Свържи се с нас

Култура

Весел четвъртък без дестинация

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 16 юни от 17.30 часа Домът на хумора и сатирата кани на юнски „Весел четвъртък”. В зала 6 ще бъде открита изложбата „Без дистанция. 450 х 450 х 450” на 15 наши съвременници: Витали Халваджиев, Петър Наков, Орлин Иванов, Петър Илиев, Тодор Ламбов, Панчо Куртев, Павлин Радевски, Красимир Митов, Рашо Митев, Николай Маринов, Боян Пенчев, Емил Бачийски, Огнян Читаков, Минчо Тодоров, Камен Цветков. Всеки от тях се представя с по една своя творба.

И ако името на новата изложба Ви препраща към една отминала в зала „Райко Алексиев”, нека предупредим, че повечето от представените работи са от настоящата година. Габровци ще разпознаят носителя на „Гаскар” от 19.Международно биенале Емил Бачийски и член на международното жури на 22. Биенале.

Сред авторите в изложбата има участници в Националния симпозиум по скулптура в камък в Габрово (2007), в симпозиума „Форма” към НГПИ „Тревненска школа” в Трявна (2013), а Н. Маринов е дългогодишен участник в международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата (2007, 2009, 2011, 2013, 2015). Всяка изложба има свои послания, подтиква към диалог с авторите, може да предизвика дебат по важна за творците проблематика. Настоящата не прави изключение!
Тя е създадена специално за пространството на зала шест в Дома на хумора и сатирата. Обектите са показани в един и същ, избран от авторите формат – върху постамент и под прозрачен похлупак с формата на куб с ръб 45 см. Всеки получава своите 91 125 кубични см внимание.

Една от популярните системи за рейтинг на художници в света стъпва на концепцията икономика на вниманието. Рангът на даден автор се определя с алгоритъм от броя на изложбите, в които участва и от техния вид – самостоятелни, групови, в по-престижни галерии или в по-непопулярни, както и от ранга на другите автори, с които излага – накратко, от частта публично внимание, което получава чрез ресурса на галерията. Галерията предоставя своето пространство и време на даден артист и така го включва в икономиката на изкуството.

Водени от настояването, че съвременните скулптори у нас не получават адекватно изложбено внимание, авторите отвеждат гореописаната концепция до крайност. След договарянето на изложбата те маркират границите на това така скъпоценно временно заето пространство. Капсулират го във витрини така, както обикновено се излагат крехки или старинни експонати. Непосредствеността на общуването със скулптурата е отменена от прозрачната бариера на стъклото.

Материалите, с които работят авторите, са дърво, восък, полиестерна смола, бетон, метал, пяна за топлоизолация. Трайното е представено с крехки материали, а обичайно пренебрегвани от окото форми и обеми се материализират в бетон. Някои от авторите работят с негативни пространства, отпечатъци, следи от присъствие, други маркират идеята за уловено пространство с макетоподобни инсталации.

„Без дистанция” показва едно завръщане към модернизма, такъв, какъвто в България не се случи през двадесети век, както и отказ от взаимодействие със заобикалящата ни политическа и социална реалност.

Изложбата очаква своята публика до 30 август 2016 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица