва своя шанс да поведе. Това се случи в 37-ата минута, когато Ивайло Енчев центрира отлично отдясно, а Ангелов засече с плонж и с глава прати топката в левия ъгъл за 0:1.

През втората част съставът на Валентин Илиев упражни сериозен натиск, но с много битка и себераздаване футболистите на Янтра не позволиха изравняване. Иван Тасев и Мартин Сотиров пропуснаха добри възможности, а веднъж Мартин Райнов изчисти от голлинията след ъглов удар. Емануел Луканов направи точните смени и „ковачите“ затвориха играта в последните 30 минути.

В края Янтра дори можеше да стигне до второ попадение. Тихомир Димитров пропусна с глава в 89-ата минута, а в добавеното време Велизар Къналян не успя да засече топката на метър от голлинията.

В следващия кръг габровският тим приема Вихрен. Срещата е в понеделник, 11 май, от 17.45 часа на стадион „Христо Ботев“.

Зареди още

Култура

Зора Колева и нейните ученици с нови върхове на музикалната сцена

Published

on

Ловеч и Велико Търново се превърнаха в сцена на млади музикални таланти, а възпитаниците на вокалния педагог Зора Колева от музикална школа Wild Sound се отличиха с впечатляващи постижения на два престижни международни конкурса.

По време на фестивала „Новите звезди на България“ в Ловеч младите изпълнители демонстрираха високо ниво на подготовка и артистичност. Виктория Гатева завоюва второ място в категория „Етно“, докато Уна Бурек спечели първо място с изпълнението на „Гинем“ и второ място в категория „Рок“.

Силно представяне отбеляза и Анастасия Плачкова, която се нареди два пъти на второ място. За своя принос в развитието на младите таланти Зора Колева беше отличена с диплом за високи педагогически постижения.

Успоредно с това, на международния конкурс „Звукът на времето“ във Велико Търново учениците от школата също се представиха блестящо. Йоана Николова завоюва две първи места в категориите „Мюзикъл“ и „Детска песен“. Наташа Демерджиева и Далия Колева добавиха към успеха с по едно второ място, съответно в обща категория и в „Песен на чужд език“.

Кулминацията на успехите дойде днес, 5 май, когато на международния конкурс Abanico, в категория „Италианска песен“, възпитаник на школата спечели първо място, затвърждавайки високото ниво на подготовка и международното признание.

Зареди още

Новини

282 кг опасни отпадъци предадоха габровци безплатно

Published

on

282 кг опасни отпадъци предадоха безплатно габровци по време на първата за годината организирана кампания от Община Габрово, оповестиха от местната администрация.

Специализираният пункт беше разположен в два дни на две различни локации в Габрово – пред спортна зала „Орловец“ и в кв. Младост.

Обичайно домакинствата предават фармацевтични продукти като лекарства с изтекъл срок на годност, живаксъдържащи отпадъци, опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества, бои, мастила, лакове и др.

Всичко това изхвърлено нерегламентирано замърсява околната среда и влияе отрицателно върху здравето на хората. Може да постави под риск живота на хората, животните и растенията.

Това е целта на кампанията, която два пъти годишно Община Габрово организира – получените от хората опасни отпадъци да бъдат предадени за обезвреждане или последващо третиране.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица